הלחצים לא עזרו: תאגידי המים יחויבו להתמזג

ביולי נכנס לתוקף חוק צמצום תאגידי המים - שנועד לחזק תאגידים חלשים ■ רשות המים המליצה לממשלה לדחות את כל 33 הבקשות לפטור ממיזוג, בטענה שהדבר יפגע במהלך

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיורא שחם, מנכ"ל רשות המיםצילום: מגד גוזני
אורה קורן

מועצת רשות המים המליצה בסוף השבוע לשרי האנרגיה, האוצר והפנים שלא לתת פטור מחובת הצטרפות לאף תאגיד מים אזורי מתוך 33 התאגידים שעומדים בקריטריונים.

התאגידים שהגישו את הבקשה הם מהחזקים והיציבים ביותר במשק המים, שאמורים לשמש עוגן אזורי לתאגידי מים חלשים מהם. ברשות המים ציינו כי פטור לאותם תאגידים יפגע ביציבותם וביכולת פעילותם של תאגידים אזוריים שיוקמו בלעדיהם, ויציב קשיים משמעותיים לצמצום מספר התאגידים.

במשק פועלים כיום 56 תאגידי מים. חוק צמצום התאגידים נכנס לתוקף ביולי האחרון. החוק קובע כי על כלל תאגידי המים להתאחד ל-11 תאגידים אזוריים. צמצום התאגידים אמור להביא להתייעלות בתפעול ובפיתוח משק המים העירוני בתאגידי מים חלשים, ובהמשך - להפחתה בתעריף המים לצרכנים. הצמצום מחייב שיתוף פעולה של הרשויות המקומיות, שתאגידי המים והביוב נמצאים בבעלותן.

ואולם הרשויות המקומיות מתנגדות לכך, ואף הודיעו כי יפעלו לביטול החוק עם כינונה של הכנסת החדשה. כפי שנחשף ב-TheMarker, העיריות חלבו מתאגידי המים מאות מיליוני שקלים. ב-2018-2010 משכו 13 תאגידי מים 540 מיליון שקל. מרכז השלטון המקומי, המייצג את העיריות והרשויות המקומיות, מוביל את ההתנגדות למיזוג.

עוד קבע החוק כי תאגידים העומדים בתנאי הסף שנקבעו בו - יציבות פיננסית, ביצוע תוכנית הפיתוח ועמידה באמות מידה לשירות - יוכלו לבקש פטור מצירופן לתאגיד אזורי. הפטור מותנה באישור מועצת רשות המים לעמידתם בתנאי הסף. על פי החוק, הגורמים המוסמכים למתן הפטור הם שרי האנרגיה, הפנים והאוצר יחד.

מתוך 49 בקשות לקבלת פטור, שהוגשו על ידי התאגידים לבחינה, נמצא כי 33 תאגידים עומדים בתנאי הסף - כלומר הם תאגידים חזקים ויציבים כלכלית ותפעולית. מסקנה זו של הממונה על התאגידים שברשות המים אושררה על ידי מועצת רשות המים בישיבתה ביום חמישי. בין הרשויות שביקשו פטור ועומדות בדרישות החוק נמצאות ראשון לציון, בת ים, גבעתיים, רמת גן, נתניה, עכו ובני ברק. בין שבעת התאגידים שלא ביקשו פטור בולט מי אביבים, תאגיד המים החזק של תל אביב. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker