התנאי של רשות החשמל: הסבת התחנות הפחמיות לגז - במחיר שלא יעלה את התעריף

הרשות דורשת עלות הפעלה דומה לזו שבפחם, שמחירו בשפל עמוק ■ השר שטייניץ: השימוש בפחם ייפסק לא יאוחר מ-2026

אורה קורן
תחנת הכוח אורות רבין בחדרה
תחנת הכוח אורות רבין בחדרהצילום: Baz Ratner / רויטרס

רשות החשמל פירסמה היום (ד') את המלצתה הסופית בנוגע לשימוש בשש תחנות הכוח הפחמיות של חברת החשמל. על פי ההמלצה, יש להסב את התחנות לגז באופן הדרגתי. בשלב הראשון תתבצע הסבה של שתי תחנות, ובהמשך יופקו לקחים לקראת המשך הטיפול בתחנות הנותרות. הרשות לא קבעה מועד לסיום הפעלת התחנות הפחמיות.

אסף אילת, יו"ר רשות החשמלצילום: רוני פרל

יו"ר הרשות, אסף אילת, ציין במסמך המפרט את ההמלצות כי תנאי להסבה הוא חתימה של חברת החשמל על הסכם גז ראוי ליחידות המוסבות, שימנע לכל הפחות את התייקרות ההפעלה בהשוואה להפעלת התחנות כיום בפחם. זאת כדי למנוע את התייקרות התעריף לצרכן. מחיר הפחם כיום בשפל, כך שעמידה בתנאי זה מחייבת שחברת חשמל ובעלי המאגרים יחתמו על הסכם במחיר גז נמוך במיוחד.

עוד תנאי של הרשות הוא בחינה פרטנית של קיבולת צינור הגז הימי, כך שיתאים להגדלת השימוש בגז. הגידול צפוי כתוצאה מההסבה ומהגידול הטבעי ומהסכמי היצוא. עד כה נחתמו הסכמי יצוא למצרים ולירדן ממאגרי תמר ולווייתן.

יובל שטייניץ, שר האנרגיה
יובל שטייניץ, שר האנרגיהצילום: עופר וקנין

הרשות המליצה כצעד משלים להגדיל את היעד של האנרגיה המתחדשת ל-2030. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שאימץ המלצה זו, הודיע על הגדלת היעד מ-17% ל-30%, אולם הודעתו נותרה בשלב זה כהצהרת כוונות בלבד, מכיוון שלא קיבלה תוקף מחייב מכוח החלטת ממשלה.

שטייניץ פירסם באחרונה את העקרונות של מדיניותו לעניין הפסקת השימוש בתחנות הפחמיות. הוא קבע כי עד 2025 ולא יאוחר מ-2026 ייפסק השימוש בפחם במקטע יצור החשמל בשגרה. העקרונות מתייחסים ליחידות היצור 6-5 בתחנת הכוח אורות רבין וביחידות היצור 4-1 בתחנת הכל רוטנברג. 

על פי העקרונות, עד 15 ביוני 2022 תבוצע הסבה ראשונה לשימוש בגז טבעי ביחידת יצור 1, בהתאם להחלטה שתיקבע בידי רשות החשמל. לאחר השלמת ההסבה תבצע הרשות עד 1 ביוני 2023 הערכה של תוצאות ההסבה, שתכלול את עלויותיה בפועל. תוצאות הבחינה יועברו לשר האנרגיה לקביעת המשך ישום הליך ההסבה.

הליך ההסבה יחל בכפוף לכך שעלויות ביצוע ההסבה והפעלת התחנות המוסבות לא יהיו צפויות לעלות על עלות ההפעלה והתחזוקה הנדרשות בפחם ובכלל זה עלות הגז להפעלת היחידות המוסבות.

תנאי נוסף הוא קביעה של גורמי ממשלה מוסמכים, שלפיה ההסבה אינה פוגעת בהבטחת קיבולת זמינה במערכת הולכת הגז הטבעי בהתאם לצרכי המשק וההסכמים הקיימים. לא תהיה הארכה של משך החיים ההנדסי של התחנות הפחמיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker