השותפות בלווייתן יספקו הרבה יותר גז למצרים - אך טרם השלימו עסקת EMG

כלל ההליכים ליצוא עדיין לא הושלמו ■ מנכ"ל דלק קידוחים: "יש ביקוש גבוה במשק המצרי לגז מישראל. ביקוש זה צפוי להמשיך לגדול בשנים הקרובות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
האסדה של מאגר הגז לווייתן, בינואר
האסדה של מאגר הגז לווייתן, בינוארצילום: Marc Israel SELLEM / POOL / AFP

השותפות בלווייתן ותמר דיווחו הבוקר (ד') על התקדמות בחתימה על חוזי היצוא הגז למצרים - אבל עדיין לא הצליחו להשלים את כלל המהלכים הנדרשים ליצוא, לאחר שתי דחיות במועד ההשלמה המקורי. 

השותפות הגיעו להסכמות חדשות עם דולפינוס (Dolphinus Holdings Limited) המצרית, במסגרתן חתמו על הגדלת כמות הגז הכוללת שתסופק למצרים ל- 85 BCM לתקופה של 15 שנה (בהשוואה ל-BCM 64 בהסכמות הקודמות).

בחצי השנה הראשונה יימכרו כ-BCM 2.1 לשנה (מלווייתן בלבד), לאחר מכן ולמשך שנתיים יימכרו כ-BCM 4.6 לשנה. החל מהשנה השלישית יימכרו כ-BCM 6.7 לשנה. 

הסכם לוויתן העדכני

כמות הגז החוזית הכוללת שהתחייבו שותפי לווייתן לספק לדולפינוס על פי ההסכם המתוקן עלתה לכ-BCM 60 (לעומת BCM 32 על פי הסכם הייצוא המקורי).

החל ב-1 בינואר 2020 ולמשך שישה חודשים - כמות של BCM 2.1 לשנה.

החל ב-1 ביולי 2020 ולמשך שנתיים - כ-BCM 3.6 לשנה.

החל ב-1 ביולי 2022 ועד סוף שנת 2034 (או עד למועד שבו סופקה כל כמות הגז החוזית) - כ-BCM 4.7 לשנה.

הסכם תמר העדכני

במסגרת הסכם תמר העדכני התחייבו שותפי תמר לספק לדולפינוס כמויות גז שנתיות על בסיס מחייב (Firm), להבדיל מבסיס מזדמן שהיה בהסכם הקודם. כמות הגז החוזית הכוללת שהתחייבו שותפי תמר לספק לרוכשת, היא כ-BCM 25.3 (לעומת BCM 32 על פי הסכם הייצוא המקורי). 

החל ב-30 ליוני 2020 ולמשך שנתיים – כ-BCM 1 לשנה.

החל ב-1 ביולי 2022 ועד סוף שנת 2034 - כ-BCM 2 לשנה.

מנגנון רכש מינימלי

ההסכמים המתוקנים כוללים מנגנון רכש מינימלי - TAKE OR PAY - במקרה שהרוכשת לא תרכוש את הכמות החוזית הכוללת שנקבעה בכל אחד מן ההסכמים, יהיה כל צד רשאי להאריך את תקופת האספקה בעד בשנתיים נוספות. מחיר הגז שיסופק לדולפינוס תחת ההסכמים ייקבע על פי נוסחה המבוססת על מחיר חבית נפט מסוג ברנט (Brent) וכוללת "מחיר רצפה".

אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

דלק קידוחים מסרה כי במועד חתימת ההסכמים המתוקנים התמלא רובם המוחלט של התנאים המתלים הדרושים להשלמת העסקה, אישורים רגולטורים במצרים, אישורים פיננסיים מהותיים ועוד. התנאים שנותרו להשלמת העסקה הם קבלת אישור ייצוא ממשרד האנרגיה ואישור מרשות המסים, שצפויים להתקבל עד למועד תחילת הזרמת גז מסחרית מלווייתן, וכן השלמת העסקה לרכישת מניות חברת EMG ולרכישת זכויות בצינור EMG.

השלמת עסקת EMG

במסגרת עסקת EMG רוכשות דלק קידוחים, נובל והשותף המצרי מניות בחברת EMG וכן את זכויות ההפעלה של הצינור המוביל גז טבעי מישראל למצרים. העסקה נחתמה לפני כשנה אך טרם הושלמה. הבוקר הודיעה דלק קידוחים כי הליך הקלוזינג כבר החל, לאחר שהופקדו בידי נאמן כתבי הוויתור של המוכרות בעסקת EMG הקשורים להליכי הבוררות, ו-EMED העבירה לידי נאמן סך של כ-370 מיליון דולר.

לפי דלק, בימים הקרובים צפויות נובל, דלק והשותף המצרי להעביר לידי הנאמן את יתרת סכום התמורה, עד לסך של כ-520 מיליון דולר. כמו כן, פועלים הצדדים להשלמת האישורים הפורמליים הנדרשים במצרים להעברת מניות EMG ל-EMED, וכן נערכים לביצוע מבחני הזרמת גז רציפה למערכת ההולכה המצרית.

עם העברת מניות EMG ל-EMED, אשר צפויה להתבצע במהלך חודש אוקטובר 2019, יושלמו הליכי ה-Closing. 

בד בבד עם חתימת הסכמי הייצוא המעודכנים, חתמו דלק קידוחים ונובל אנרג'י על הסכם עם שותפי תמר ועם שותפי לווייתן, המסדיר את הקצאת הקיבולת הזמינה בצינור EMG ובצנרת נתג"ז. ההסכם יאפשר את הזרמת הגז במסגרת הסכמי דולפינוס.

הגדלה משמעותית בכמות הגז למצרים

 יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים
יוסי אבוצילום: דניאל בר און

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים: "ברבעון הנוכחי תחל הזרמת הגז הטבעי מלוויתן למשק הישראלי, ובסמוך לאחר מכן יחל ייצוא הגז ההיסטורי מישראל למדינות האזור. ההסכמים העדכניים לייצוא הגז למצרים, עליהם דיווחנו היום, ושבמסגרתם גדלה משמעותית כמות הגז הכוללת שתסופק מישראל למצרים, מוכיחים פעם נוספת שקיימים ביקושים גבוהים במשק המצרי לגז מישראל, ושביקושים אלה צפויים להמשיך ולגדול במהלך השנים הקרובות על מנת לספק את הצרכים של המשק המקומי המצרי, לצד מתקני היצוא הקיימים במצרים.

"ההסכמים שנחתמו מוכיחים פעם נוספת את שיתוף הפעולה הכלכלי החשוב בין שתי המדינות ואת ההשפעה החיובית האדירה שיש לקשרים הללו על המשק המצרי והמשק הישראלי, ועל הפוטנציאל הגדול שקיים להמשך שיתוף הפעולה לטובת האינטרסים המשותפים של הצדדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker