בזן חתמה עם דלק ונובל על הסכם לרכישת קונדנסט מלווייתן ללא תמורה

ההסכם הוא ל-15 שנה עם הודעת הפסקה מראש של שנה מתחילת ההזרמה המסחרית של הקונדנסט ■ בדלק העריכו כי מדובר באובדן הכנסות "לא מהותי" של 3 מיליון דולר בחודש

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן, השנה
אסדת לווייתן, השנהצילום: מארק ישראל סלם

בזן ודלק, השותפה במאגר לווייתן, דיווחו אתמול (א') על חתימת הסכם לרכישת הקונדנסט (חומר לוואי בפיתוח גז טבעי) שנוצר מהפקת הגז בלווייתן במתקני בזן. העסקה תתבצע ללא תמורה ודלק מסרה אתמול כי מדובר באובדן הכנסה ש"אינו מהותי לשותפות" בסך 3 מיליון דולר בחודש.

ההסכם הוא ל-15 שנה עם הודעת הפסקה מראש של שנה מתחילת ההזרמה המסחרית של הקונדנסט, למעט במקרים חריגים שבהם ההתראה תוכל להיות קצרה יותר. מכאן, ניתן להעריך כי מדובר על אובדן הכנסה לשותפות בלווייתן של לפחות 36 מיליון דולר בשנה הראשונה להפעלה המסחרית של המאגר. אירועים חריגים יכולים להיות בין השאר הפרת ההסכם על ידי אחד הצדדים או שינויים רגולטוריים שימנעו את הזרמתו.

קונדנסט הוא גז טבעי מעובה שנחשב סוג של נפט איכותי יחסית לנפט גולמי, בשל הרכבו הכימי המכיל יותר פחמימנים שמקטינים את צריכת האנרגיה בתהליך הזיקוק שלו. הוא נוצר כתוצר לוואי מהפקת הגז.

מאגר לווייתן יחל בימים הקרובים בהפקה מסחרית, ואחד התנאים של המדינה לכך היה פינוי הקונדנסט. משרדי האנרגיה והגנת הסביבה ביקשו מבזן לקלוט אותו בהיעדר חלופה, כדי לא לעכב את תחילת הזרמת הגז מלווייתן לצרכנים בישראל, שתוארה כבעלת חשיבות לאומית.

בהסכם עם בזן נקבע כי מסירת הקונדנסט לא רק שתהיה ללא תמורה, אלא שהשותפות בלווייתן ישאו גם בכל ההוצאות הכרוכות בהזרמתו. מנגד, בזן תישא בהוצאות שיהיו להתאמת קליטת הקונדנסט במתקניה, ככל שיהיו.

ההזרמה תהיה לצינור קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) והוא יימהל בנפט הגולמי המובל בצינור לחיפה. לפי הערכות השותפות בלווייתן, הקונדנסט יהיה כ-1% מכלל תמהיל חומרי הגלם המוזרמים בצינור למתקני החברה. על פי ההסכם, הכמות לא תהיה גבוהה מ-3% מכמות הנפט הגולמי של החברה המאוחסנת בכל זמן נתון במכלי תש"ן.

כניסת ההסכם לתוקף מותנית באישורים רגולטוריים. עם זאת, נראה כי לאור החשיבות הלאומית שרואים במשרד האנרגיה להזרמת הגז מלווייתן - שהסכם זה הוא חלק ממנה - לא צפויה התנגדות רגולטורית. לכל היותר, רשות התחרות תתנה את אישורה להסכם בתנאים שיבטיחו שההטבה שנאלצה דלק לתת לבזן בהסכם, לא תפגע בתחרות עתידית בין בזן ודלק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker