"בהוראת משרד הביטחון": נובל אנרג'י תקים בשבוע הקרוב את האסדה מול חוף דור

השיווק המסחרי של הגז ממאגר לווייתן צפוי להתחיל בדצמבר ■ נובל ודלק לא השלימו את הסכם היצוא למצרים, והצינור בירדן טרם הגיע לגבול

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר לוויתן
אורה קורן

כעשור לאחר תגלית מאגר הגז לווייתן, נראה כי הפקת הגז ממנו קרובה מתמיד. הרכבת אסדת לווייתן צפויה להתחיל מחר ולהסתיים בתוך ארבעה שבועות. בנובמבר צפויה הזרמת ניסיון לבדיקת הצנרת המחברת אותה לחוף, ובדצמבר צפויה ההזרמה המסחרית הראשונה - כך נמסר היום (רביעי) במפגש עם עתונאים ג'ורג' האטפילד, סגן נשיא למגה-פרויקטים ומנהל פרויקט לוייתן בנובל אנרג'י, וביני זומר, סגן נשיא לעניינים אזוריים בנובל אנרג'י.

זומר הבהיר כי מיקום האסדה, שמעורר מחאה מצד תושבי אזור חוף דור, נקבע על פי הנחיית משרד הביטחון, משיקולים של קלות יחסית בהגנה על האסדה. לדבריו, החברה בחנה חלופות למיקום האסדה, אבל החליטה להתחשב בעמדת משרד הביטחון. בכך סתר זומר טענות שלפיהן משרד הביטחון לא תמך בקירוב האסדה לחוף משיקולי ביטחון.

עגורן יקים את האסדה, שתגיע בחלקים על ארבע דוברות, והיא תתנשא לגובה 47 מטר מעל פני הים, בנוסף לזרוע שתגיע לגובה של 130 מטר. אורך הסיפון יהיה 102 מטר, והרוחב יהיה 80 מטר. האסדה גדולה מכיוון שנובל התבקשה על ידי משרד האנרגיה להקטין את טביעת הרגל היבשתית של הפרויקט. כך, חלק מהמתקנים שקשורים למאגר תמר ונמצאים על החוף, יהיו בלוויתן על האסדה.

מאגר לווייתן, הממוקם 120 ק"מ מערבית לחיפה, מכיל 605 BCM גז הניתן להפקה. האסדה שתיבנה מסוגלת לספק 12 BCM בשנה. החוזים שלווייתן חתום עליהם מגיעים ל-9BCM בשנה. בעלות של כמיליארד דולר נוספים ניתן להוסיף מתקנים שיגדילו את נפח האסדה ל-21 BCM בשנה. "כשנשווק את כל הגז בשלב הראשון, נבחן את הרחבת הפרויקט לשלב השני של לווייתן, בהתאם לחוזים שייחתמו", אמר זומר.

לדבריו, הוא צופה שהיצוא לירדן יתקדם לפי ההסכם שנחתם לאחר שירדן תתחבר לצינור הישראלי שבנתה נתג"ז. היצוא יהיה במחיר של כ-6 דולרים ליחידת אנרגיה, לפי ההסכם ועל אף שירדן מעוניינת להפחית את המחיר. "היבוא מלווייתן יחסוך לירדן 600 מיליון דולר  בשנה, יחסית ליבוא LNG", אמר.

מפגינים נגד הקמת אסדת הגז של מאגר לווייתן בקרבתו של חוף דורצילום: רמי שלוש

עסקת היצוא למצרים, באמצעות חברת דולפינוס, נידונה מחדש בין הצדדים. על פי חלק מהמקורות, המצרים אינם מרוצים מתנאי העסקה שהשיתה רשות התחרות על רכישת צינור הגז EMG שישמש להעברת הגז למצרים, בנימוק שרשות ישראלית לא יכולה לקבוע למצרים תנאים לגבי צינור שבבעלותם.

זומר נשאל אם יש קשר בין העיכוב מצד ממשלת ישראל באישור פשרת חברת חשמל עם מצרים, בסך 500 מליון דולר, לבין עיכוב המגעים עם דולפינוס - חברה הקשורה למודיעין המצרי. "אין לי נגיעה לעניין חברת חשמל ומצרים. יש לנו את האתגרים שלנו, ואני משאיר את מה שקורה עם חברת חשמל ומצרים לאחראים שם", אמר.

משרד האנרגיה טרם העניק את אישור היצוא למצרים, אך בנובל לא צופים בעיה לגביו. זומר נשאל אם הקיבולת של צינור נתג"ז מספיקה לצורכי היצוא למצרים, או שנובל ודלק שוקלות לבנות צינור נוסף. לדבריו, "אם לא ניתן יהיה לספק גז בתשתית הנוכחית - נשקיע להגדיל את זה לפי הכדאיות הכלכלית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker