המשרד להגנת הסביבה: לסגור את בז"ן עד 2030

מנכ"ל המשרד: "על ממשלת ישראל להוביל את תהליך סגירת בית הזיקוק, ולהציב יעדים סביבתיים לשיקום הקרקע ולחיזוק המטרופולין בחיפה" ■ במשרד ממליצים להקים ועדה ממשלתית שתדון בעתיד מפרץ חיפה ■ מגמה ירוקה: ניתן להקדים את הפינוי ל-2025

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיהום. בתי הזיקוק בחיפהצילום: ירון קמינסקי

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, שיגר באחרונה מכתב לממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ והציע לו לסגור את בתי הזיקוק בחיפה ולפנות את המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה עד 2030. 

"אני סבור כי על ממשלת ישראל להוביל את תהליך סגירת בית הזיקוק בחיפה ולהציב יעדים סביבתיים לשיקום הקרקע ולחיזוק המטרופולין בחיפה", כתב סמט. עלות שיקום הקרקע מוערכת במשרד במאות מליוני שקלים.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמטצילום: חיים צח / לע"מ

לדבריו, "מפרץ חיפה הוא אחד ממוקדי זיהום האוויר בישראל בשל ריכוז רב של מפעלי תעשייה סמוכים לריכוזי אוכלוסייה, עומסי תחבורה, פעילות הנמל ונתוני טופוגרפיה ואקלים המקשים על פיזור המזהמים. תעשיית הנפט מאבדת את הובלתה כתוצאה ממגמות עולמיות הכוללות ירידה בביקוש לתזקיקי נפט ולטובת מעבר לתחבורה חשמלית נקייה ויצור אנרגיה מגז טבעי".

"המשרד להגנת הסביבה תומך בפינוי יזום של המתחם הפטרוכימי והכימי במפרץ חיפה, הכולל את בית הזיקוק, גדיב, מתחם קרקעות הצפון ומתחם דשנים עד 2030 באופן הדרגתי ובפיקוח הדוק על אופן הפינוי", הוסיף סמט. לצורך זה המליץ להקים ועדה ממשלתית בהובלת משרד ראש הממשלה שתדון בעתיד מפרץ חיפה בכלל ההיבטים, כלכליים, אנרגטים, תעסוקתיים וסביבתיים בלוח זמנים קצוב. סמט הוסיף כי יפעל לעגן את ההמלצות בהצעת חוק ממשלתית.

מנכ''לית ארגון מגמה ירוקה שני אלוני בירכה על המהלך והוסיפה כי "אף שזה צעד משמעותי, לא די בכך - הקרב לסגירת בז"ן נפתח רשמית. אנו קוראים למשרד להגנת הסביבה ולמשרד ראש הממשלה להצטרף אלינו ולפעול בדחיפות לסגור את בתי הזיקוק המזהמים לא יאוחר מ-2025. לא ניתן לישראל להיכנס לעשור אבוד. אנו דורשים החלטת ממשלה לסגירת בז"ן עד 2025, אימוץ תוכנית מפרץ החדשנות, והחמרת האכיפה. רק כך נצליח לחסוך 5 שנים של זיהום מיותר ונמנע פגיעה קשה אף יותר ברווחתם וביטחונם של תושבי הצפון ומדינת ישראל".

מהמכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, המייצג את בז"ן ואת התעשיות הפטרוכימיות שיושפעו מההמלצות, נמסר בתגובה: "רק לפני חודש בערך התגאה המשרד בירידה של עד 45% בפליטת מזהמים במפרץ חיפה ב-2018. על המשרד נמתחה ביקורת בקרב חוגי הירוקים על כך שחשף את הנתונים שסותרים לחלוטין את קמפיין ההכפשות נגד התעשייה במפרץ חיפה. או אז יצא הבוקר המשרד במקצה תיקונים, בניגוד לעובדות, על מנת להרגיע את הפופוליסטים והצעקנים.

"אם התוכנית הפופוליסטית של המשרד להגנת הסביבה תתממש במלחמה הבאה תצטרך מדינת ישראל להתמודד עם טורקיה, שבהיעדר בז"ן תהפוך לספקית הדלק של צה"ל. כפי שכבר עשתה עם שוק המלט בישראל, וזה כולל את אספקת הדלק למטוסים."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker