ועדת המכרזים אישרה שנית את עליית IDE והאצ'יסון לגמר במכרז שורק 2

ועדת המכרזים אישררה את החלטתה הקודמת, לאחר שבית המשפט לבחון מחדש את ההצעות שעלו לגמר עקב מעורבות שתי החברות בפרשת החריגה ברמת המלחיות במתקן שורק 1

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה שורק למצולמים אין קשר לכתבה
מתקן התפלה שורק. למצולם אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

ועדת המכרזים הממשלתית הודיעה היום (ב') כי החברות IDE והאצ'יסון הן העולות לשלב האחרון במכרז מתקן ההתפלה שורק 2. בכך אישררה הוועדה את החלטתה הקודמת.

לפני כחודש ביטלה הוועדה את החלטתה בדבר העולות לשלב ההתמחרות במכרז. זאת כחלק מדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בעתירה מנהלית שהגישה חברת 4A שלא עלתה לגמר. בית המשפט הורה לוועדה לדון בשאלה אם שתי החברות שעלו לגמר אכן לא ידעו על פרשת חריגות המליחות במים ממתקן שורק 1 בבעלותן בתקופת החריגות.

ועדה ממשלתית מצאה שמדובר במהלך יזום שהתבטא בחריגות שיטתיות ברמת המליחות במים המותפלים אשר סיפק מתקן התפלה שורק 1, ביחס לחוזה שנחתם בין המדינה לבין מתקן ההתפלה. ההונאה נמשכה כשנתיים וחצי והמתקן נקנס בגינה ב-75 מיליון שקל.

במהלך השבועות האחרונים ערכה הוועדה דיונים רבים שעסקו בכל הסוגיות הרלוונטיות. בנוסף פגשו חברי הוועדה את מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, אשר סקר את עבודת ועדת הבדיקה שמטרתה לבחון את אירוע החריגה במליחות, וכן קיבלה את עמדת פרקליטות המדינה לפיה אין מקום לפתוח בחקירה פלילית מול המתקן. 

בסיום הליך זה, החליטה הוועדה כי חברות IDE והאצ'יסון הן שיעלו לשלב הגמר של המכרז. הצעותיהן של שתי החברות צמודות ועומדות על כ-1.6 שקל לקוב מים, מחיר הנמוך בכ-0.5 שקל לעומת המחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום.

ההחלטה על הקמת מתקן ההתפלה בשורק התקבלה לאחר רצף של שנות בצורת, ועל מנת לאפשר את המשך אספקת המים הסדירה למשק בעתיד. המתקן צפוי להיות הגדול מסוגו בעולם, עתיד לייצר כ-200 מיליון מטר קוב מים בשנה ויעלה את סך ייצור המים במתקני ההתפלה ל-785 מלמ"ק בשנה, כמות השווה לכ-85% מסך הצריכה הביתית והעירונית כל שנה.

מטעם קבוצת A4 Desalination, המתמודדת במכרז, אשר עתרה נגד החלטת ועדת המכרזים, נמסר: "הופתענו מהחלטת הוועדה. לאחר שנקבל את נימוקי הוועדה, שטרם נמסרו, נלמד את הדברים ונגיב בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker