הנזק מהשריפה בשמן תעשיות בחיפה: 32-27 מיליון שקל

לשמן תעשיות קיים כיסוי ביטוחי של כלל ביטוח ■ המשרד להגנת הסביבה הזמין את החברה לשימוע ביום א', והתריע כי בעקבות השריפה המפעל אינו עומד עוד בתנאי היתר הרעלים

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שריפה, שמן תעשיות, חיפה
מפגע אסבסט. השריפה בחוף שמןצילום: תומר אפלבאום

שמן תעשיות נדרשה על ידי רשות ניירות ערך להבהיר את הערכת הנזקים למפעל, בשל השרפה שפרצה בו בשבוע שעבר. החברה מציינת כי נכון לתאריך הדו"ח, הנזקים מוערכים ב-32-27 מיליון שקל. אולם הסכום לא סופי והחברה עוד לא סיימה להעריך את הנזקים במלואם.

לשמן תעשיות קיים כיסוי ביטוחי של כלל ביטוח למפעל בחוף שמן, כך שבהתחשב בתקבולי הביטוח הצפויים, אירוע השריפה לא עתיד להשפיע באופן מהותי על תוצאות החברה. בגין השיפוי הביטוחי, החברה תידרש לשאת בהשתתפות עצמית ובתקופה אכשרה בגין רכיב אובדן רווחים שבפוליסה בסכום שמוערך בשלב זה בכ-1.5 מיליון שקל.

אתמול (ג') מסר המשרד להגנת הסביבה לשמן תעשיות התראה על עיסוק בחומרים מסוכנים באופן הגורם לסיכונים סביבתיים בלתי סבירים. בשריפה עלו באש במשך שעות מאות טונות של תוצרת המכילה שמן מאכל וחומרים דליקים אחרים. באירוע נשרפו גם שטחים נרחבים של גגות מחסנים, העשויים מלוחות אסבסט צמנט.

חשש לסביבה ולבריאות הציבור

שריפה, שמן תעשיות, חיפה
אמצעי הכיבוי במפעל נפגעו. חוף שמןצילום: רמי שלוש

כתוצאה מהשריפה, נגרם במשך כמה שעות זיהום אוויר גבוה בשל עשן שחור סמיך שהתפזר בסביבה. שריפת לוחות האסבסט צמנט גרמה לפיזור סיבי אסבסט באוויר, הותירה מצבורי אסבסט פריך במקום וגרמה ל"מפגע אסבסט". שירותי הכבאות שפעלו בצוותים מתוגברים לטיפול בשריפה הודיעו כי בשל השריפה נפגעו מערכות ואמצעי הכיבוי במפעל.

"בהתאם להיתר הרעלים של מפעל שמן, במפעל מאוחסנים גם חומרים מסוכנים דליקים. החזקת חומרים דליקים ללא מערכות כיבוי תקינות במפעל, יוצרת סיכון משמעותי לסביבה ולבריאות הציבור, והיא בגדר הפרה של היתר הרעלים", מסר המשרד להגנת הסביבה. 

המשרד להגנת הסביבה הודיע לשמן כי לאור הפגיעה במערכות ואמצעי הכיבוי במפעל בעקבות השריפה וכן הודעת רשות הכבאות על ביטול האישור שניתן מטעמה - המפעל אינו עומד עוד בתנאי היתר הרעלים, והמשך עיסוק החברה עם חומרים מסוכנים דליקים בסיטואציה זו עלול ליצור סכנה לסביבה ולבריאות הציבור.

המשרד הזמין את מנהלי שמן תעשיות לשימוע שיתקיים ביום א' הקרוב. הליך מנהלי זה מקביל להליך החקירה שאותו מנהלים כוחות הכיבוי וההצלה, בשיתופה של המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker