משלם את המחיר: המנכ"ל קפלינסקי פורש מנשר

משה קפלינסקי קיבל את נשר כשהיתה מונופול דורסני שחילק דיווידנדים ועוזב את החברה אחרי שני רבעונים הפסדיים ותוכנית הבראה שהעבירה אותה לרווחיות זעומה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה קפלינסקי
משה קפלינסקי צילום: עופר וקנין

מנכ"ל חברת חומרי הבנייה נשר, משה קפלינסקי, פורש מניהול החברה. לפני כמה ימים עוד הכחיש קפלינסקי את דבר פרישתו, אבל היום צפוי הדירקטוריון להתעדכן על כך.

קפלינסקי משלם את מחיר התחרות שנפתחה ביבוא מלט, שנשר לא הצליחה להתמודד עמה כראוי. קפלינסקי קיבל את נשר כשהיתה מונופול שחילק דיווידנדים במאות מיליוני שקלים ופורש לאחר שני רבעונים שבהם הציגה הפסד, ורבעון שלישי בו הוצג איזון, לפי מקורבים לנשר.

המקורבים ציינו כי קפלינסקי גיבש ויישם בחודשים האחרונים תוכנית הבראה לנשר, הכוללת התייעלות, פיטורי עשרות עובדים, היערכות מחדש במפעל בחיפה והשקעות בעלים במאות מליוני שקלים. על רקע זה צפויה נשר לרשום רווחיות קלה ברבעון הרביעי.

קפלינסקי גילה בדרך הקשה שפשוט יותר לנהל חברה בשוק מונופוליסטי מאשר בשוק תחרותי. בשנתיים האחרונות נפתח יבוא אגרסיבי מצד סימנט, שבבעלות מספנות ישראל, ונשר לא הצליחה לשמור על מעמדה בשוק. המחירים נחתכו בכ-20% והחברה הצטרפה למלט הר טוב בבקשה להטיל היטל על יבוא בהיצף שייקר אותו.

היצף הוא מכירת מוצר מיובא במחיר נמוך ממחירו בארץ הייצור. ההיצף חוקי, אך אם הוא פוגע בתעשייה מקומית ניתן להטיל עליו היטל. החוק הישראלי מחייב להציג פגיעה בלפחות 25% מהשוק. מכיוון שמלט הר טוב מחזיקה באחוזי שוק בודדים, הצטרפה אליה נשר ובכך איפשרה את פתיחת התחרות. נתח השוק של נשר ירד בעקבות היבוא מכ-75% לכ-55%.

מפעל נשר למלט
מפעל נשר למלט צילום: עופר וקנין

בימים אלה, ולאור העובדה שנשר הציגה הפסד במחצית הראשונה של השנה, החל משרד הכלכלה לבדוק מחדש הטלת היצף על יבוא המלט. הבדיקה מתבססת על נתוני עבר, אלא שלאור ירידות המחירים בטורקיה, מקור מרכזי ליבוא מלט, ההיצף אינו ניכר וספק אם שר הכלכלה יאשר הטלת היטל שייקר את המלט ואת הקמת תשתיות חדשות ואת הבנייה למגורים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker