שאול מרידור: "שיקולי מס לא ישפיעו על כניסת הרכב החשמלי"

ראש אגף תקציבים במשרד האוצר התחייב בכנס תחזיות אנרגיה 2020 כי "המשק יתאים את עצמו", ובכך התייחס לביקורת מצד חברות הדלק על התוכנית להפסיק יבוא רכבים בעלי מנוע בנזין ■ לטענתם, המעבר הצפוי למנועים חשמליים, יגרום לאוצר להפסיד מיסוי מהדלק במיליארדי שקלים בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול מרידור
שאול מרידורצילום: מוטי מילרוד

ראש אגף תקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, אמר היום (שלישי) כי אסטרטגיית הממשלה בשאלת טכנולוגיית הרכב העתידי במשק, חשמלי או מימני, לא תושפע משיקולי מס. הדברים נאמרו בכנס תחזיות אנרגיה 2020 של מכון האנרגיה בהרצליה.

"פעם ממשלת ישראל היתה לוקחת מס על טלפון חוגה. זה נגמר", אמר מרידור. "המס לא יהיה שיקול לגבי הטכנולוגיה של הרכב העתידי. העולם משתנה - המשק יתאים את עצמו - אנחנו בתחרות מול כל העולם. אם נעשה את זה נכון נצעד מהר יותר, ואם לא נעשה כלום, נעוף אחורה כשכל השאר יתקדמו".

מרידור התייחס בכך לדבריו של יו"ר מכון האנרגיה, יוסי רוזן, המייצג את חברות הדלק המזהם. בקרב תעשיות הדלק מנסים להאט את המעבר לרכב חשמלי בטענה כי בעקבות המעבר הצפוי למנועים חשמליים, צפוי האוצר להפסיד מיסוי מהדלק במיליארדי שקלים בשנה.

רוזן מתח ביקורת על תוכנית משרד האנרגיה להפסיק לייבא רכבים בעלי מנוע בנזין ב-2030. לדבריו, "מדיניות הגמילה מדלקים וההכרזה הדרמטית שב-2030 ייבאו רכב חשמלי, מחייבות בדיקה עמוקה יותר. "בעולם יש התקדמות לרכב מימני. ההחלטה התקבלה בלי לבדוק משמעויות. האם מישהו חשב מאין ייקחו 20 מיליארד שקל ויותר, שגובים כמס מהתעשייה? כמה תחנות כח צריך להקים לחישמול כל כלי הרכב? יידרשו יותר מ-10 תחנות כוח בסדר גודל של אלף מגה-ואט. אני לא רואה איך מקימים אותן".

בשוק העולמי הרכב החשמלי כבר צובר תאוצה ויצרניות רכב מתחילות לשווק יותר ממנו, בעיקר באירופה. זאת, לאור מדיניות הפחתת הזיהום באיחוד האירופי המחייבת צמצום פליטות. מנגד, פיתוח מנוע מימני מתקדם בקצב איטי יותר. התבססות בישראל על מנוע מימני תאפשר לחברות הדלק לשווק דלק לרכבי בנזין לטווח ארוך יותר לעומת התבססות על רכב חשמלי.

בתי זיקוק, חיפה
בתי זיקוק, חיפהצילום: ירון קמינסקי

הארכת יבוא הרכבים המזהמים תאפשר את המשך הפעלת בתי הזיקוק לטווח ארוך יותר. זאת, כאשר המשרד להגנת הסביבה המליץ באחרונה לבחון את סגירת בית הזיקוק בחיפה לאור השינויים בשימוש ברכב ופיתוח אנרגיות ירוקות בעולם.

מרידור התייחס בנוסף לטענות הרגולטורים על הבטחות שקיבלו לתוספת תקציב בממשלת מעבר. מנכ"ל משרד הבריאות דיבר על הצורך בתוספת מימון לסל הבריאות. "שמעתי ממנכ''ל משרד הבריאות שאנחנו חייבים כסף", אמר מרידור. "אבל לא סוכם שום דבר לגבי סל התרופות. יש הרבה דברים חשובים במדינה, גם ביטחון ורווחה חשובים, והשמיכה קצרה". לדבריו, מי שחושב שצריך לתת כסף לתחום מסוים, יצטרך בינתיים לשנות סדרי עדיפויות בתקציבו. הוא הבהיר כי בתקופה זו ישנם ספינים בתקשורת והציבור צריך להיות מודע לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker