מכה למשרדי האוצר והאנרגיה: בית המשפט מקפיא את מכרז ההתפלה בשורק

קביעת הזוכים במכרז תחזור לדיון מחודש בוועדת המכרזים הממשלתית ■ הסיבה: הוועדה התעלמה מהאחריות של IDE והאצ'יסון לפרשת התרמית במתקן התפלה בשורק 1 – ולמרות הממצאים הקשים, העלתה אותן לשלב ההתמחרות הסופי במכרז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלת המים שורק
מתקן התפלת המים שורקצילום: עופר וקנין

המכרז הבינלאומי הענקי שמנהלת המדינה להקמת מתקן ההתפלה שורק 2 – יוקפא לפי שעה, וייבחן מחדש. זאת, לאחר שבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים מתח ביקורת על התנהלות ועדת המכרזים של משרד האוצר ומשרד האנרגיה.

שופט בית המשפט ארנון דראל קבע היום (ב') כי החלטת ועדת המכרזים הממשלתית שלא לפסול את חברות IDE והאצ'יסון מהתמודדות במכרז - מבוטלת, וכי על ועדת המכרזים להתכנס מחדש כדי לדון בטענות שהועלו נגד עצם התמודדותן.

IDE והאצ'יסון הן החברות שהחזיקו במתקן ההתפלה שורק 1 – המתקן שלגביו נטען כי הונה לכאורה את המדינה תוך העברת דיווחים כוזבים על איכות המים המותפלים שסיפק. 

בעקבות החשדות, הוקמה ועדת בדיקה ממשלתית, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, שפירסמה את ממצאיה באוגוסט 2019. הוועדה מצאה כי הפעלת מתקן ההתפלה שורק נעשתה תוך תרמית מתוחכמת ומתוכננת. לפי דו"ח הוועדה, לציבור סופקו מים באיכות נמוכה תוך שהמתקן חסך בכך הוצאות בסך מיליוני שקלים.

חרף קביעה זאת, ועדת המכרזים לא פסלה את התמודדות IDE והאצ'יסון – ואף הכריזה על השתיים כמועמדות הסופיות לזכייה במכרז, בהיקף של כ-2 מיליארד שקל.

אודי אדיריצילום: עופר וקנין

"פגיעה קשה באינטרס הציבורי"

חברות אלייד ו-Acciona הספרדית, שהפסידו במכרז, עתרו בעקבות כך לבית המשפט. באמצעות עוה"ד גיורא ארדינסט ותומר ויסמן ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולדיאנו ושות' טענו כי ועדת המרכזים הממשלתית צריכה היתה לפסול את השתתפותן במכרז של  IDE  והאצ'יסון - לאחר שהתגלתה ההונאה.

החלטתו של השופט דראל היא משמעותית משום שפרקליטות מחוז ירושלים שמייצגת את ועדת המכרזים הממשלתית טענה בכתב לפני שהדיון נערך היום (ב'), כי המשמעות הכספית של קבלת העתירה תהיה מרחיקת לכת – וזאת בשל הסיבה כי מדובר במכרז שהוצעו בו שלוש הצעות בלבד.

הפרקליטות טענה כי "אם תיפסלנה הצעות המשיבות (חלילה), והצעת העותרת תיוותר כהצעה יחידה  במכרז, הדבר יביא בהכרח לפגיעה קשה באינטרס הציבורי שתושת על תעריף המים שמשלם הציבור, וזאת לאור הפער הכספי האדיר בין הצעת העותרת ובין הצעות  IDE  והאצ'יסון, שנאמד לפי הערכות שמרניות בסכומי עתק".

טיעון נוסף שהפרקליטות הציגה בכתב לבית המשפט הוא כי לאחר פרסומו של דו"ח אדירי התכנסה ועדת המכרזים כדי לדון בממצאי הדו"ח, ולטענתה בדו"ח נטען באופן חד משמעי כי ההתנהלות של שתי החברות במתקן ההתפלה שורק א' לא הובאה לידיעת הדירקטוריון ולידיעתם של בעלי המניות של שתי החברות, ולכן אין צורך לפסול את שתי החברות להתמודד במכרז.

מתקן התפלה שורק. למצולם אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

הדו"ח לא מספיק

הטענות האלה לא שיכנעו את השופט דראל שפתח היום את הדיון באמירה "כי יכול להיות שצריך לבטל את ההחלטה של ועדת המכרזים. יש פה לא מעט החלטות שאני אמור לדון בהם ראשון, אבל אני לא אמור לדון בהם ראשון אלא ועדת המכרזים."

דראל הוסיף ביקורת מרומזת על הסתמכותה של ועדת המכרזים על דו"ח אדירי תוך כדי שהוא מציין כי: "ועדת המכרזים צריכה להחליט אם לצורך ההחלטה שבפניה, מספיק להחליט להסתמך רק על דו"ח ועדת אדירי. יכול להיות שוועדת המכרזים צריכה להעמיק בחקירת מידת המעורבות של הדירקטוריון ושל בעלי המניות, ואני לא בטוח שאפשר להסתמך רק על זה."

לשמע דבריו אלה של השופט דראל השיב נציג הפרקליטות עו"ד יעקב פונקלשטיין: "אני מתלבט, ולא יודע מה המשמעות של להחזיר את הנושא לדיון מחדש בוועדת המכרזים. אני לא יודע מה הם יחליטו".

דראל המשיך בקו התקיף יחסית ואמר לנציג הפרקליטות כי ההתלבטות אם להחזיר את הדיון במכרז מחדש לוועדת המכרזים או להשאיר אותו להחלטת בית המשפט היא "אמירה מאד מסוכנת, כאשר אתה אומר לי 'אל תתערב כי זה שיקול דעת של ועדת המכרזים', האמירה הזאת אומרת לי למעשה תתערב כמה שאתה מבין."

בשלב הזה הדיון הופסק לצורך התייעצות של הפרקליטות ולאחר הפסקה בת חמש דקות, שארכה יותר מעשר דקות, חזר נציג הפרקליטות ואמר כי הפרקליטות מקבלת את המלצת בית המשפט להחזיר את הדיון במכרז לוועדת המכרזים הממשלתית.

עוד הוסיף נציג הפרקליטות: "הדיון נשאר בוועדת המכרזים שתחליט כיצד לעשות אותו אני כן אומר שוועדת המכרזים תקבע פרק זמנים קצר לכל אחד מהצדדים שירצה להגיב על העתירה ולא יהיו 45 יום כמקובל בעתירות על מכרזים".

בסוף הדיון שנערך היום העלה עו"ד גיורא ארידנסט את השאלה איפה הדברים עומדים מצד הבדיקה המשטרתית ושל הפרקליטות. ב"כ הפרקליטות השיב לטענה זו "מוסכם על המדינה שבין היתר במסגרת הדיון שתערוך ועדת המכרזים, ייערך בירור עם הגורמים הרלוונטיים במדינה מה הסטטוס גם בנושא הפלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker