חשד לחבלה בתחנה שמודדת את זיהום האוויר ממאגר לווייתן

המשרד להגנת הסביבה: הפגיעה אינה משפיעה על בדיקת הנתונים שמתבצעת בשבע תחנות אחרות ■ בתוך כך, חברת נובל אנרג'י טרם עמדה בדרישות המשרד להפקת הגז

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: מרק ישראל סלם

איגוד ערים שרון כרמל הגיש אתמול (ד') תלונה למשטרה בגין חשד לחבלה בזדון בתחנת הניטור בנחשולים - אחת משמונה תחנות שאמורות לבחון את הזיהום הנגרם מאסדת לווייתן. באיגוד מצאו כי זרם החשמל לתחנה הופסק כמה פעמים על ידי גורם חיצוני, מה ששיבש את הזרמת הנתונים לגבי זיהום האוויר בסביבה. אתמול, לאחר שנעשתה חבלה נוספת, הגיש האיגוד תלונה למשטרה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי החבלה אינה פוגעת בעבודת המשרד בנוגע לאסדת לוייתן. "תחנה זו אינה אחת מהתחנות שנדרשו על ידי המשרד להגנת הסביבה להיתר פליטה בתקופת ההרצה", אמרו במשרד. "מערך הניטור של אסדת לווייתן לתקופת ההרצה מונה שבע תחנות ניטור נוספות, וזה הרבה מעבר לנדרש".

תושבי אזור נחשולים-זכרון יעקב והסביבה הגבירו בחודשים האחרונים את פעילותם להרחקת האסדה, ששוכנת כעת במרחק עשרה קילומטרים מהחוף, ללב ים. לטענתם, מדובר בשיקולים בריאותיים בלבד. עם זאת ייתכן שמעורבים בהתנגדות גם שיקולים כלכליים (עסקי התיירות באזור) או סביבתיים (פגיעה בנוף).

בתוך כך נודע כי חברת נובל אנרג'י עדיין לא הגישה למשרד להגנת הסביבה דו''ח המעיד על עמידה ברמת הכיול הנדרשת כתנאי להפעלת הנישוב (הזרמת הגז ממאגר לוייתן בצינור). הפקת הגז תוכננה להתבצע ביום שני, אולם החברה נאלצה לדחות אותה עד להשלמת ההכנות לקבלת האישור.

מקורות המקורבים לנושא אמרו כי אם החברה היתה מתחילה בשילוב מכשירי הכיול שלה במערכת לפני כמה שבועות, היא היתה עומדת בדרישות במועד המתוכנן לנישוב. משרד לא מתכוון להגמיש את התנאים, בין השאר משום שהוא התחייב לכך בפני בית המשפט במסגרת עתירות שהגישה נגדו עמותת שומרי הבית. העמותה מפעילה בדיקות זיהום עצמאיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker