ההנחה בקו הרכבת לירושלים: היכונו לשלם מחיר מלא

השבוע תסתיים תקופת ההנחה בת 50% לנסיעה בקו לבירה, שהחל לפעול לפני שנה ■ תקופת ההנחה הייתה אמורה להימשך שלושה חודשים, אך הוארכה בהחלטת שר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו וכץ בסיור בתחנת רכבת ירושלים "יצחק נבון", בספטמבר
הסתיימה ההנחה. ראש הממשלה ושר התחבורה לשעברצילום: עמוס בן גרשום / לע"

ביום ד', 25 בספטמבר, תסתיים תקופת ההנחה בת 50% לנסיעה בקו הרכבת לירושלים. עלות הכרטיס מירושלים לתל אביב תעמוד על 22 שקל ומירושלים לנתב"ג - 17 שקל. עלות כרטיס יומי המשלב אוטובוס ורכבת - 32 שקל.

קו הרכבת לירושלים החל בפעילותו לפני שנה. תקופה ההנחה הייתה אמורה להימשך שלושה חודשים, אך הוארכה בהחלטת שר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ. תקופת הנחה ניתנת על ידי משרד התחבורה לקווים חדשים במטרה לעודד את הציבור להשתמש בהם. כך נעשה לדוגמה עם פתיחת רכבת העמק למשך שנתיים, עם רכבת הנגב (שנתיים ושלושה חודשים) ותחנת קרית מלאכי יואב. הנחות על כרטיסים בסבסוד של 50% מהמדינה ניתנות בקו כרמיאל ומתחנת קרית מלאכי יואב, שנפתחה לפני שנה.

רכבת קו נתב"ג ירושלים
ההנעה החשמלית מתעכבת. רכבת ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי

קו החוף מבוקש פי ארבעה

מאז פתיחת קו הרכבת לירושלים נסעו בו כ-2.3 מיליון נוסעים. בחישוב יומי של חודש אוגוסט, מדובר על כ-13-10 אלף נוסעים בממוצע ביום. בספטמבר ירד מעט הממוצע היומי לכ-10,000 נוסעים ביום. לצורך השוואה, בקו החוף, המבוקש ביותר היום, נוסעים מידי יום 60-40 אלף נוסעים.

הרכבת לא עומדת בלו"ז

הרכבת מתכננת לפתח את הקו לירושלים באופן רציף עד לתחנת ההגנה. לאחר מכן יהיה צורך בהשלמה נוספת עד לתחנות נוספות בתל אביב: השלום, סבידור מרכז והאוניברסיטה. התוכניות המקוריות לקו מדברות על המשכו עד להרצליה, אך יעד זה לא צפוי להיות מושג לפני 2020 במקרה הטוב (על פי הדו"ח השנתי ל-2018 של רכבת ישראל), זאת אף שהיעד המקורי שנקבע בחוזה ההתקשרות עם קבלנית הביצוע Semi לפני כארבע שנים, כיוון ל-2017.

תחנת הרכבת החדשה בירושלים
תחנת הרכבת יצחק נבון בירושליםצילום: דור קדמי

ההנעה החשמלית מתקדמת לאט

הקו המהיר תל אביב - ירושלים הוא רק הראשון מבין 13 קווים שאמורים לעבור "חישמול" - כחלק מפרויקט הענק ברכבת שעלותו כ-2 מיליארד שקלים. הפרויקט קריטי לשיפור השירות לנוסעים, משום שיאפשר קיצור זמני נסיעה והגברת תדירות הרכבות.

12 קווים נוספים אמורים לעבור להנעה חשמלית בשנים הקרובות ורחוקים מסיום. זאת על אף שהיעדים המקוריים דיברו על השלמת כלל הקווים עד ל-2021, מתוכם שלושה עד ליולי 2019. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker