בבית קברות, במאגר מים: הקלות להתקנת פאנלים לייצור אנרגיה סולארית

המועצה הארצית לתכנון ובנייה מעדכנת את תוכנית המתאר הארצית למתקני אנרגיה סולארית ■ העדכון יאפשר לקצר את תהליכי האישור וירחיב את אפשרויות ההתקנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח של אנרגיה סולארית באתר אשלים מדרום לבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (ג') על עדכון תוכנית המתאר הארצית למתקני אנרגיה סולארית פוטו-וולטאית. העדכון יקצר את תהליך האישור, ירחיב את אפשרויות ההתקנה ויאפשר צירוף מהיר יחסית של מתקני אגירת אנרגיה. השינוי שעליו החליטה המועצה נועד לבסס את מקומה של האנרגיה הסולארית כמקור ייצור חשמל משמעותי.

מדובר בעדכון תוכנית המתאר הארצית למתקנים פוטו-וולטאיים שאושרה לפני כעשור בהתאם להחלטות הממשלה ומהווה בסיס לקידום ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת.

התוכנית החדשה תאפשר מסלולי היתר חדשים מכוח התמ"א, שלא נקבעו בתמ"א המקורית, מהלך שיקצר באופן משמעותי את הליך האישור עבור מתקנים להפקת אנרגיה סולארית. התוכנית מרחיבה את ייעודי הקרקע שבהם ניתן לקדם מתקנים פוטו-וולטאיים מכוח התמ"א בהליך של היתר בלבד. לראשונה ניתן יהיה להקים מתקנים פוטו-וולטאיים במיקומים חדשים, בהם שטחים כלואים של מחלפים, שטחי מטמנות, על גבי מיגון אקוסטי, קירות תמך, מאגרי מים ובתי עלמין. כל זאת תוך פישוט הליך האישור.

בנוסף, התוכנית תאפשר להקים מתקני אגירת חשמל שיוקמו בתחומי תוכניות למתקנים פוטו-וולטאיים שכבר אושרו. לאגירת חשמל חשיבות לוויסות ייצור החשמל בעיקר ממתקנים פוטו-וולטאיים שמייצרים חשמל רק בשעות היום. בעקבות ירידת מחירי האגירה צפוי כי בשנים הקרובות תואץ הקמת מתקני אגירה במשק.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר אמרה כי "קידום התיקון לתוכנית מהווה צעד משמעותי לעידוד הפקת חשמל מאנרגיה סולארית, ונדבך חשוב במדיניות שמקדם מינהל התכנון לייעול השימוש בקרקע, תוך צמצום הפגיעה בשטחים הפתוחים. תוכנית זו מקודמת לצד תוכנית המתאר הארצית לתשתיות האנרגיה - תמ"א 41 - המתווה את המדיניות התכנונית לכלל תשתיות האנרגיה, ונותנת מענה לצרכים הלאומים של משק האנרגיה, לרבות בתחום האנרגיה המתחדשת".

יו"ר המועצה הארצית וראש מטה הדיור זאב בילסקי אמר: "פיתוח השטחים הלא מנוצלים לטובת אנרגיה מתחדשת הוא אינטרס לאומי. אנו חייבים לפעול באופן מהיר ויעיל וככל שניתן לנצל את כלל השטחים לטובת העניין. הטכנולוגיה מתקדמת מהר וכיום ישנם פאנלים סולאריים יעילים יותר, המפיקים אנרגיה גבוהה יותר ובעלויות נמוכות יותר וככל שנקדים ונדביק את קצב הטכנולוגיה כך נוכל להביא להתייעלות המשק ועמידה ביעדי הממשלה בכל הנוגע לאנרגיות מתחדשות וכן להפחית שימוש בחומרים מזהמים ויצירת איכות חיים טובה יותר".

החלטת המועצה הארצית מצטרפת לצעדים נוספים בתחום שעליהם הוחלט באחרונה. שר האנרגיה יובל שטייניץ הגדיל את יעד האנרגיה הסולארית מ-17% לעד 30% בשנת 2030. בנוסף, החליטה מליאת רשות החשמל לקדם חיבור מתקנים סולאריים לרשת ההולכה הקיימת, מבלי להמתין להנחת קווי הולכה חדשים. זאת באמצעות הגדלת מספר השנאים של חברת החשמל. כיום קיימת מגבלת חיבור של 60% חשמל סולארי לשנאי, מה שמעכב את פיתוח תחום האנרגיה הסולארית. הגדלת כמות השנאים נועדה לפתור חלק מהבעיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker