מתקן ההתפלה שורק 1 יספק למדינה מים ללא עלות בשווי של 75 מיליון שקל

ההחלטה התקבלה לאחר שהתגלה כי במשך כשנה וחצי מתקן ההתפלה סיפק מים מותפלים ברמת מליחות שחרגה מהרף ■ למרות הפרשה, בעלות השליטה במתקן - IDE והאצ'יסון - מתמודדות על הקמת שורק 2

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן הההתפלה שורק 1
מתקן הההתפלה שורק 1צילום: IDE

מתקן ההתפלה שורק 1 יפצה את המדינה ב-75 מיליון שקל, לאחר שהתברר כי המתקן סיפק למשק מים ברמת מליחות מופרזת - עד פי ארבעה מהמליחות שעליה התחייב למדינה - במה שנראה כהונאה יזומה. הסכום נפרס על פני 17 שנה.

בעלות השליטה במתקן, IDE והאצ'יסון, מתמודדות במכרז ממשלתי להקמת שורק 2, לאחר שוועדה ממשלתית טענה כי לא מצאה שהן ידעו על ההונאה, וכי זו התבצעה ברמת המתקן בלבד.

בסוף מארס 2019 התגלה כי במשך כשנה וחצי מתקן ההתפלה שורק 1 סיפק מים מותפלים ברמת מליחות אשר חרגה מהרף המוגדר בהסכם בין המדינה לזכיין. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הקים ועדה בראשות מנכ"ל המשרד, אודי אדירי, לבדיקת החריגה.

כחלק ממסקנות הוועדה הוחלט על הקמת צוות אכיפה ייעודי, שכולל את פרקליטות המדינה, למיצוי הליכי האכיפה מול המתקן. עמדת הפרקליטות היא שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית מול המתקן. מקור המקורב לפרשה העריך כי החלטת הפרקליטות, לצד הסכם הפיצוי, סוללים את הדרך להמשך ההשתתפות של החברות במכרז שורק 2.

במסגרת הליכי האכיפה, סוכם כי המתקן יספק למשק המים כ-30 מיליון קוב מים ללא עלות במהלך השנים הקרובות. עוד סוכם על חיזוק הממשל התאגידי בחברת הזכיין, האחראית על המתקן, ובחברת ההפעלה של המתקן, וכן על בחינת שינוי בבעלי התפקידים. המתקן גם יעסיק מומחה חיצוני לשם בחינת נהלי החברה, פעילותה ואבטחת איכות המוצר, ומספר הבדיקות היומיות יוגדל מעבר לנדרש בחוזה הזיכיון.

כמו כן, כחלק ממסקנות ועדת אדירי, הורתה המדינה על הגדלת מספר בדיקות המעבדה בכל מתקני ההתפלה ועל ביצוע בדיקות פתע. בנוסף, המדינה החלה בשדרוג מערכות המחשוב לצורך ייעול וניתוח המידע שנאסף מהמקורות השונים, באופן שיאפשר התראות על מידע חריג גם אם החריגה אינה בעייתית מבחינת הציבור הרחב ותקנות מי השתייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker