התוכנית להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי אושרה פה אחד

המתקן יוקם בשני שלבים, כשכל שלב יפיק 100 מלמ"ק מים בשנה, ובסה"כ 200 מלמ"ק ■ הגליל המערבי סובל מבצורת מתמשכת כבר מספר שנים ואינו יכול להישען על המים המותפלים ממתקנים אחרים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה של אשדוד מקורותצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן

הוועדה הארצית לתשתיות לאומיות בראשות זאב בילסקי אישרה היום (א') את התוכנית להקמת מתקן התפלת מים בגליל המערבי. הליכי התכנון ואישור התוכנית בוועדה לתשתיות לאומיות נמשכו כ-22 חודשים ואושרו פה אחד.

זהו מתקן ההתפלה השישי שיוקם בישראל, והראשון בצפון הארץ. הגליל המערבי סובל מבצורת מתמשכת כבר מספר שנים ואינו יכול להישען על המים המותפלים ממתקנים אחרים. המתקן ייבנה בין כביש 4 למסילת הברזל.

המתקן יוקם בשני שלבים, כשכל שלב יפיק 100 מלמ"ק מים בשנה, ובסה"כ 200 מלמ"ק. המתקן יהווה תרומה משמעותית לאספקת המים בצפון - לחקלאות ולפיתוח אזורי מגורים ותעסוקה באזור כולו.

קידום הפרויקט על ידי רשות המים החל לפני למעלה מעשור, אולם למרות חשיבותו, נתקל בחסמים רבים בהם התנגדות משרד הביטחון עקב כך שהמתקן אמור לקום סמוך לאחד מבסיסי צה''ל. לאור ההתנגדות, הוסכם כי משרד הביטחון יהיה מעורב בהליכי הרישוי בשיתוף החשב הכללי, על מנת להסיר חששות לבריאותם ורווחתם של החיילים בבסיס.

התוכנית עדיין טעונה אישור אחרון מקבינט הדיור ובכך תושלם קבלת מלוא האישורים הרגולטורים.

זאב בילסקי, יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות וראש מטה הדיור הלאומי, אמר כי "הקמת מתקן ההתפלה בגליל המערבי תאפשר את המשך קיום החקלאות, את הפיתוח הצפוי מגידול האוכלוסייה באזור וכן השבת מים לטבע. למתקן ההתפלה חשיבות לאומית ביכולת לשיתופי פעולה ולחיזוק היחסים האסטרטגיים של מדינת ישראל עם שכניה". ישראל מספקת מים גם לפלסטינים ולירדן ובכך מחזקת את היחסים איתם.

גיורא שחם, מנהל רשות המים אמר כי "מתקן ההתפלה בגליל המערבי ייצטרף לשורה של מתקני התפלה המאפשרים אספקה תקינה של מים לציבור בישראל למרות שנות בצורת רבות. הקמתו של מתקן התפלה הכרחי בגליל המערבי היא בשורה חשובה לציבור בישראל ולחוסנו של משק המים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker