משרד האנרגיה: הגז הטבעי אינו מתחרה באנרגיות המתחדשות

רשות החשמל: "ממפים כל מקום שבו ניתן להקים מערכת סולארית, כולל בתי קברות וצמתים" ■ מנכ"ל המשרד: "אם רוצים להגיע ל-30% אנרגיה מתחדשת ב-2030, נצטרך לחייב את כל מבני הציבור בהנחת פאנלים סולאריים על הגג"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אודי אדירי
מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדיריצילום: עופר וקנין

מנכ''ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, טען (ג') בוועידת האנרגיה 2019 שעורכת חברת אקו אנרג'י, כי פיתוח שדות הגז הטבעי אינו מתחרה באנרגיות המתחדשות. "אין ניגוד עניינים. זו לא הצורה שבה הממשלה חושבת", הדגיש. "פיתוח הגז הטבעי זה נכס למשק. אני לא רואה קונפליקט בין אנרגיות מתחדשות לרצון למצות את משאבי המדינה להביא הכנסות נוספות מיצוא גז. אנחנו רוצים להגדיל את השימוש באנרגיות מתחדשות תוך שמירה על אמינות אספקה. להגיע ל-30% אנרגיה פוטו וולטאית במחיר סביר זה אתגר".

שר האנרגיה יובל שטייניץ סימן לאחרונה יעד, ולפיו היקף האנרגיה הסולארית במשק יגיע ל-30%-25% ב-2030. ברשות החשמל ובמשרד האנרגיה כבר נערכים לשינוי.

"אם אנחנו רוצים להגיע ל-30% אנרגיה מתחדשת ב-2030, נצטרך לחייב את כל מבני הציבור בהנחת פאנלים סולאריים בטכנולוגיית PV על הגג. יידרש לכך שיתוף פעולה מאוד גדול בממשלה", אמר אדירי. 

רשות החשמל אישרה את הגדלת ההספק

אחד החסמים למימוש היעד הוא קיבולת הרשת הקיימת. יזמים שרוצים לחבר חשמל ממקור סולארי לרשת הארצית, עלולים לקבל תשובה שלילית מחברת החשמל או אישור לחיבור חלקי. החשמל הסולארי יכול להגיע כיום ל-60% בלבד מהספק שנאי חברת החשמל. רשות החשמל טוענת כי ההספק מגיע ליעד המקסימלי רק שעתיים ביום, ובשאר שעות היממה יש מקום פנוי. 

נורית גל, סמנכ''לית חשמל ורגולציה ברשות החשמלצילום: מיכל פתאל

מליאת רשות החשמל הנשלטת על ידי משרדי האנרגיה והאוצר, אישרה אתמול את הגדלת הספק השנאים של חברת החשמל - כדי להגדיל את הזרמת החשמל הסולארי ברשת הקיימת. הגדלת השנאי תגדיל את המקום הפנוי לאנרגיה הסולארית.

נורית גל, סמנכ''לית חשמל ורגולציה ברשות החשמל, אמרה בוועידת אקו אנרג'י כי רשות החשמל ממפה כל מקום שבו ניתן להקים מערכת סולארית, כולל בתי קברות וצמתים, כדי לעמוד ביעד החדש. לדבריה, חלק מהבעיה טמון בקיבולת הרשת בערבה.

"להקמת קו הולכה נוסף נדרשות כמה שנים, אולם ניתן להגדיל את הקיבולת של הרשת הנוכחית", אמרה גל. "כדי להכניס יותר אנרגיה סולארית, יהיה צורך להפחית ייצור במתקנים קונבנציונליים. זה מצב מורכב, כיוון שמצד שני המדינה מעודדת הקמת תחנות כוח חדשות שהמשק יזדקק להן בשעות אחרות".

קיבוצים התנתקו מחברת החשמל

דורית דוידוביץ-בנט, מנכ''לית אילת-אילות אנרגיות מתחדשות, אמרה כי היעד ל-2030 צריך להיות 80% אנרגיות מתחדשות ו-20% תחנות גזיות.

דורית דוידוביץ-בנט, מנכ''לית אילת-אילות אנרגיות מתחדשות

"מחיר האגירה יורד ב-6% בשנה, שלא יגידו שאין עדיין טכנולוגיות אגירה", אמרה. "אם יקומו תחנות כח גזיות חדשות, נהיה שבויים של החוזים שלהן ל-25 שנה ונשלם חשמל יקר ומזהם שפולט גזי חממה. זאת, כשבמקומות אחרים בעולם מדברים שפה אחרת. טכנולוגיית אגירה יכולה לתת מענה בטכנולוגיות מדף קיימות וחדשות".

דוידוביץ-בנט הוסיפה כי באילת-אילות כבר מייצרים מעל 100% הספק מותקן של הצריכה השנתית. עודפים מועברים למרכז הארץ. בנוסף בונים בערבה תוכנית אסטרטגית עם צוותים מחו''ל כדי לספק אנרגיה מתחדשת לאורך כל היממה שבעה ימים בשבוע. התוכנית תאפשר למערכות סולאריות מהערבה להיות חלק מהמענה לאגירה עונתית למדינה. כבר כיום ישנם קיבוצים שכמעט מתנתקים לחלוטין מהרשת של חברת חשמל וצורכים חשמל סולארי בייצור עצמי. 

תשופר הגמישות

גיל דותן, מנהל היחידה לניהול המערכת בחברת חשמל, אמר כי היחידה תיערך גם להפסקת ייצור של חלק מהתחנות הגזיות בשנים הבאות. לדבריו, ההבדל המשמעותי בין המצב כיום למצב העתידי הוא בשיפור יכולת הגמישות של היחידות הקונבנציונליות.

"האנרגיות המתחדשת יגרמו לכך שהתחנות הגזיות יצטרכו לרדת בהיקף הייצור בצורה משמעותית לייצור מינימלי", אמר. "אולי נצטרך להפסיק לא מעט יחידות קונבנציונליות. אנחנו צופים שינוי דרמטי במאפייני הפעילות שלהן". לדבריו, החשמל יגיע בעתיד משילוב בין אגירה, ומיחידות שיצטרכו לתת מענה מהיר לעליית ביקוש בערב ולכשלים שאנחנו צופים שיתרבו כשיחידות קונבנציונליות יופסקו ויופעלו מחדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker