אורה קורן

מועצת רשות המים הודיעה היום (ה') כי בכפוף לשימוע ציבורי, בתחילת ינואר 2020 יעלו תעריפי המים ב-2.7% בממוצע לבית, לאחר התייקרות של 2.4% ביולי. מדובר בהתייקרות של 29 אגורות לקוב (בתעריף הנמוך ובתעריף הגבוה). 

הסיבה העיקרית להתייקרות היא ההשקעות הנדרשות במשק המים לאחר הזנחה של שנים. הלחץ של הממשלה והרצון של רשות החברות הממשלתיות לשפר את מצבה הפיננסי של מקורות; והצורך בהכפלת ההשקעות במשק בשנים הבאות; צפויים להוביל לעליית מחירי המים גם ב-2020.

עליית התעריפים נדרשת גם בעקבות הצורך במתקני טיהור שפכים מתקדמים  לטיפול שמפחית את הסיכונים הסביבתיים של תוצרי הטיהור (טיפול שלישוני). בתוך כך, המשך התייעלות תאגידי המים והביוב מיתנה את העלייה הצפויה בתעריפים.

התעריף לכמות מוכרת (התעריף הנמוך) צפוי להסתכם ב-7.369 שקלים למ"ק, במקום 7.079 שקלים למ"ק, והתעריף לכל כמות נוספת (התעריף הגבוה) צפוי להגיע ל-13.448 שקלים למ"ק, במקום 13.153 שקלים למ"ק.

מתקן התפלה באשדוד
מתקן התפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום

המשמעות עבור משפחה ממוצעת בת ארבע נפשות הצורכת כ-15 מ"ק לחודש בעלות של 112 שקל, היא תוספת של 4.5 שקלים לחשבון המים והביוב החודשי - שיסתכם כעת ב-116.5 שקל לחודש.

ברשות המים מסרו כי על פי החוק, תעריפי המים חייבים לשקף את עלותם האמיתית, והם מתעדכנים פעמיים בשנה: בתחילת ינואר ובתחילת יולי. "יודגש כי העלאה מתונה זו מתבצעת בשים לב למצב משק המים ולהשקעות הנדרשות במשק המים הארצי", הוסיפו ברשות המים, "הרשות תמשיך לחתור לייעול ספקי המים השונים (מקורות, תאגידים איגודי ערים לביוב) – במטרה לצמצם את העלויות הנדרשות לאספקת שירותי המים והביוב באופן יעיל, ומיתון התעריף, ככל שניתן, תוך הבטחת אמינות אספקה והערכות לשינויי האקלים, המחייבות הגברת קצב הקמת מתקני התפלה וחיבורם למערכת הארצית".

גם הדלק יתייקר

בשבוע הבא צפוי מחיר הדלק לעלות ב-15-13 אגורות לליטר אוקטן 97. המחיר יגיע לסביבות 6.20 שקלים לליטר, כתוצאה מהמתיחות במפרץ הפרסי וההתקפה על מתקני הנפט של סעודיה שגרמה לירידה דרמטית בתפוקת הנפט שלה - ועלייה במחירי הנפט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker