מצפים למהפך כמו באינרום: אלדד בן משה צפוי להתמנות למנכ''ל נשר

השותף הבכיר לשעבר בקרן ההשקעות פימי צפוי להחליף את משה קפלינסקי, שהודיע לפני כשבוע על פרישתו ■ בן משה ינסה להבריא את נשר ולהפוך אותה לחברה שמסוגלת להתמודד עם השינויים בשוק המלט

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד בן משה
אלדד בן משהצילום: אייל טואג

אלדד בן משה צפוי להתמנות למנכ''ל חברת המלט נשר במקום משה קפלינסקי, שהודיע לפני כשבוע על פרישתו. בן משה היה עד לפני כמה חודשים שותף בכיר בקרן ההשקעות פימי, שמנוהלת על ידי ישי דוידי. בעבר ניהל מטעם הקרן את קבוצת אינרום תעשיות בנייה. בינואר 2019 מכרה פימי את יתרת מניותיה באינרום ברווח כולל של 1.4 מיליארד שקל.

נשר זקוקה לתוכנית שתשנה את מצבה לטובה, כגון זאת שעברה אינרום תחת בן משה. לדברי מקורבים לחברה, נשר רשמה נתונים יציבים ברבעון השלישי, רווח קל ברבעון הרביעי, לאחר תוכנית הבראה, והפסד במחצית הראשונה של 2019. התוכנית כללה השקעות בעלים ופיטורי עובדים, אבל היא לא פתרה את הבעיות של החברה, שמתקשה להתמודד בתחרות הקיימת בשוק המלט.

נשר פועלת בשוק המלט שהשתנה בצורה ניכרת בשנתיים האחרונות בעקבות יבוא זול - בעיקר מטורקיה ומיוון. היבוא גרם לירידה במחירים בענפי המלט והבנייה ופגע ברווחים של נשר. לטענת נשר, כתוצאה מכך ירד נתח השוק שלה מכ-75% ל-55% (לפי משרד הכלכלה נתח השוק שלה גבוה יותר). כדי להתמודד עם השינויים בשוק הצטרפה נשר לתלונה שהגיש לפני שנתיים מפעל המלט הר טוב על יבוא בהיצף (מכירה בארץ היבוא במחיר הנמוך מבארץ היצור), בתקווה שיוטל עליו היטל שיעלה את מחירו.

המהלך לא צלח לאחר ששר הכלכלה אלי כהן הסתפק בהיטל מזערי, על מנת למנוע עליית מחירים בענף התשתיות והבנייה. ההיטל הנמוך של רבע אחוז לא פתר את בעיית הרווחיות של נשר, שציפתה להיטל של לפחות 7%. נושא ההיטל נמצא בימים אלה בבחינה מחודשת במשרד הכלכלה.

החלפת המנכ''לים מעידה אולי על כך שבעלי נשר, כלל תעשיות שבניהולו של אבי פישר ובשליטת לן בלווטניק, הפנימו שיש לשנות אסטרטגיה. במקום לחכות להגנה ממשלתית בצורת היטל, עליה לבצע מהפך אסטרטגי שיתאים את פעילותה לשוק שבו היבוא הזול הוא חלק קבוע מהענף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker