פרשת המים החומים בברזים: "נתוני ההתפלה זויפו - הממצאים יועברו למשטרה"

ועדת הבדיקה הממשלתית, שבחנה את החריגה המתמשכת בריכוז הכלורידים במי מתקן ההתפלה שורק, מצאה כי התקלות נעשו במזיד ■ לא ברור אם לממצאים תהיה השפעה על מכרז ההקמה של שורק 2, שיהיה הגדול מסוגו בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלהצילום: דודו בכר

ועדת אדירי לבדיקת המליחות המוגדלת במתקן ההתפלה שורק, שנחשפה בתחילת השנה, פירסמה היום (ג') את תוצאות הבדיקה. הוועדה קבעה כי לא מדובר בטעות, אלא ביד מכוונת.

לפי ממצאי הוועדה, גם מתקן ההתפלה פלמחים דיווח דיווח כוזב למדינה. בבדיקה נמצאו חריגות שיטתיות במשך שנה וחצי במתקן ההתפלה פלמחים, כאשר ריכוז הכלוריד במים חרג ב-20% מההסכם עם המדינה. הוועדה מצאה שהמתקן דיווח דיווח כוזב למדינה לגבי רמת הכלורידים במים. 

הוועדה מעריכה כי מתקן שורק הרוויח 12 מיליון שקל בשנה וחצי בעקבות ההתנהלות היזומה של שינוי הנתונים. מכיוון שמקורות בדקה את המתקן אחת לארבעה ימים, הוועדה מעריכה כי הקנס הראוי לאותן חריגות הוא 46 מיליון שקל - זאת למרות שניתן להעריך שהנוהג היה גם בשאר הימים שלא נבדקו, מה שאמור להזניק את הקנס לכ-185 מיליון שקל.

מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדיריצילום: תומר אפלבאום

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר: "אני רואה בצורה חמורה כל נסיון לזייף נתונים ולהטעות את רשויות המדינה. בחלק מהם נטפל באכיפה מינהלית, וממצאים חמורים יועברו להמשך חקירה של המשטרה".

בדיקה שערכה מקורות בתחילת השנה נמצא כי כמות הכלורידים במי השתייה שסיפק המתקן - שהיתה אמורה להיות 20 מ"ג לליטר, לפי ההסכם עם המדינה - עמדה ברף בשעת המדידה היומית בבוקר (זו שממצאיה הועברו לממשלה), אך זינקה לאחר מכן בדפוס פעולה שנראה שיטתי לכאורה.

הפרשה נחשפה באקראי לאחר שהתקבלו תלונות על מים חומים אצל תושבים בעיר חולון. במקורות החלו לבדוק מאיפה הגיעו המים, ומצאו כי הגיעו ממתקן שורק. 

בשלהי 2016 איתרה בדיקת מקורות עלייה משתנה בריכוז הכלורידים, שהגיעה בשיאה עד כ-40 מ"ג. ב-2018 אותרה חריגה, שהגיעה בשיאה ל-80 מ"ג. החשד התחזק לאחר שמקורות דיווחה לרשות המים על הממצאים, זו החלה בבדיקה מול הגורמים הרלוונטים בשורק וזמן קצר לאחר מכן נרשמה ירידה בכמות הכלורידים ל-20 מ"ג לליטר שנשמרה לאורך כל שעות היממה.

על פי מקורות יודעי דבר, מדובר ביותר מ-200 בדיקות שנעשו ושיקפו דפוס פעולה דומה. לדבריהם, שיטה זו, שבה לא הופעל השלב השני של הטיפול במים, יכלה לחסוך לחברה המפעילה 20-10 מיליון שקל בשנה בחשמל שלא נצרך.

במשך שנים השליטה במתקן ההתפלה שורק היתה בידי חברת האצ'יסון ווטר, בראשות עמיקם כהן; חברת הנדסת התפלה (IDE), שבשליטה משותפת שווה של דלק, בבעלות יצחק תשובה, ואלפא מים, המנוהלת על ידי אבשלום פלבר.

בפברואר 2019 השלימה דלק מכירת 30% ממניות IDE לאלפא מים, שעלתה באחזקותיה בחברה ל-80%. כשבוע לפני כן, נרכש ב-500 מיליון שקל החלק של IDE בשורק על ידי חברת דן קפיטל, חברת התשתיות של חברת האוטובוסים דן. את המתקן מפעילה חברת SOMC, שבבעלות IDE והאצ'יסון.  

להערכת גורמים משפטיים, המשמעות היא ש-IDE והאצ'יסון, בעלות השליטה במתקן ההתפלה שורק בתקופת התקלה, יתקשו להמשיך להשתתף במכרז להקמת מתקן ההתפלה שורק 2 - שעתיד להיות מתקן ההתפלה הגדול בעולם.

לדברי יו"ר הועדה, אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, הוועדה לא ממליצה למנוע מ-IDE והאצ'יסון מלהתמודד במכרז ההתפלה שורק 2. זאת מכיוון שאין לוועדה אינדיקציות שדירקטוריון חברת ההתפלה ידע על ההתנהלות במתקן. עם זאת ההיבטים יעברו לבדיקה משותפת של פרקליטות המדינה ומינהלת ההתפלה שתבדוק גם היבטים פליליים. לעומת זאת, לגבי המימצאים המקלים יותר בפלמחים ממליצה הוועדה להעבירם לחקירת משטרה בנימוק שלא הצליחה להבין מי יזם וביצע את הדיווח הכוזב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker