נדחתה העתירה האחרונה שעלולה היתה לעכב את הזרמת הגז מלווייתן

בית המשפט דחה את עתירת שומרי הבית להתלות את היתר הפליטה של אסדת הגז ■ מאגר לווייתן יתחיל להזרים גז בשבוע הבא

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן
אסדת הגז לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

בית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית דין לעניינים מינהליים, דחה היום (ו') את העתירה השלישית והאחרונה, לפי שעה, של עמותת שומרי הבית נגד אסדת הגז לווייתן. בכך נסללה הדרך להזרמת הגז לצרכנים בישראל, ירדן ומצרים החל ביום שלישי הקרוב.

העותרים ביקשו מבית המשפט לתלות את היתר הפליטה של האסדה בטענה שחברת נובל אנרג'י המפעילה אותה, לא עמדה בו, וכי המשרד להגנת הסביבה לא ניטר כראוי את הפליטות מהאסדה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לבית המשפט כי הניטור נוהל כהלכה, גם אם לא תמיד פורסמו תוצאותיו בזמן אמת באתר המשרד. הסכנה לבריאות הציבור מהפליטות נמוכה ביותר וגם בתרחיש החמור ביותר הפליטות נמוכות מהתקן - בתרחיש קיצון תופסק פעילות האסדה.

מטעם נובל נמסר כי ריכוזי הבנזן הנפלטים מהאסדה נמוכים מהתקן ותוספת הזיהום במקרה קיצון תהיה זניחה.

השופט אלי אברבנאל קבע כי לא התגבשה עילה המצדיקה את קבלת העתירה והיא נדחית על הסף, מאחר שאינה מגלה עילה להתערבות בית המשפט.

תחילה נמסר כי האסדה תחל להזרים גז כבר ביום שני, ואולם בהמשך הובהר כי לפי תנאי ההיתר, על חברת נובל לעדכן את התושבים לפחות שני ימי עסקים לפני ההפעלה, המלווה בפליטות לאוויר. לפיכך, על חברת נובל אנרג'י לפרסם הודעה לציבור על ההפעלה לכל המוקדם ביום שלישי. עוד הודיע המשרד להגנת הסביבה לנובל, כי עליה להיערך לעמידה בכל התנאים טרם פעולת הנישוב.


אסדת לוויתן נמצאת כעת בתקופת הרצה. כמקובל במתקנים חדשים, כל המערכות לרבות מתקני הטיפול בפליטות - נכנסות לפעילות באופן הדרגתי.

שר האנרגיה יובל שטייניץ לא המתין להכרעה האחרונה של בית המשפט. לאחר שבשני דיונים נפרדים השבוע נדחו שתי עתירות מטעם עמותת שומרי הבית, הודיע שטייניץ אתמול על הענקת האישור הסופי להפעלת אסדת לווייתן ולהזרמת הגז הטבעי ממנו למשק וליצוא. 

מאגר לווייתן שהתגלה בשנת 2009, מכיל כ-500 BCM וממוקם 110 ק"מ מהחוף בעומק של כ-1,650 מטר בעומק המים הכלכליים של ישראל. צנרת ההפקה של מאגר לווייתן מתפרשת על פני מאות קילומטרים ותחילת ההפקה תתבצע מארבעה קידוחי הפקה.

חיבור לווייתן למשק מעניק למשק האנרגיה הישראלי את היתירות הנחוצה במקורות אספקת הגז הטבעי, יוביל להפסקת השימוש בפחם ומאפשר ייצוא גז טבעי למדינות שכנות. כיוון שהמאגר נמצא בשליטת החברות דלק ונובל המחזיקות גם במאגר תמר, לא צפויה תחרות על המחיר והשירות לצרכנים. זו מתפתחת בשנה החולפת ממאגר כריש שצפוי להזרים גז טבעי בעוד כשנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker