ועדת הריכוזיות ממליצה לאשר את עסקת EMG - ובכך לחסום תחרות אפשרית מיבוא

הוועדה התנתה את אישור העסקה בכך שלקוחות ישראלים יקבלו מחיר גז דומה לזה של דולפינוס המצרית ■ "קיים חשש שאם לא יוקצה הרישיון - ייפגע יצוא הגז, ובעקבות כך יפחתו התמריצים להמשך פיתוח מאגר לווייתן ומאגרי גז נוספים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפרין ויצחק תשובה
מיכל הלפרין ויצחק תשובהצילום: אמיל סלמן ומגד גוזני

הוועדה לצמצום הריכוזיות, בראשות הממונה על התחרות מיכל הלפרין, המליצה היום (רביעי) למשרד האנרגיה להקצות רישיון להקמה והפעלה של מערכת הולכת גז טבעי ל-EMG - שתהיה בבעלות דלקנובל אנרג'י וגורמים מצריים. EMG מחזיקה בצינור להולכת גז טבעי בין אשקלון לאל-עריש שבמצרים.

המלצת הוועדה כפופה להתחייבויות דלק ונובל להציע את מחירי היצוא ללקוחות מקומיים כנדרש במתווה הגז. כלומר, לקוחות ישראלים יקבלו מחיר גז דומה למחיר הייצוא.

בכך למעשה מאשרת הלפרין למונופול הגז להשתלט על צינור הגז, שעשוי בעתיד להתחרות בו. החלטה זו משלימה את ההחלטה הקודמת של הלפרין ורשות התחרות לאשר את העסקה בשלושה תנאים, שספק אם יאפשרו תחרות. זו המלצה למשרד האנרגיה, שצפוי לאמץ אותה.

במקביל, פירסמה היום דלק כי השלימה את תיקון הסכם היצוא לדולפינוס המצרית, וכי טרם הושלמה השמשת צינור EMG. דלק קידוחים ונובל, הצפויות לרכוש יחידות השתתפות ב-EMG, מוגדרות גורמים ריכוזיים, בין השאר משום שהן מחזיקות את מרבית עתודות הגז הטבעי בישראל.

קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

לפי חוק הריכוזיות, מאסדרים נדרשים להביא בחשבון שיקולי ריכוזיות ולהתייעץ עם הוועדה לצמצום הריכוזיות כשהם שוקלים להקצות זכויות לגורמים ריכוזיים. הזכות המבוקשת היא רישיון הולכה שיאפשר אספקה של גז טבעי ממאגרי הגז הטבעי לווייתן ותמר למצרים במסגרת הסכמים שחתמו עם לקוחות מצריים לתקופה של עשר שנים, עם אופציה להארכה בשש שנים נוספות. הקצאת הרישיון תעניק למפעילות הצינור מעמד דומיננטי וייחודי בתחום הולכת גז טבעי למצרים.

הוועדה, שחברים בה יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, התייחסה בהמלצתה למסקנת רשות התחרות בבחינת המיזוג כי אין היתכנות של יבוא גז ממצרים לישראל בטווח הנראה לעין. מסקנה זאת מפחיתה את כוח המיקוח שטמון בהקצאה. הוועדה סברה גם שתנאי הרישיון והתנאים שנקבעו באישור המיזוג ברשות התחרות מפחיתים מכוח המיקוח שטמון בהקצאה.

הוועדה בחנה גם את התועלות בהקצאה שעולות על הפגיעה שעשויה להיגרם מהגידול בריכוזיות הכלל משקית. בין היתר שקלה הוועדה את התועלות שנובעות מהכנסות ממסים. תועלת נוספת שעליה עמדה הוועדה קשורה להוראת מתווה הגז שלפיה יצוא הגז יחייב את דלק ונובל להציע את מחירי היצוא ללקוחות מקומיים - הצעה שעשויה להוזיל את מחירי הגז שמשלמים לקוחותיהם. הוועדה סברה גם כי קיים חשש שאם לא יוקצה הרישיון - ייפגע יצוא הגז, ובעקבות כך יפחתו התמריצים להמשך פיתוח מאגר לווייתן ומאגרי גז נוספים.

הרשות ציינה בהודעתה כי תוצאת האיזון בין החשש מגידול בריכוזיות הכלל-משקית כתוצאה מההקצאה, לעומת הפסד התועלות אלמלא ההקצאה - מובילה למסקנה כי אין מקום למנוע את ההקצאה משיקולים של ריכוזיות כלל משקית.

עם זאת, הוועדה ראתה חשיבות רבה בקיום מלא של חובות דלק ונובל להציע ללקוחות בישראל גז במחיר שבו הוצע ללקוחות במצריים כנדרש מכוח מתווה הגז, וסבורה כי ראוי להבטיח שהציבור ייהנה מהתועלות שגלומות בקיום המתווה. לכן, הוועדה המליצה להתנות את רישיון הולכת הגז בחתימה של דלק ונובל על התחייבות לעמידתן בהוראות מתווה הגז לשביעות רצון משרד האנרגיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker