תדלוק רשלני בתחנת דלק בפלורנטין עלה לפז בקנס של 275 אלף שקל

הקנס הוטל על החברה לאחר שפריקת דלק ממכלית בוצעה בניגוד לתקנות, וגרמה לפליטת אדי דלק בתחנה הסמוכה ללבתי מגורים ■ פז: "מדובר באירוע נקודתי של נהג חיצוני שפעל בניגוד לנהלים"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תחנת דלק של פז
תחנת דלק של פזצילום: חן גלילי

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי על פז נפט בסך של 275,100 שקל, בגין הפרת תקנות אוויר נקי. זאת, לאחר שפריקת דלק ממכלית שבוצעה בתחנת הדלק פז בפלורנטין בתל אביב נעשתה ללא חיבור למערכת השבת אדי דלק כנדרש. פעולה זו גרמה לשחרור פליטות אדי דלק לאוויר ולגרימת מפגע זיהום אוויר - בניגוד להוראות ולתקנות. הקנס שולם באחרונה.

במארס השנה ערכו נציגי המשרד להגנת הסביבה, עם נציגי הרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב, ביקורת בתחנת הדלק פז הפועלת ברחוב הרצל 116 בתל אביב, שם גילו בזמן אמת כי נהג מכלית החל בפריקת דלק למכלים התת-קרקעיים בתחנה בלי לחבר את המכלית למערכת מישוב אדים שלב 1, המותקנת בתחנה.

חמור מכך, נהג המכלית ביצע עקיפה מכוונת של מערכת השבת האדים, ומשכך התרחשה זרימה חופשית של האדים לסביבה ונגרם זיהום אוויר בשטח התחנה – שהמרחק שלה מבתי מגורים הוא עשרות מטרים בלבד.

לאחר שאיתרו את ההפרה והסיכון, דרשו נציגי המשרד מהנהג להפסיק את ההזרמה למכלים, אך הוא סירב. גם הדרישה למנהל התחנה להפסיק את המפגע נענתה בשלילה, ורק לאחר שנציגי המשרד פנו למנהלת האזור בפז, התדלוק הרשלני הופסק.

מערכת מישוב האדים מפחיתה כ-95% מפליטת אדי הדלק לסביבה, המכילים מזהמים שונים בעלי השפעה ישירה על בריאות האדם, כמו בנזן – חומר המוגדר כמסרטן לאדם.

מנהל מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה קיים למנהלי תחנת הדלק פז שימוע, שלאחריו החליט להמליץ למנהל אגף תחבורה במשרד להטיל עיצום על החברה. זהו העיצום הכספי הראשון המוטל מתוקף התקנות הייעודיות למניעת זיהום אוויר וריח מתחנת דלק שהותקנו ב-2017, ובכוונת המשרד להמשיך באכיפה אינטנסיבית במקרים של הפרות דומות המסכנות את הציבור.

מפז נמסר בתגובה: "למרבה הצער, לאחר שנים של בדיקות תכופות הנעשות במאות תחנות פז ויצאו ללא רבב, אירע מקרה חריג ונקודתי, שבו נהג מכלית של חברה חיצונית פעל על דעת עצמו - ובניגוד מוחלט להוראות מפורשות והדרכות שקיבל. זאת תוך עקיפה של מערכת טכנולוגית במכלית שנועדה למנוע מקרים מסוג זה, ואף התעלם מהנחיות מנהל התחנה. בעקבות האירוע, ולפי דרישת פז, הנהג זומן לשימוע בחברתו, נקנס ונאסר עליו לשוב לעבוד עבור החברה. במקביל רועננו הנהלים ותוגברו הביקרות הפנימיות בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker