אורה קורן

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציע היום (א') לממשלה להעלות את יעד האנרגיות המתחדשות עד שנת 2030 ל-30%-25%. היעד הנוכחי עומד על 17% עד ל-2030 ו-10% עד 2020. בפועל היקף היצור מאנרגיות מתחדשות רחוק מהיעד של 2020 ועומד ככל הנראה על כ-6%.

רשות החשמל מקדמת בנחישות ייצור חשמל סולארי על גגות קטנים ושטחים גדולים יותר במטרה להגיע ליעד של 10% עד סוף 2020, גם אם הדבר כרוך בתוספת לתעריף החשמל. עלות ייצור יחידת אנרגיה מפאנלים על גגות עומדת על כ-45 אגורות לעומת 15-10 אגורות בשדה סולארי גדול. עלות ייצור חשמל מגז טבעי עומדת על כ-27 אגורות (משקללת גם את עלות הקמת התחנה). בנוסף מצפים במשרד האנרגיה להקמת תחנות להפקת אנרגיה מרוח, שמתעכבת בשל עמדת משרד הביטחון.

שטייניץ אמר כי לאור ההתקדמות בתהליכים שונים במשק האנרגיה והירידה בעלויות ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות, הוא שוקל לקבוע יעד חדש בר השגה לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, שינוע בין 25% ל-30%. לדבריו, בכוונתו לפנות לרשות החשמל להיוועצות מקצועית בנושא. השר אמר כי "מדינת ישראל תהפוך לחלק חשוב במגמה העולמית לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות, ולצד תהליכים שאנו מקדמים בתחום וצפי התקדמותם גם בעשור האחרון, אני בוחן הגדלה משמעותית ביעד האנרגיות המתחדשות, שכמעט יכפיל את היעד הקודם שקבענו. משרד האנרגיה בראשותי ימשיך לפעול בנחישות לקידום תחום האנרגיות המתחדשות בישראל לטובת איכות הסביבה והפחתה דרמטית בזיהום האוויר עבור כלל אזרחי ישראל. היעד הינו שאפתני, אך לאור תחילת יישומם של חלק מהצעדים שכבר קיבלנו בנושא, ניתן יהיה לעמוד ביעד החדש".

מתקן להפקת אנרגיה סולארית בספרד
מתקן להפקת אנרגיה סולארית בספרדצילום: REUTERS

משרד האנרגיה ורשות החשמל מעודדים שימוש באנרגיות מתחדשות, בין היתר באמצעות מכרזי PV לרשת החלוקה, הקמת מתקן תרמו סולאר באשלים, הליכים תחרותיים להקמת פאנלים סולאריים על גגות גדולים ומאגרי מים, ולראשונה, אסדרת הקמת פאנלים סולאריים על גגות בתים ובנייני מגורים. כמו כן, מקדם המשרד שמירת שטחים ייעודים בהיקף ייצור של כ-4,000 מגה ואט אנרגיות מתחדשות במסגרת תמ"א 41.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker