הנהלת מלט הרטוב הודיעה לעובדים על סגירת כבשן היצור ומעבר ליבוא

בעקבות היבוא הזול מטורקיה והצורך בהשקעות עתק לשיפור טכנולוגיות היצור הפך היצור המיושן של החברה ללא כדאי ■ לבקשתה, משרד הכלכלה בוחן מחדש היטל על יבוא מלט

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל מלט הר טוב, בבית שמש
מפעל מלט הר טוב, בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן

הנהלת מפעל מלט הרטוב הודיעה לעובדים כי בכוונתה לעצור את פעילות הכבשן בימים הקרובים ולעבור הסבה מייצור לייבוא של מלט. לדבריה, המפעל ימשיך לטחון קלינקר מיובא ולהפוך אותו למלט ויעסוק גם ביבוא ישיר של מלט. על פי עובדים במפעל, פעילות הייבוא כבר החלה.

עדיין לא ברור אם מדובר באמצעי לחץ על משרד הכלכלה, שדן בימים אלה בהטלת היטל מוגדל על ייבוא מלט מטורקיה, או בכוונת אמת להתמקד בייבוא. לחברה עניין בהטלת היטל שיעלה את מחיר המלט המיובא וכך היא תוכל למכור את המלט היקר יחסית שלה שמתקשה להתחרות בגלל שיטות יצור מיושנות.

מלט הרטוב נחשב שחקן קטן בשוק המלט ולא נראה שמשרד הכלכלה יטיל היטל יבוא משמעותי שייקר את המלט לכל המשק כדי למנוע פיטורים של כ-40 עובדים. גם עובדים במפעל העריכו כי איום סגירת הכבשן נועד להפעיל לחץ, אולם הם סבורים שהלחץ הוא גם עליהם, להיענות לדרישות ההנהלה להתייעלות לפני שסגירת הכבשן תגדיל את מספר המפוטרים.

אתמול (ג') הסתיימה באי הסכמה פגישה בין ההנהלה לעובדים. ההנהלה מנסה לקצץ הוצאות ומעוניינת לפטר כ-37 עובדים מתוך 78 עובדים המאוגדים בהסתדרות. מהם 24 עובדי דור א' שמקבלים שכר גבוה במיוחד הכולל תוספות שונות. בנוסף מעוניינת ההנהלה לקצץ בשכר העובדים שיישארו ולהפעיל את המפעל שלוש משמרות במקום ארבע ולהפסיק לעבוד בסוף השבוע.

לעובדים השגות על היקף הפיטורים ותנאיהם. בנוסף הם מתריעים כי מעבר לעבודה בשלוש משמרות יחייב אותם לעבוד מעל שעות העבודה הקבועות בחוק.

מפעל מלט הרטוב נמכר ב-2015 למשפחת וייל ולחברת שמשון תמורת 185 מליון שקל על פי הערכות בענף. המכירה היתה חלק ממהלך ממשלתי ליצור תחרות בענף המלט. אלא שהחברה לא יצרה תחרות ממשית שהורידה מחירים, בין השאר כיוון ששיטת היצור שלה לא יעילה וכדי להשתפר טכנולוגית נדרשות השקעות גדולות. תחרות הורדת המחירים בענף המלט החלו רק לפני כשנתיים כשחברת סימנט מקבוצת מספנות ישראל החלה לייבא מלט.

ממלט הרטוב נמסר בתגובה כי "בשנים האחרונות מלט הרטוב נאבקה בהיצף המתחולל בשוק המלט הישראלי.שבנו והתרענו פעמים רבות ומעל כל במה אפשרית על השלכות ההיצף. לצערינו מקבלי ההחלטות ובראשם שר הכלכלה, מר אלי כהן, הפקירו את התעשייה המקומית וזאת על אף המלצה מקצועית חד משמעית שקיבל מצד גורמי המקצוע במשרדו.

"אנו נאלצים לסגור חלק מפעילות הייצור בלב כבד ודואב במטרה להתאים את המשך פעילות החברה למצב השוק הנוכחי ובמטרה להמשיך ולהוות גורם מתחרה בשוק המלט. חלק מהעובדים יסיימו תפקידם במסגרת תוכנית פרישה מרצון וחלקם יפוטרו. העובדים יקבלו את כל המגיע להם על פי הסכמי העבודה הקיימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker