ענף השירותים משך את היצוא לעלייה של 3% במחצית הראשונה של השנה

היצוא הסתכם במחצית הראשונה ב-55.5 מיליארד דולר ■ השירותים תופסים נתח שיא של 49% מהיצוא ודחקו את התעשייה ל-43% ■ ההיי-טק הוביל את העלייה ביצוא השירותים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איל וולדמן ועובדי מלאנוקס
איל וולדמן ועובדי מלאנוקסצילום: AFP

יצוא הסחורות והשירותים מישראל הסתכם במחצית הראשונה של 2019 בכ-55.5 מיליארד דולר – גידול של כ-3% לעומת המחצית הראשונה של 2018 - כך נמסר היום (שלישי) ממכון היצוא.

העלייה נרשמה בזכות המשך הצמיחה המואצת ביצוא סקטור השירותים - שגדל בשיעור דולרי של כ-15% לכ-27.2 מיליארד דולר. בכך מהווה מגזר השירותים כ-49% מסך היצוא הישראלי בתקופה זו - רמתו הגבוהה ביותר מאז ומעולם.

לעומת זאת, במהלך המחצית הראשונה של 2019 הסתכם היצוא התעשייתי ב-23.7 מיליארד דולר - כ-43% מכלל היצוא. היצוא התעשייתי (ללא יהלומים) נותר ללא שינוי והושפע מהירידות ביצוא התרופות, שקוזזה בזכות גידול חד שנרשם בענף הכימיקלים.

יצוא מגזר הסחורות, הכולל יצוא חקלאי, ירד בכ-5% והסתכם בכ-27 מיליארד דולר. חלק הארי של הירידה מוסבר בירידה החדה של יצוא היהלומים בכ-33% לכ-2.6 מיליארד דולר. ללא ענף היהלומים, נותר יצוא הסחורות יציב לעומת התקופה המקבילה אשתקד. היצוא החקלאי ירד בכ-3% לכ-710 מיליון דולר.

גידול של 5% ביצוא ב-2019

שאולי כצנלסון, סמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה במכון היצוא, כתב בדו''ח שפורסם היום כי תחזית היצוא של המכון נותרה בעינה, ולפיה היצוא מישראל ב-2019 יגדל בשיעור דולרי של כ-5% לכ- 116 מיליארד דולר .

הגידול ביצוא של מגזר השירותים נבע בעיקר מיצוא שירותי ההיי-טק, בדומה למגמה הכללית בשנים האחרונות. סך המכירות של שירותי מגזר ההיי-טק במחצית הראשונה של 2019 הסתכם ב-16.4 מיליארד דולר – זינוק של כ-25% בהשוואה לרמות השיא שנרשמו אשתקד. נכון למחצית 2019, יצוא שירותי חברות ההיי-טק בישראל מהווה כ-60% מהכנסות היצוא של מגזר השירותים כולו - וכ-30% מסך היצוא הישראלי (סחורות ושירותים).

משקלם של שירותי התוכנה, המחשוב והמו"פ כענפי היצוא המובילים של המשק ממשיך לעלות. במהלך שני הרבעונים הראשונים של השנה נמשכה מגמת הגידול המואץ ביצוא שירותים אלה, שגדלו בשיעור של כ-15% לכ-12.5 מיליארד דולר.

השפעה מהותית נוספת אירעה הודות למכירת חברות סטארט-אפ ישראליות. יצוא זה הסתכם במחצית השנה בכ-2.4 מיליארד דולר - קפיצה של כ-237%. סכום זה גבוה מהיקף היצוא ב-2018 כולה, שנחשבה כאחת השנים החזקות ביותר מבחינה זו.

היצוא לאיחוד האירופי ולארה"ב עלה

היצוא לאסיה ירד בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד בשיעור של כ-19% לכ-4.5 מיליארד דולר - בהשפעת יצוא הרכיבים האלקטרוניים, כתיקון לעלייה החדה שנרשמה במהלך 2018. היצוא לאיחוד האירופי עלה בכ-12% והסתכם בכ-9.1 מיליארד דולר, בעיקר בהשפעת היצוא לבריטניה, שנסק בכ-60% עקב יצוא חריג של כימיקלים. היצוא לאיחוד האירופי ללא בריטניה ירד בשיעור מתון של כ-2% בהשוואה לשנה שעברה. לעומת זאת, היצוא לארה"ב עלה במחצית הראשונה של 2019 בכ-3% לכ-5.5 מיליארד דולר.

מנכ"ל מכון היצוא, גדי אריאלי, אמר כי "נתוני מחצית השנה שבים ומוכיחים את חוסנו של היצוא הישראלי בכלל, ושל תעשיית ההיי-טק בפרט. היצוא הוא מנוע צמיחה חשוב במשק הישראלי. נמשיך לסייע ככל שנוכל לחברות הישראליות להרחיב פעילותן מעבר לים".

על רקע הצעת בנק ישראל להפסיק את התמיכה הממשלתית ביצואנים, אמר היום שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, כי "2019 טומנת בחובה אתגרים משמעותיים ליצואנים, כמו התחזקות השקל מול המטבעות הזרים ומלחמת הסחר, ועדיין אנו עדים לביצועים המצוינים של החברות הישראליות בשווקים הבינלאומיים.

"ליצוא הישראלי חשיבות גדולה לכלכלת ישראל - הוא קטר הצמיחה של המשק הישראלי ומקור מרכזי לתעסוקה יציבה ושגשוג כלכלי וחברתי. היצואנים הם חוד החנית של התעשייה הישראלית ומהגורמים המובילים בצמיחת המשק. הזירה הבינלאומית מציבה אתגרים מורכבים וקשים בפני היצואנים הישראליים ולכן חשוב מאוד שתכוניות הסיוע של משרד הכלכלה והתעשייה מצליחות לסייע ליצואנים בהתמודדותם בשווקים הבינלאומיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker