רשות המים: "מקורות מנסה לשמר את מעמדה כמונופול - ולחסל את ההפקה הפרטית"

מקורות ביקשה להשעות את הדיון שייערך הבוקר בנושא העלאת תעריף המים ■ הנימוק: הרשות מסתירה עלויות בכ-300 מיליון שקל, הקשורות להסדר עם אגודת המים הפרטית עמק הירדן, שיוטמעו בתעריף המים ויעלו אותו ■ ברשות הכחישו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלת מים של מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ
אורה קורן

הדם הרע שבין מונופול המים הממשלתי מקורות לבין רשות המים נחשף השבוע פעם נוספת בחלופת מכתבים ששיגרו שני הגופים למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מאיר לוין.

מקורות ביקשה מלוין להקפיא את הדיון המתוכנן להיום ברשות המים בנושא תעריף המים, בטענה שהרשות מסתירה עלויות בכ-300 מיליון שקל, הקשורות להסדר עם אגודת המים הפרטית עמק הירדן, שיוטמעו בתעריף המים ל-2020 ויעלו אותו.

רשות המים השיבה כי מקורות אינה דואגת לתעריף המים אלא לשימור מעמדה כמונופול, שפעילותו יעילה פחות משל האגודות הפרטיות, ולמנוע כניסת מתחרים לפרויקטים בתחום המים. לגבי פרויקט אגודת המים, ציינה הרשות כי זה כלל לא יבוא לידי ביטוי בתעריף המים ל-2020, ובכל מקרה, אם יאושר, ישפיע על התעריף בשנים הבאות בשברי אחוז בודדים.

באגף החשב הכללי במשרד האוצר בודקים בימים אלה את נושא מימון הפרויקט להשבת מי קולחין עבור האגודה השיתופית עמק הירדן. זהו נושא שנמצא בדיונים זה כעשור בין הצדדים ועבר גם הליכים משפטיים. דו"ח ביניים העלה ממצאים חמורים לכאורה, שלפיהם רשות המים הבטיחה להזרים לאגודה מאות מיליוני שקלים ישירות ובעקיפין בתעריף המים, להשלמת הפרויקט שחרג מתקציבו. הרשות ציינה בתגובה כי הנתונים שגויים, ומקור ממשלתי אישר כי מדובר בבדיקה שטרם הסתיימה ושממצאיה הסופיים עשויים להשתנות.

במכתב ששיגרה מקורות צוין כי "עיקר עליית התעריפים לצרכן מתבססת על יישום הסדר פשרה בעניין אגודת המים עמק הירדן, הטומן בחובו העברה של מאות מיליוני שקלים מאמבטיית משק המים אל האגודה. הטמעת הסדר פשרה זה מוערכת בסכום של כמעט 300 מליון שקל, מבלי להתייחס להטבות ולסיוע תקציבי נוסף המועבר לאגודה במאות מיליוני שקלים נוספים".

חנה זיכל, היועצת המשפטית של מקורות החתומה על המכתב, הוסיפה: "נבקש התערבותך המיידית להורות למועצת רשות המים להימנע מדיון או החלטה בנוגע להעלאת התעריפים עד לקבלת דו"ח בדיקה סופי, בחינתו ואישור ההסדר על ידי כלל הגורמים הנדרשים, תוך לקיחה בחשבון של כלל הסוגיות הנוגעות בדבר".

ברז מיםצילום: ניר שמול

ההסדר אינו משפיע על תעריפי המים

במכתב התגובה שלה ציינה רשות המים כי מכתב מקורות "רווי השמצות והטעיות חסרות שחר ומטרתו היחידה היא להלך איימים על חברי מועצת רשות המים". עוד ציינה הרשות כי אין בכוונה לקבל החלטה על תעריף המים בדיון שייערך היום, אלא רק בדיון שייערך בחודש הבא.

"הסדר עמק הירדן, ככל שיאושר, אינו משנה מאומה בתעריפי 2020", ציין אבי סלונים, היועץ המשפטי של רשות המים. לדבריו, "ההסדר המוצע צפוי להשפיע רק בעוד כמה  שנים, עם השלמת הקמת המפעל, וגם אז השפעתו על תעריפי המים צפויה להיות שברי אחוז מינורים. העלאת התעריפים הצפויה בינואר הקרוב נובעת דווקא רובה ככולה מהגדלת תעריפי מקורות, לאור ההשקעות הרבות הנדרשות ממנה במשק המים הארצי.

סלונים הוסיף כי "מאחורי הניסיון הציני של מקורות לא עומדת דאגה לציבור. מקורות מנסה לשמר ולחזק את שליטתה במשק המים כמונופול. זאת, מתוך רצון למנוע מגופים אחרים במשק לבצע פרויקטים שאינם מקומיים ולחסל את ההפקה הפרטית שיעילה יותר ממקורות. התנהלות מקורות עתידה לפגוע בציבור הרחב ובמוכנות משק המים לשינויי האקלים ולאיומי הבצורת".

במכתב ששיגרה רשות המים הוזכרה גם פרשת מתקן ההתפלה הכושל של מקורות באשדוד, שהביא למחיקה של 400 מיליון שקל מכספי הציבור. עוד צוין במכתב כי מקורות מפרה במופגן את החלטת הממשלה בעניין פדיון מפעלי הקולחין שלה ושעלויותיה הן מהגבוהות במשק המים.

עוד ציין סלונים כי "רשות המים פועלת לייעול משק המים, בין השאר בהחלטת ממשלה שחייבה את מקורות לנקוט בתהליכי התייעלות ולבצע את מרבית הפרויקטים שלה בהליכים תחרותיים שנועדו להגביר את התחרות ולהוזיל את מחיר המים. ככל שחברת מקורות תתמקד בייעול פעילותה, ולא תפיץ טענות מופרכות וחסרות בסיס, גם משק המים ייצא נשכר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker