אנרג'יאן תמכור גז לתחנת הכוח אלון תבור במיליארד דולר ל-15 שנים

אנרג'יאן תמכור גז לתחנת הכוח אלון תבור בכמיליארד דולר - לפי מחיר הקרוב ל-4 דולרים ליחידת חום ■ ההסכם נחתם עם קבוצת MRC, שכוללת את מבטח שמיר, רפק אנרגיה וחברה סינית ■ אנרג'יאן חתמה עד כה על חוזים ב-5 BCM בשנה - כמחצית מתצרוכת הגז של המשק

אורה קורן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח של אנרג'יאן
אורה קורן
ערן אזרן

אנרגי'אן, המחזיקה במאגרי כריש ותנין באמצעות אנרג'יאן ישראל (70%), דיווחה הבוקר (ה') כי חתמה על הסכם עם קבוצת MRC אלון תבור למכירה של גז טבעי. מקור מקורב להסכם ציין כי המחיר בחוזה קרוב ל-4 דולר ליחידת חום, כך שבסך הכול, החוזה הינו בשווי של כמיליארד דולר לתקופה של 15 שנים. 

מחיר של 4 דולרים ליחידת חום הוא מהנמוכים בישראל. חברת החשמל משלמת 6.3 דולרים ליחידת חום לתמר, בגין החוזה מ-2012. בחוזה החדש עם לווייתן נקבע המחיר על 4.79 דולרים. הלקוחות הראשונים של אנרג'יאן – שכוללים חברות מקבוצת החברה לישראל – משלמים אף הם מחיר מוערך של כ-4 דולרים ליחידת חום.

עם החתימה, לאנרג'יאן הסכמים מחייבים למכירת גז לשוק הישראלי בהיקף של 5 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה - כמחצית מצריכת הגז בישראל, שהסתכמה ב-2018 בכ-10.5 BCM. בנוסף, אנרג'יאן חתומה על הסכמים מותנים למכירת גז לתחנת הכוח IPM באר טוביה בכמות שנתית של BCM 0.4  ולאור (תחנת הכוח דליה) בכמות של BCM 0.7 בשנה.

קבוצת MRC, המורכבת מצ'יינה הארבור הסינית ומבטח שמיר ורפק אנרגיה הישראליות, זכתה ביולי האחרון במכרז של חברת החשמל לרכישת תחנת הכוח אלון תבור. MRC תרכוש גז בהיקף של כ-0.5 BCM בשנה, בהיקף מקסימלי של BCM 8, החל מתחילת שיווק הגז ממאגר כריש, בסוף הרבעון הראשון של 2021. 

עוד דיווחה אנרג'יאן על עדכון להסכם החברה עם OPC רותם, המגדיל את כמות הגז השנתית (ACQ) המסופקת על ידי אנרג'יאן בכ-BCM 0.2 (שנתי), במקביל לקיצור תקופת ההסכם - ללא שינוי בהיקף הגז המסופק לאורך חיי ההסכם. בתגובה, מניית אנרג'יאן עולה ב-1.1% במסחר בבורסה. מנגד, תמר פטרוליום נופלת 3.5%, ישראמקו יורדת ב-1.1% ודלק קידוחים ב-1%. קבוצת דלק נופלת בכ-3%. 

מתיוס ריגס, מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן, אמר כי "אנרג'יאן שמחה להיות ספקית הגז הטבעי לתחנת הכח אלון תבור, שהינה אסטרטגית למשק האנרגיה והחשמל בישראל. ההסכם שנחתם היום מהווה צעד ראשון בדרך לשיתוף פעולה ארוך טווח - ומתווסף לשורה ארוכה של הסכמים לאספקת גז טבעי ממאגר כריש לשוק הישראלי כבר ב-2021".

אנרג'יאן נכנסה לשוק הישראלי ב-2016, עם רכישת רשיונות הפיתוח למאגרים כריש ותנין. במארס 2018 קיבלה החברה החלטת השקעה סופית לפיתוח פרויקט הדגל שלה, מאגרי הגז הטבעי כריש ותנין. הגז יופק ויטופל במרחק של כ-90 ק"מ מן החוף, באמצעות FPSO (מתקן טיפול צף). תחילת הפקת הגז צפויה ב-2021.

ביולי האחרון דיווחה אנרג'יאן על עסקה לרכישת פעילות הגז והנפט של חברת אדיסון האיטלקית תמורת 750 מיליון דולר (ו-100 מיליון דולר מותנים). בגין עסקת המיזוג זכתה השבוע אנרג'יאן במקום הראשון בתחרות של "אקונומיסט פטרוליום" בקטגוריית עסקות המיזוגים והרכישות של 2019 בענף האנרגיה.

לאחר השלמת העסקה (ובמקביל, השלמת מכירת הנכסים בים הצפוני, אשר נרכשו במסגרת עסקת אדיסון), צפויה הקבוצה המורחבת להחזיק בפרויקטים באיטליה, מצרים, קרואטיה, אלג'יריה, יוון וישראל, עם פורטפוליו של משאבים מוכחים (P2) בהיקף של mmboe 609, מתוכם כ-80% גז טבעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker