רשות החברות: מקורות חייבת לשפר רווחיות; נתג"ז עומדת ביעדים

הרשות פירסמה לראשונה את היעדים שבהם יידרשו לעמוד חברות ממשלתיות, בחמישה מדדים מרכזיים: רווחיות, צמיחה, יעילות, איתנות פיננסית ומדיניות דיווידנד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת מקורות
חברת מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ

רשות החברות הממשלתיות, בראשות יעקב (ינקי) קוינט, שיגרה היום (ד') מכתבים ליו"רים, מנכ"לים וסמנכ"לי כספים של 17 חברות ממשלתיות מרכזיות, הכוללים יעדים פיננסיים שעליהם לעמוד בהם בשנים הבאות.

היעדים מבוססים על בדיקה שערכה הרשות לגבי יחסי בעלים וחברות ממשלתיות במדינות שונות וכן על דו"ח ה-OECD לניהול חברות ממשלתיות. הבדיקה העלתה כי הגדרה ומדידה של יעדים פיננסיים באופן קבוע משפרת את הביצועים של חברות ממשלתיות. בין השאר נשמרת במסגרתם מערכת איזונים בין התבססות על הון בעלים (ממשלה) לבין גיוס הון עצמי.

המדדים והיעדים הוגדרו בהתאם לפרקטיקות נהוגות ומקובלות בעולם הפיננסי, ובהן מתודולוגיה של חברות דירוג אשראי. היעדים נקבעו כך שיאפשרו איתנות וגיוס אשראי מבלי לפגוע בדירוג החברות ברמה של BBB. מעבר לעידוד צמיחה יציבה בחברות, המהלך נועד לאפשר לממשלה, כבעלים של החברות, לכוון אותן לציפיות שלה ולתת לה כלים למדוד אותן דרך התוצאות הכספיות.

יעקב קוינט (משמאל). מעדיף לפעול מאחורי הקלעים
ינקי קוינט, מנהל רשות החברותצילום: מיכל פתאל

היעדים שהוצגו לחברות הם בחמישה מדדים מרכזיים: רווחיות, צמיחה, יעילות, איתנות פיננסית ומדיניות דיווידנד. לא לכל החברות ניתנו כל היעדים. חברות התשתיות בתחומי אנרגיה ומים כמו חברת החשמל, מקורות, נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז) ותשתיות נפט ואנרגיה (תש"ן) קיבלו שני מדדים מרכזיים בלבד - איתנות פיננסית ורווחיות. זאת, לעומת חברות שפועלות בשוק תחרותי כמו התעשייה האווירית ורפאל. המכתבים נשלחו לחברות על ידי שני סגנים בכירים למנהל הרשות, חסאן טאופרה ואריאל אבלין.

היעד בתחום הרווחיות: 5% תשואה להון

על פי נתוני רשות החברות הממשלתיות, מקורות נמצאת במצב הגרוע ביותר ורחוקה מאוד מיעדי הממשלה, מאחר שהיא נוטלת אג"ח בהיקף ניכר לביצוע השקעותיה בתשתיות. החברה נמצאת ביחס של 4% בלבד בין התזרים לחוב. צוות ממשלתי מנסה לבחון דרכים לפתרון הבעיה ולמצוא מקורות תקציביים שיקטינו את החוב של החברה, מתוך הנחה שהדרך הפחות רצויה היא הגדלת התעריף. החברה חתמה באחרונה על הסכם רפורמה שנועד בין השאר לחזק את איתנותה הפיננסית, שטרם בא לידי ביטוי בנתוניה העסקיים.

מפעלי תש"ן במפרץ חיפה. ללא שינוי קיצוני, זיהום האוויר בישראל ב– 2040 יהיה בלתי נסבל
מפעלי תש"ן במפרץ חיפה. ללא שינוי קיצוני, זיהום האוויר בישראל ב– 2040 יהיה בלתי נסבלצילום: אבישג שאר-ישוב

לעומתה, תש"ן - שאינה ממונפת כלל - נמצאת במצב הטוב ביותר, אולם לא ניתן למדוד את היחס בין התזרים לחוב שלה, וברשות החברות סבורים שעליה להתמנף בהלוואות שיאפשרו צמיחה מהירה, ולא להתבסס רק על הון בעלים.

בתחום הרווחיות נקבע יעד של 5% תשואה להון, שנחשב נמוך. זאת בעיקר כדי שחברות שפועלות במסגרת תעריף ממשלתי קבוע לא ישפרו רווחיות על חשבון הגדלת התעריף. השוואת הרווחיות של חברות התשתיות מעמידה שוב את מקורות במצב בעייתי עם תשואה שנעה סביב 1%, ולעתים סביב האפס.

יעדים של איתנות פיננסית שנקבעו הם היחס בין התזרים החופשי לחוב הפיננסי. כלומר, תזרים חופשי (כמה כסף נשאר לחברה לאחר ביצוע הפעילות השוטפת) חלקי החוב שלה. ככל שהמספר גבוה יותר - החברה איתנה פיננסית. היעדים שנקבעו הם בטווח קצר 18%-11% לטווח בינוני ו-23%-15%. 

על פי נתוני רשות החברות הממשלתיות, נתג"ז ממונפת ביחס של 10%. ברשות החברות מצפים שהחברה תפעל להקטנת החוב או להגדיל את התזרים השוטף דרך התייעלות וחדשנות.

חברת החשמל, לאחר הרפורמה הממשלתית ועסקת הנכסים שהזרימה לה מיליארדי שקלים, מציגה יחס של 13% בין התזרים לחוב, מה שנמצא בתוך היעד של רשות החברות. בהמשך יהיה עליה לשפר את היחס ולהגיע ל-23%-18%.

לנתג"ז תשואה של 6% ולתש"ן 5.5%. התשואה של חברת החשמל עומדת על 3.6%, וברשות החברות סבורים שהיא אינה יעילה מספיק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker