שטייניץ: בתוך שבועיים יתחיל לזרום גז ממאגר לווייתן לישראל ולשכנותיה

שר האנרגיה: "פיתוח לווייתן הוא בין הסיבות לשמירת דירוג האשראי הגבוה של ישראל - זוהי תרומה כלכלית אדירה"

אורה קורן
יובל שטייניץ, שר האנרגיה
יובל שטייניץ, שר האנרגיהצילום: עופר וקנין
אורה קורן

בתוך שבועיים יתחיל לזרום גז ממאגר לווייתן למשק הישראלי ולמדינות השכנות - כך אמר היום (שני) שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בוועידת אנרגיה ועסקים הנערכת בכפר המכביה.

לדבריו, למרות ההתנגדות הנשמעת מגופים ירוקים ליצוא גז לאירופה, אין סיבה שישראל לא תשתתף במגמת היצוא של גז לאירופה מארה''ב, רוסיה ומדינות נוספות.

שטייניץ הדגיש כי כשנכנס לתפקידו לפני ארבע שנים וחצי, קבע עיקרון חדש של ביטחון אנרגטי תוך דאגה מירבית לבריאות הציבור. לדבריו, "הדבר שאיפשר לנו לנוע קדימה יותר כמעט מכל מדינה מערבית אחרת בהורדת זיהום האוויר היה פרויקט לווייתן".

שטייניץ הוסיף כי "מתווה הגז אושר סופית ב-2016. בעוד כשבועיים הגז יתחיל לזרום ממאגר לווייתן לישראל ולמדינות השכנות. חלק מהסיבות לשמירת דירוג האשראי הגבוה של ישראל נובע מפיתוח לווייתן - זוהי תרומה כלכלית אדירה. היא תגיע לתקבולים של עשרות מיליארדי שקלים תוך כמה שנים".

הזרמת הגז למשק - תוך שלושה שבועות

ביני זומר, סגן נשיא לעניינים איזוריים בנובל אנרג'י, אישר כי הזרמת הגז למשק צפויה להתרחש החודש. "הגענו ליעד, תוך כדי הרצה אנחנו מפעילים את כל המתקנים על האסדה ותוך 3-2 שבועות נתחיל להזרים את הגז", אמר זומר. "נגדיל את השוק המקומי לטובת הפחתת השימוש בפחם. נייצא למדינות השכנות כבר בשבועות הקרובים אחרי האספקה לשוק המקומי", הוא הוסיף.

עובד חברת החשמל

לדבריו, עם פיתוח תנין וכריש ניכרת תחרות במשק. "אי אפשר לדעת לאיזה טווח המחירים יגיעו. זה פועל יוצא של היצע וביקוש ואנחנו כבר רואים מחירים חדשים", הוסיף. בעוד שחברת חשמל רוכשת גז ממאגר תמר במחיר של 6.3 דולרים ליחידת אנרגיה, היא חתמה על הסכם לרכישת גז מתלויתן במחיר של 4.8 דולרים. מאגר כריש חתם על חוזים על לקוחות במחיר של 4-3.5 דולרים.

זומר התחמק ממתן תשובה ישירה לגבי הסיכויים ליצוא גז לאירופה. לדבריו, כמאגר שמשך חייו מוערך ב-30 שנה, כל החלופות נבחנות, כולל יצוא בצינורות. בתשובה לחשש מהזיהום שהאסדה תחולל הוא אמר כי האסדה עומדת בדרישות סביבה מחמירות. "אני בטוח שהציבור יבין שההשפעה הכי גדולה של אסדת לויתן תהיה כשתאפשר לסגור את התחנות הפחמיות בחדרה".

ליעמי ויסמן, מנכ"ל תמר פטרוליום, אישר כי החברה מעוניינת במיזוג עם אלון גז משיקולים של הפחתת מינוף. לדבריו, "הגשנו הצעה, אבל הטנגו הזה צריך שניים. עבורנו זה מפחית מינוף וחוסך לכולם תקורות. אנחנו מאוד מעוניינים להפחית מינוף שמקשה בפעילות היומיומית וזו אחת החלופות שנבחנות להפחתת המינוף".

ויסמן הוסיף כי החברה בוחנת אפשרויות כניסה לתחום האנרגיות המתחדשות. לדבריו, "כשמסתכלים לטווח רחוק יותר לא נכון לשים את כל הביצים בסל אחד. אנחנו צריכים להסתכל על תחומים משלימים כחשמל מבוזר ואנרגיות מתחדשות. נצטרך לבוא עם זה בצורה מסודרת לבעלי המניות, אבל זה נמצא בתכניות לטווח ארוך".

מאגר הגז לווייתן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker