תעריף החשמל ב-2020 יירד רק בכ-4%

פוטנציאל הירידה היה גבוה יותר, והוערך בענף החשמל בשיעור כפול ■ לאן נעלמו 100 מיליון שקל ממכירת תחנת הכח אלון תבור?

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן

רשות החשמל פירסמה היום (ב') שימוע פומבי להפחתת תעריף החשמל. בעקבות העדכון השנתי, התעריף הממוצע לצרכן הביתי יירד בכ-4% והתעריף המשקי יופחת בממוצע בכ-4.7%. סך הירידה בעלויות מסתכמת במעל מיליארד שקל. התעריף ייכנס לתוקף במהלך ינואר 2020, לאחר שימוע פומבי.

הגורמים המרכזיים להוזלת התעריף, ושיעור השפעתם על התעריף היו ירידה במחירי הפחם - הפחתה של 4.1% מסך העלויות ב-2019; מכירת תחנת הכוח אלון תבור במסגרת הרפורמה בחברת החשמל - הפחתה של 3.9% (960 מיליון שקל); כניסה עתידית של מאגר לוויתן במחירי גז הצפויים להיות נמוכים מתמר - הפחתה של 3.3%; פשרת הגז המצרי - פיצוי צרכני החשמל בגין אי אספקת גז טבעי מצרי ממצרים - הפחתה של 1.2% וכ-300 מיליון שקל ב-2020 יוחזרו לצרכנים.

גורמים שקיזזו חלקית את הוזלת התעריף כוללים גידול מסיבי בכניסת אנרגיות מתחדשות ותוספת מתקנים המחליפים ייצור מזהם - העלאה של כ-3.3%; החזרי עלויות משנים קודמות - העלאה של 1.4%, וכן קיזוז הפחתת מס הבלו על הפחם מאשתקד. ב-2018 דחה משרד האוצר את הטלת תוספת הבלו על הפחם. כעת מוחזרת הפחתה זו ותורמת 3.1% לתעריף.

תחנת הכח אלון תבור נמכרה ביולי השנה בסכום של 1.87 מיליארד שקל, לעומת כ-800 מיליון שקל - שווי התחנה בספרי חברת החשמל. מלוא ההפרש, 1.07 מיליארד שקל, אמור היה להגיע לצרכני החשמל. בפועל הציבור יקבל בחזרה 960 מיליון שקל. לאן נעלמו 100 מליון השקלים החסרים? בינתיים לא התקבלה תשובה מהגורמים המקורבים לחישוב התעריף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker