"לפסול חברות שרימו את המדינה": עתירה נגד השותפות בעוקץ ההתפלה

קבוצת 4A Desalination, שהתמודדה במכרז ההתפלה שורק ב', בעתירה לבית המשפט המחוזי: "יש למנוע מתן פרס למי שביצע מעשי תרמית קשים נגד המדינה ולמי שפגע בה קשות בשל בצע כסף"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלת המים שורק
מתקן ההתפלה שורק א'צילום: עופר וקנין

קבוצת 4A Desalination, שהתמודדה במכרז ההתפלה שורק ב', עתרה (ה') לבית המשפט המחוזי בירושלים, נגד החלטת ועדת המכרזים הממשלתית - שלא לפסול את השתתפותן במכרז של IDE והאצ'יסון - לאחר שהתגלתה ההונאה שביצעו בהפעלת מתקן שורק א'.

בעתירה שהוגשה נגד משרד האנרגיה, IDE והאצ'יסון, נטען: "יש למנוע מתן פרס למי שביצע מעשי תרמית קשים נגד המדינה ולמי שפגע בה קשות בשל בצע כסף. ועדת בדיקה של משרד האנרגיה קבעה כי הפעלתו של מתקן התפלה אחר על ידי אותן מציעות, היתה נגועה במרמה מכוונת ושיטתית".

מתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם

באפריל התעוררו חשדות בנוגע להתנהלותו של מתקן ההתפלה בשורק א'. החשדות התעוררו לאחר שהתגלתה אנומליה ביחס לאיכות המים המופקים במתקן. התברר, כי בשעת הבדיקה היומית עמדה איכות המים בדרישות החוזיות. אולם בשעות אחרות, המים שהופקו במתקן היו באיכות נמוכה בהרבה.

בעקבות החשדות, הוקמה ועדת בדיקה ממשלתית, בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי שפרסמה את ממצאיה באוגוסט 2019. הוועדה מצאה כי הפעלת מתקן ההתפלה שורק א' בתקופה בה היה בבעלות החברות IDE והאצ'יסון, נעשתה בתרמית מתוחכמת ומתוכננת, תוך הונאה שיטתית של המדינה והציבור. לפי דו"ח הועדה, לציבור סופקו מים באיכות נמוכה תוך שהמתקן חסך בכך הוצאות בסך מיליוני שקלים.

עוקץ התפלה. שורק א'צילום: עופר וקנין

חרף הקביעות הקשות החליטה ועדת המכרזים במשרד התשתיות להעלות את החברות  - ששלטו במתקן בתקופת ההונאה - לשלב האחרון במכרז להקמת מתקן ההתפלה שורק ב'  - הצפוי להיות הגדול מסוגו בעולם. 

"זלזול עמוק בעקרונות שלטון החוק"

העותרות טוענות כי "ועדת המכרזים החליטה להתעלם מהממצאים החמורים ולא לפסול את המציעות האמורות... החלטותיה המופרכות והבלתי סבירות שיש בהן כדי לפגוע אנושות באמון הציבור, משדרות מסר של זלזול עמוק בעקרונות יסוד של שלטון החוק, ושל נטישת ערכים מוחלטת". 

"ליקוי מאורות זה יסודו כבר בדו"ח ועדת אדירי. למרות שוועדת אדירי פירטה ממצאים חמורים ביותר, מסקנותיה היו רפות ולא תאמו את הממצאים האמורים. בין היתר, ועדת אדירי פטרה מאחריות את IDE והאצ'יסון על בסיס הנחה (שאינה מתיישבת עם העובדות או עם השכל הישר) כי לא ידעו כביכול על אותם מעשי מרמה והפרות בוטות. בנוסף לכך, ועדת המכרזים בחרה להתעלם מהממצאים החמורים שהתגלו ביחס למתקן שורק א' והחליטה שחרף ממצאים אלו אין שום קושי בכך ש- IDE והאצ'יסון ימשיכו להסתמך על ניסיונן במתקן שורק א' לצורך המכרז הנוכחי". 

מים סוערים. מתקן ההתפלה שורק א'צילום: IDE

"נפגע עקרון השוויון"

"ועדת המכרזים שגתה כשלא נתנה את המשקל הראוי למעשי ההונאה והמרמה שהתגלו במסגרת ממצאי ועדת אדירי, וחרף זאת החליטה להעלות לשלב הסופי במכרז שתי מציעות שנקבע נגדן כי הונו את המדינה. הוועדה שגתה כשלא נתנה משקל ראוי לאחריות התאגידית של בעלי המניות בחברות הזכיין והמפעיל בשורק א' למעשי המרמה וההונאה שנעשו", נטען עוד בעתירה.

"הועדה שגתה כשהתעלמה מהקשר הברור בין הצעותיהן הזולות של IDE והאצ'יסון במכרז שורק ב', לתכנית העסקית הפסולה מכוחה נחסכו עלויות הפעלה במתקן שורק א', ובכך פגעה ועדת המכרזים בעקרון השוויון שהוא לב ליבם של דיני המכרזים".

"ועדת המכרזים נטשה ערכי יסוד ושגתה קשות כשלא נתנה משקל ראוי לפגיעה הקשה באמון הציבור ובפרויקט ההתפלה הלאומי כשאפשרה לזכיין ומפעיל שרימו וביצעו מניפולציות באופן שיטתי כלפי המדינה והפרו ביסודיות ובשיטתיות את ההסכם עמה להתמודד במכרז דומה".

העותרת, קבוצת 4A Desalination, היא שותפות פרטית שהוקמה על-ידי אלייד תשתיות, אפקון החזקות וענקית ההתפלה הבינ"ל Acciona Agua S.A. עתירתה הוגשה באמצעות עוה"ד גיורא ארדינסט, תומר ויסמן, ערן וינר, וג'ון אלקלק - ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'. 

מ-IDE לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker