אפס הרתעה: הזכייניות במתקן ההתפלה שעקץ את המדינה עלו לגמר המכרז להקמת שורק 2

IDE והאצ'יסון עלו לשלב ההתמחרות הסופי - מיד לאחר שוועדת אדירי ניקתה אותן מאחריות להונאת המדינה בשורק 1

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלת המים שורק
מתקן התפלת המים שורקצילום: עופר וקנין

שתי הזכייניות של מתקן ההתפלה שורק 1 בתקופה שבה עקץ את המדינה, האצ'יסון ו-IDE, עלו לשלב הסופי במכרז להקמת מתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם, שורק 2. זאת, זמן קצר לאחר שהזכייניות נוכו מאשמת מעורבות בהונאת המדינה, על ידי ועדת אדירי שבדקה את ההתנהלות במתקן שורק 1. הוועדה קבעה כי ההונאה בוצעה על ידי החברה המפעילה ללא ידיעת הזכייניות, אף שנציגיהן ישבו בדירקטוריון החברה המפעילה.

ההונאה בשורק 1 התבטאה באספקת מים במליחות גבוהה מהמוסכם במשך כשנתיים וחצי - מה שחסך למתקן לפחות כ-12 מיליון שקל, לפי הערכת הוועדה. בד בבד, חברי הוועדה לא הסתירו בחודשים האחרונים את עניינם בשיתוף IDE במכרז ההתפלה בשל ניסיונה בהקמת מתקנים ויכולתה להציע מחיר מים נמוך. לו היתה נאשמת בהונאה בשורק 1, השתתפותה היתה מוטלת בספק.

ואכן, IDE לא איכזבה. משרד האוצר הודיע היום (רביעי) כי IDE והאצ'יסון עלו לשלב הסופי במכרז (BAFO), כאשר הצעותיהן צמודות ומסתכמות בכ-1.6 שקל לקוב מים, מחיר הנמוך בכחצי שקל לעומת המחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום. הוזלה זו תחסוך למשק המים כ-2.5 מיליארד שקל לאורך תקופת פעילות המתקן, בהשוואה למחיר המשולם כיום.

ועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי ים, המשותפת למשרדי האוצר והאנרגיה, רשות המים וחברת ענבל, שבראשה עומד איציק מרמלשטיין, מנהל יחידת תשתיות ומיזמי PPP באגף החשב הכללי באוצר, הוסיפה כי החברות יתמודדו עתה בשלב התמחור הנוסף, במטרה להוריד עוד יותר את מחיר המים שתשלם המדינה.

הליך ה-BAFO מיושם בפעם הראשונה במכרזי החשב הכללי, ובאמצעותו שלב סגירת המימון לפרויקט ותכנון המתקן, שבדרך כלל נעשה על ידי הזוכה הסופי במכרז, הופך להליך תחרותי בין המגישות של שתי ההצעות הטובות ביותר. בסוף שלב זה, מגישים המתמודדים הצעת מחיר משופרת ונבחר הזוכה. הוספת התחרות גם לשלב הסגירה הפיננסית של המתקן, צפויה להגדיל את הוודאות להקמתו, לקצר את לוחות הזמנים להשלמתו ולהוזיל את מחיר המים.

בחירת הזוכים נעשתה בתוך כשנה בלבד מהחלטת הממשלה שהורתה על הקמה דחופה של המתקן, עקב מצבו הקשה של משק המים שחווה רצף של חמש שנות בצורת רצופות. הפרויקט יבוצע בשיטת PPP, שבה היזם הנבחר יהיה אחראי לתכנון, מימון, הקמה ותפעול של מתקן ההתפלה, לתקופה בת 25 שנה. המתקן, שצפוי להיות הגדול מסוגו בעולם, עתיד לייצר כ-200 מיליון מטר קוב מים בשנה, ויעלה את סך ייצור המים במתקני ההתפלה ל-785 מלמ"ק בשנה - כמות השווה לכ-85% מסך הצריכה הביתית והעירונית מדי שנה.

כחלק מההליך המכרזי, הודיע בנק ההשקעות האירופי (EIB) על כוונתו להעמיד מימון לפרויקט בסכום של עד 150 מיליון יורו. כמו כן, המכרז כולל אפשרות להקמת תחנת כוח בהספק של עד 150 מגה-ואט שתשמש את מתקן ההתפלה, במטרה להוזיל את עלות המים.

החשב הכללי, רוני חזקיהו, אמר כי "נוכח הדחיפות בהקמת המתקן, לוחות הזמנים הקצרים שבהם פעלה ועדת המכרזים ויישום מנגנון ה-BAFO לראשונה במכרזי החשב הכללי, צפויים לתרום לקיצור משמעותי של לוחות הזמנים להקמת המתקן, כמו גם להורדת מחיר המים. פרויקט זה מצטרף לשורת פרויקטי תשתית המקודמים בימים אלה במסגרת תוכנית תשתיות 2030, ובהם מיזמי תחבורה, אנרגיה ופסולת, הסרת חסמים והרחבת ההשקעה הממשלתית בתשתיות".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, אמר כי "הקמת מתקן ההתפלה בשורק ב' היא השלב הראשון של התוכנית האסטרטגית להתמודדות עם תקופות הבצורת בהובלתו של משרד האנרגיה, והיא מצטרפת לפרויקטים שיחזקו את אמינות אספקת המים לצרכנים ולאחריה יוקם מתקן התפלה גם בגליל המערבי. השלמת המכרז בלוחות הזמנים הקצרים בהם פעלה הוועדה, תוך יצירת חיסכון משמעותי בעלויות המים המותפלים, היא הישג משמעותי למשק המים".

מנהל רשות המים, גיורא שחם, ציין כי "התוספת למאזן המים של 200 מיליון מ"ק ממתקן שורק ב', עם התוספת של 100 מיליון מ"ק ממתקן ההתפלה המתוכנן להקמה בגליל המערבי בתוך כמה שנים, מאפשרת למשק המים להיערך כראוי לעלייה בביקושים למים הצפויים בשנים הקרובות מצד אחד, ולתחזיות שינויי האקלים - המצביעות על הקטנת היצע המים הטבעיים - מהצד השני. שוב הוכח שהליך תחרותי מקצועי, כפי שנעשה במכרז זה, מביא למחיר נמוך, שיאפשר למתן את העלייה הצפויה בתעריף המים. בקרה הדוקה על פיתוח משק המים כולו היא אחת מהמשימות החשובות ביותר של רשות המים. השמירה על תעריף מים נמוך ככל שניתן היא גם מסר ובשורה חשובים מאוד לכלל הציבור בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker