משרד האנרגיה: פיתוח מאגר אפרודיטה יתאפשר לאחר הסכם בין ישראל וקפריסין

במכתב ששיגר מנכ"ל המשרד לשרי המשפטים, האנרגיה, האוצר והחוץ הוא הבהיר כי "ממשלת ישראל תמשיך לפעול כדי להבטיח את זכויותיה במאגר הגז ישי-אפרודיטה" ■ ההבהרה נשלחה לבקשת השותפות במאגר ישי, החוששות מפגיעה בזכויותיהן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח גז של נובל אנרג'י בקפריסיןצילום: AFP
אורה קורן

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, שיגר היום (א') מכתב לשרי המשפטים, האנרגיה, האוצר והחוץ, שבו הבהיר כי "ממשלת ישראל תמשיך לפעול בכל דרך אפשרית כדי להבטיח את זכויותיה במאגר הגז ישי-אפרודיטה". אדירי התייחס למאגר חוצה הגבולות הימיים, שחלקו הגדול, אפרודיטה, נמצא בקפריסין, וחלקו הקטן, ישי, נמצא בישראל.

אדירי צירף בפנייתו לשרים מכתב נוסף ששיגר לפני כשבועיים לחברות דלק, של ונובל אנרג'י - בעלות הזיכיון לפיתוח אפרודיטה - ובו הבהיר כי ישראל לא ויתרה על חלקה במאגר הגז הטבעי ישי-אפרודיטה, וכי אין לה כל כוונה לעשות זאת. לדבריו, עמדתה של ישראל היא שפיתוחו וניצולו של מאגר ישי-אפרודיטה על ידי בעלי הזכויות בשתי המדינות לא יתאפשרו טרם הגעה להסכם בין הממשלות של ישראל וקפריסין.

המכתב שוגר לאחר שהחברות בעלות הזיכיון לפיתוח מאגר ישי פנו למשרדי הממשלה בדרישה לפעולה, לנוכח הודעות בקפריסין על התקדמות במגעים לפיתוח המאגר ויצוא הגז. בפנייה דחופה ששיגרו השותפות בישי למשרדי הממשלה נטען כי "פעם נוספת אנו עדים לכך שממשלת קפריסין ושותפות אפרודיטה מקדמות את פיתוח המאגר צעד נוסף, תוך התעלמות בוטה ומזלזלת מזכויותיה של ישראל ושל חזקת ישי במאגר.

אודי אדיריצילום: עופר וקנין

"לכאורה, מתנהל כבר שנים משא ומתן בין ישראל לקפריסין על חלקה של ישראל במאגר, אך ההתפתחות האחרונה בקפריסין היא הוכחה נוספת שהגיע הזמן להכיר בעובדה שקפריסין ושותפות אפרודיטה אינן מחכות לישראל, אלא שועטות קדימה אל עבר מסחור המאגר, שבתרחיש הפסימי יהיה חד-צדדי עם נישול מוחלט של זכויותיה של ישראל, ובתרחיש האופטימי יציע לישראל קומץ פירורים מבזה. כל אחד משני תרחישים אלה, טומן בחובו הפסד של מיליארדי שקלים, שבמקום שיזרמו לקופת המדינה - יזרמו לקופתה של ממשלת קפריסין ולכיסיהן של שותפות אפרודיטה - דלק, נובל ושל".

ממשלות ישראל וקפריסין לא הצליחו בשנים האחרונות להגיע להבנה על חלוקת ההכנסות מהמאגר המשותף. פיתוח המאגר בצד הישראלי הקטן אינו כדאי כלכלית, ולכן הנחת העבודה בין הצדדים היא שבעלות השליטה באפרודיטה יפתחו את המאגר המשותף ויעבירו לחברות הישראליות את חלקן במאגר ישי.

המחלוקת בין הצדדים היא על החלק שיקבל הצד הישראלי - אם אחוזים בודדים, כפי שסבורים בצד הקפריסאי, או כ-10%, כפי שסבורים בצד הישראלי. המחלוקת לא הפריעה לממשלת קפריסין לקדם בשנה האחרונה מגעים לפיתוח המאגר וליצוא הגז למצרים. בעלי הזיכיון במאגר ישי מעריכים כי תקבולי המדינה ממיסוי הגז בישי עשויים להגיע לכ-4 מיליארד שקל על פני כל שנות ההפקה.

מהשותפות במאגר ישי נמסר בתגובה כי "הלכה למעשה, לאחר שקיבלו את ההודעה מממשלת ישראל, דלק, נובל ושל מנועות מפיתוח המאגר המשותף ומהתקשרות עם צדדים שלישיים, ובכלל זה גורמי מימון, צרכני גז, ומדינות נוספות, בטרם ייחתם הסכם בין קפריסין לישראל. אנו מקווים כי בכך הגיע הסוף למציאות בה דלק, נובל ושל פועלות בפיתוח המאגר המשותף תוך התעלמות בוטה ומזלזלת מזכויותיה של מדינת ישראל.

"זאת, משום שהמשך פעילות זו לאור הודעתה של ממשלת ישראל, פשוט אינה מתקבלת על הדעת במדינת חוק מתוקנת. בד בבד עם התקדמות זו ושליחת הודעה ראשונה פומבית ורשמית אל דלק ושותפותיה בצד הקפריסאי, אנו מפצירים במשרד האנרגיה וממשלת ישראל להתקדם מהר ככל הניתן לעבר הסכם רשמי, אשר יבצר את מעמדה של ישראל וימנע סופית את האפשרות לאובדן של מיליארדים לקופת המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker