ליצמן ביקש להפסיק את העבודות באסדת לווייתן בשבת - אך לא עובדים בה יהודים

סגן השר יעקב ליצמן ביקש למנוע פגיעה ברגשות שומרי מסורת שפנו אליו, אך לדבריו, שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לא השיב לו ■ המאגר מתוכנן להתחיל לספק גז בכמות מסחרית בדצמבר

אורה קורן
אסדת הגז בקידוח "לווייתן"
אסדת הגז בקידוח "לווייתן"צילום: מארק ישראל סלם
אורה קורן

העבודות להקמת אסדת הקידוח של מאגר לווייתן נמשכו בשבת, למרות פנייתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לשר האנרגיה, יובל שטייניץ. ליצמן ביקש למנוע עבודות שיפגעו ברגשותיהם של שומרי השבת. ואולם מקורבים לבעלי השליטה לנושא אמרו כי על האסדה לא עובדים כלל יהודים בשבת.

בשבוע שעבר פנה ליצמן לשטייניץ וכתב כי תושבי קיבוץ נחשולים הפנו את תשומת לבו לכך ש"עבודות הקידוח בלווייתן מבוצעות בימי שבת". ליצמן הוסיף כי להבנתו, "מדובר בעבודות שאין כל צורך שיבוצעו דווקא ביום שבת קודש, תוך פגיעה ברגשות שומרי מסורת ישראל". לאור זאת ביקש ליצמן משטייניץ לפעול להסדרת הנושא למען התושבים ולטובת מסורת ישראל.

העבודות שמתבצעות בימים האחרונים מול חוף נחשולים, במרחק של 10 ק"מ מהחוף, הן עבודות ההקמה של האסדה שאליה יוזרם הגז ממאגר לווייתן. רוב עבודות ההקמה יושלמו השבוע, ובהמשך יתבצעו עבודות החיבור למאגר ולנקודת הקליטה של הגז בחוף, שיבטיחו את תקינות ההפעלה המסחרית של הגז. ההפעלה המסחרית של מאגר לווייתן מתוכננת להתחיל בדצמבר הקרוב.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אלכס קולומויסקי

תושבי האזור ידועים בהתנגדותם להקמת אסדת לווייתן במיקום שבו היא מוקמת, אבל נסיונותיהם להרחיק את האסדה נהדפו בבתי המשפט כמה פעמים. האסדה מוקמת במרחק זה מהחוף לבקשת צה"ל - שאמור להגן עליה מאיומי תקיפה.

מטעם נובל אנרג'י , המקימה את האסדה, נמסר בתגובה: "אנו עובדים 24/7 כדי להבטיח ביטחון אנרגטי וסביבה נקייה יותר לתושבי ישראל, מוקדם ככל שנוכל".

דוברו של ליצמן אמר כי כלל לא קיבל את תגובת שטייניץ למכתב. משרד האנרגיה סירב להשיב לפניית TheMarker בסוגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ