משרד האנרגיה ורשות המסים אישרו: לווייתן יתחיל לייצא גז למצרים ב-1 בינואר

הסכם היצוא למצרים נחשב לעוגן ביחסים האסטרטגיים בין המדינות והוא מצטרף להבנות הבטחוניות ביניהן ■ אתמול אישרה רשות החשמל את הסדר הפיצויים בין חברת חשמל למצרים ■ המאגר צפוי להתחיל לשווק גז טבעי ללקוחותיו בישראל כבר השבוע

אורה קורן
מאגר הגז לווייתן
מאגר הגז לווייתןצילום: אלבטרוס

קבוצת דלק הודיעה היום (שני) כי מאגר לווייתן יחל לייצא גז למצרים ב-1 בינואר 2020, לאחר שהתקבלו כל האישורים המתלים מהרגולטורים בישראל לכניסת הסכם היצוא עם דולפינוס המצרית לתוקף.

החברות קיבלו אישור יצוא מהממונה על הנפט במשרד האנרגיה ואישור מרשות המסים, שמסדיר את המס שיחול על היצוא למצרים. לפני כן קיבלו החברות אישור מותנה לשימוש בצינור EMG מרשות התחרות. התנאים נועדו להבטיח תחרות, אולם יעילותם שנויה במחלוקת.

ממשרד האנרגיה נמסר כי האישור הניתן לייצוא הינו לכמות מרבית של כ-60 BCM מחזקת "לוויתן" ו-25 BCM מחזקת "תמר" לתקופה של 15 שנים. בנוסף, אישר שר האנרגיה יובל שטייניץ את השימוש במערכת ההולכה בין אשקלון לאל-עריש, לטובת ייצוא הגז הטבעי מישראלי למצרים. לדבריו, "בכך הופכת ישראל יצואנית אנרגיה ושותפה חשובה במשק האנרגיה האיזורי".

הסכם היצוא למצרים נחשב לעוגן ביחסים האסטרטגיים בין המדינות והוא מצטרף להבנות הבטחוניות ביניהן. הוא נועד לאפשר למצרים לבצר את מעמדה כמרכז איזורי של גז טבעי במזרח הים התיכון. הגז צפוי, כנראה, להגיע למתקני הנזלה במצרים ולשמש ליצוא.

על פי מקורות, עסקת יצוא הגז קשורה להסדר הפיצויים בין חברת חשמל למצרים. לטענתם, החברה ויתרה על חלק מהחוב תמורת יצוא גז למצרים. אתמול אישרה רשות החשמל את הסכם הפשרה, כך שלא צפוי עיכוב בתחילת היצוא למצרים.

לפני תחילת היצוא למצרים, צפוי המאגר להתחיל למכור גז טבעי ללקוחותיו בישראל כבר השבוע, מהלך שנחשב בשורה משמעותית למשק האנרגיה.

מדובר במאגר גדול במיוחד שרזרבות הגז שלו מכסות את כל הצריכה העתידית במשק ויכולות לכן לשמש גם ליצוא. המאגר מכיל 540 BCM עתודה מוכחת ו-605 BCM עתודה מוערכת. בשלב ראשון יפיק המאגר 12 BCM של גז טבעי בשנה וניתן יהיה להגדיל את הכמות ל-21 BCM לפי ההסכמים שיחתמו, בעלות של כמיליארד דולר.

המאגר שהתגלה ב-2010 נמצא בבעלות דלק (45.33%), נובל אנרג'י (39.67%) ורציו חיפושי נפט (15%). הוא ממוקם בעומק של 1.7 קילומטרים במעמקי הים, 120 קילומטרים מערבית לחיפה ומחובר לחוף באמצעות צינור באורך 130 קילומטרים. הצינור יעבור בים באסדת טיפול בגז הממוקמת 10 קילומטרים מהחוף מול זכרון יעקב ומשמשת מטרה למחאת תושבים שמעוניינים להרחיקה ללב ים. ההשקעות בפיתוח שלב א' של המאגר מסתכמות בכ-13 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker