חברת EEX תקים זירת מסחר ישראלית בגז

הפרויקט יוקם בשיתוף עם חברת EMEX הישראלית ■ למסחר בזירה יוכלו להצטרף רק שחקנים שיש להם כבר חיבור פיזי לרשת ההולכה - גופים כמו חברת החשמל, יצרני חשמל פרטיים ומפעלי תעשייה גדולים

מערכת להולכת גז טבעי במפעל צבר
מערכת להולכת גז טבעי במפעל צברצילום: אייל טואג
אורה קורן

חברת EEX, המתמחה בהפעלת זירת סחר לחשמל, גז ומוצרי נפט באירופה, נכנסת לישראל להקמת זירה מקומית לסחר בגז. החברה פיתחה פרויקט משותף עם EMEX הישראלית, ושתי החברות נמצאות בשלבי הפורמליזציה שלו - כך אישר היום ל-TheMarker ד''ר אגברט לאז'ה, חבר מועצת המנהלים של EEX. 

דורון ליבן, מנכ''ל EMEX, אמר היום בוועידת האנרגיה והעסקים 2019, שנערכה ביוזמת תכלית כנסית וחברת אקו אנרג'י, כי החברה מתכננת "להתחיל הפעלה מסחרית בחציון הראשון של 2020. זה תלוי בשחקנים שיצטרפו לזירת המסחר. נגיע עם טיוטת חוזה בינואר לכל ספקי האנרגיה שזקוקים לסוג כזה של שירות, וככל שיצטרפו אלינו ספקים מהר יותר -  נוכל למהר עם ההזרמה והמשך העבודה".

מי שיוכלו להצטרף לזירת המסחר הם רק כאלה שיש להם חיבור פיזי לרשת ההולכה: גופים כמו חברת החשמל, יצרנים פרטיים, מפעלי תעשייה גדולים ומשווקים.

אסדת קידוח גז טבעי "כריש", במארס
אסדת קידוח גז טבעיצילום: AMIR COHEN/רויטרס

לאז'ה אמר בכנס: "ישראל מעניינת אותנו. מתנהל בה שיח חזק בנושא המחירים במשק הגז, הרפורמות והדילמות סביב עניין זה. מצד אחד, יש כאן ייצור גז, ומצד שני יש בקשה לאנרגיות מתחדשות, לאיזון המערכת ולהגמשתה נוכח התנאים המשתנים. יש צורך בשינוי אופן הניהול של המסחר פה. יש צורך ברור בפלטפורמות שמאזנות את המערכת, והשחקנים המשמעותיים מבינים ששינויים הולכים להגיע. זה מה שגורם לנו להתעניין בשוק הישראלי.

הזירה הזו חשובה לישראל – יש יתרונות ברורים בכך שתהיה שקיפות מלאה בעניין המחירים. לישראל יש פוטנציאל להפוך למרכז מסחר (האב) איזורי בנושא ניהול משק הגז - מצרים וירדן זו רק ההתחלה".

ברשות החשמל, במשרד האנרגיה ובחברה הממשלתית נתג''ז מקדמים בברכה את היוזמה, שמשתלבת עם הרגולציה החדשה בשוק- המחייבת את לקוחות הגז לרכוש את הכמויות שהזמינו כמעט ללא שינוי.

"אם הייתי בונה תחנת כוח, הייתי עושה כל שבוע בלאק פרידיי"

שמשון ברוקמן, מנהל מינהל הדלקים בחברת החשמל אמר בוועידה כי כניסת מאגר לווייתן לשוק, ושנה אחריו פתיחת מאגר כריש, יובילו לעודפי היצע של גז. לכן, יזמים שמקימים תחנת כוח על גז טבעי צפויים לשנות את חוזי ההתקשרות שלהם ולוותר על השיטה של התחיבות לטווח ארוך ב-TOP, המחייבת לשלם על גז שהוזמן גם אם לא נרכש בפועל.

לדבריו, "אם הייתי בונה תחנת כוח, כל יום שישי הייתי עושה בלאק פרידיי ובודק מי משלושת הספקים ימכור גז זול יותר. ככל שיש יותר עודף גז לספק א' הוא ירצה להתחרות. הסכם TOP יוצר סיכון לקונה ולמוכר הגז. כשיהיה מסחר לא נצטרך לקנות את חומר הגלם בהתחיבות לטווח ארוך. זה יהיה הכי יעיל לצרכנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker