עסקי ההתפלה מעיקים על מקורות: המתקן בלרנקה בסכנת קריסה פיננסית

בדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2019 ציינה מקורות כי מתקן ההתפלה בקפריסין עבר להפסד, ומה שעומד בינו לאזהרת "עסק חי" הוא הלוואת בעלים בסך 33 מיליון יורו ■ המתקן מפסיד 200 אלף יורו בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד
מתקן ההתפלה של מקורות באשדודצילום: תומר אפלבאום

עסקי מתקני ההתפלה ממשיכים לסבך את מקורות ייזום, חברה בת של מקורות. בדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2019 ציינה מקורות כי מתקן ההתפלה בקפריסין עבר להפסד, ומה שעומד בינו לאזהרת "עסק חי" הוא הלוואת בעלים בסך 33 מיליון יורו - מחציתה של מקורות ייזום ומחציתה של השותף הקפריסאי.

המתקן מפסיד 200 אלף יורו בשנה. מצבו הפיננסי הבעייתי מתבטא בגירעון שמסתכם ב-11 מיליון יורו בהון ובכ-30 מיליון יורו בהון חוזר. על פי הדו"חות הכספיים, מקורות חשופה למקורות ייזום ב-217 מיליון שקל, ובהם 135 מיליון שקל ערבויות לחברת הייזום ולחברות המאוחדות שלה.

מקורות ייזום כבר גרמה למקורות למחוק מאות מיליוני שקלים בגין מתקן ההתפלה הבעייתי באשדוד. המתקן עומד למכירה, ולפי הערכות שקיבלה החברה, ניתן למכור אותו ב-200 מיליון שקל לפחות.

מקורות ייזום עומדת בפני הפרטה על פי מתווה הבראת חברת מקורות שסוכם עם הממשלה, והיא לא תעסוק יותר בייזום פרויקטים. במסגרת ההפרטה תיפרד מקורות משני מתקני ההתפלה של מקורות ייזום בקפריסין. בנוסף, המתקן באשדוד כבר נמצא בשלב ראשוני של מכירה (PQ). 

על פי הדו"חות הכספיים, ההפסד של החברה לחציון הראשון עומד על 136 מליון שקל לאחר שברבעון השני רשמה הפסד של 240 מליון שקל. החברה הפרישה 294 מיליון שקל עבור עלות פרישת העובדים על פי ההסכם שנחתם עמם, ובהתאם להחלטת הממשלה לשיפור המבנה הפיננסי של מקורות והגדלת ההשקעה בתשתיות. 

הרווח הנקי לחציון הראשון של 2019, בניכוי השפעות חד-פעמיות הנובעות ממענקים חד-פעמיים והפרשה להוצאות פרישה הסתכם ב-82 מיליון שקל, לעומת 97 מיליון שקל אשתקד.

הכנסות החברה, כולל שינויים ביתרות של חשבונות נדחים רגולטוריים בחציון הראשון של 2019, הסתכמו ב-2.3 מיליארד שקל, לעומת כ-2.2 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 4.5%. העלייה נובעת בעיקרה מגידול בפעילות אספקת מים עקב עלייה בעלות המוכרת.

ההסכם הוא חלק ממהלך התייעלות מקיף ושינוי מבני עמם צפויות להתמודד מקורות וחברת הבת שח"מ מקורות ביצוע, בעקבות ההחלטה שהתקבלה בממשלה לשפר את המבנה הפיננסי של החברה כדי שתוכל לבצע השקעות משמעותיות בתשתיות המים. ההשקעות נדרשות לשם התמודדות עם תקופות בצורת מתמשכות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker