בנק ישראל: הממשלה מעודדת שימוש ברכב פרטי

להתארכות זמני הנסיעה השפעה ישירה על המשק והמגזר העסקי - באובדן שעות עבודה והכרח לביצוע התאמות מצד עסקים ועובדים ■ בבנק מבקרים את הממשלה על כך שלמרות המלצות רבות, לא הוקמו בישראל מערכות הסעת המונים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פקקים

בנק ישראל קבע כי צעדי הממשלה תרמו לעידוד השימוש ברכב פרטי ולהארכת זמני הנסיעה, עד ל"מצוקה תחבורתית של ממש". המלצות דו"ח הבנק, שפורסם היום (א') בתחום התחבורה, כוללות החלת אגרות גודש, מערכות הסעת המונים תת-קרקעיות, השקעה מאסיבית בתשתיות והקמת רשויות מטרופוליניות. המדיניות שנקטה ממשלת ישראל בשנים האחרונות תרמה לעידוד השימוש בכלי רכב פרטיים ולגידול הגודש בכבישים.

לטענת בנק ישראל, להתארכות זמני הנסיעה השפעה ישירה על המשק והמגזר העסקי. בין היתר באובדן שעות עבודה, קשיי התניידות, בעיקר בשעות העומס, והכרח לביצוע התאמות מצד עסקים ועובדים על מנת להתגבר על כך.

בדו"ח צוין כי שיעור ההשקעה בתשתיות התחבורה הציבורית בישראל בשנים האחרונות אמנם היה דומה לשיעור ההשקעה הממוצע ביתר מדינות OECD, אך השקעה זו רחוקה מלהספיק לצמצום הפער הקיים בין ישראל למדינות המפותחות בעולם. זאת, בייחוד לאור הגידול המהיר באוכלוסייה: "המצוקה החמורה שנוצרה היום בתשתיות התחבורה הציבורית בישראל מחייבת השקעה מאסיבית במערכת הסעת ההמונים, בהתאם לקצב גידול האוכלוסייה הגבוה וצפיפותה". 

הדו"ח אמנם לא מציין את המונח מפורשות, אך מתייחס לפרויקט הענק לרכבת הקלה במטרופולין תל אביב, שמקדם משרד האוצר בימים אלו, כפתרון תחבורתי הכרחי: "מערכת הסעת ההמונים שיש למקד בה את עיקר ההשקעה הממשלתית, היא תחבורה ציבורית תת-קרקעית במרכז מטרופולין תל אביב. זאת, בנוסף לתחבורה עם נתיבים ייעודיים באזורים פחות צפופים".

פקקים
פקקיםצילום: אבישג שאר-ישוב

אחד המכשולים המשמעותיים בקידום התכנית, מלבד התנגדויות צפויות מרשויות, הציבור וארגונים, הינו בגיוס תקציב הענק הכרוך בפרויקט, העומד על יותר מ-150 מיליארד שקלים. בכוונת משרד האוצר להביא לאישור את "חוק המטרו" המסדיר את יישום התוכנית, עדיפותה ותקציבה, עם כינונה של הממשלה החדשה.

הדו"ח מציין את הקשיים הרבים הצפויים לעלות ביישום מגה-פרויקט המטרו, המצריכים ניתוח עלות-תועלת פרטני על מנת לצלוח את אתגר ההשקעה העצומה הכרוכה במערכת הסעת ההמונים. בראש אלו הקושי לקדם במהירות מערכת כזאת בשטח שבאחריות עשרות רשויות מקומיות שונות. המלצת בנק ישראל בנוגע לפתרון קושי זה ברורה- הקמת רשויות מטרופוליניות או מערכת רגולטורית אחרת, שתסנכרן בין צרכי הערים ולה תהיה הסמכות ליצור תשתיות ולקבל החלטות.

מתי כבר יוקמו רשויות מטרופוליניות?

בישראל טרם הוקמו רשויות מטרופוליניות, על אף החלטות ממשלה בנידון ב-15 השנים האחרונות, דו"חות מבקר מדינה שהצביעו על הצורך בהן וקיומן במדינות מתקדמות תחבורתית בעולם. הסיבה העיקרית לכך היא היעדר רצון לקדמן מצד שר התחבורה בעשר השנים האחרונות, ישראל כ"ץ. המצב הנוכחי שבו הסמכויות מתחלקות בין משרד התחבורה לרשויות המקומיות, ללא גוף ביניים שיאזן בין צורכי הצדדים בהסתכלות מרחבית כוללת, יוצר תלות רבה בשיתוף פעולה מצד ראשי ערים, הנתונים ללחצים מגורמים שונים בעירם. מנגד, משרד התחבורה אינו יכול להיות מודע וקשוב דיו לצרכים המקומיים. לכך השפעה על קצב יישום פרויקטים לאומיים רבים המתרחשים היום, כגון קידום נתיבי העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צים), הרכבת הקלה ועוד.

המלצה נוספת בדו"ח הנוכחי, שלגביה התגלעה מחלוקת עמוקה גם כן בין משרד האוצר לשר התחבורה הקודם כ"ץ, היא החלתו של "מס נסועה" - אגרות גודש. יישום מס זה, בשילוב עם מדיניות תמחור מדויקת יותר של השימוש ברכב, הכרחי לטענת בנק ישראל, בפרט בשעות ובאזורי הגודש. תמחור נכון יותר של השימוש כולל גם כן העלאת תעריפי החניה.

המלצה נוספת בדו"ח, שבמסגרתה מועברת ביקורת על צעדי הממשלה, היא לפעול לצמצום הטבות שכר והטבות מס המתמרצות שימוש בכלי רכב פרטיים. הדו"ח אינו מציין מפורשות אילו, אך תמריצים אלה כוללים הטבות שונות, בהן אחזקת רכב, ממנה נהנים 73% מעובדי המדינה במשרדי הממשלה השונים, שמשמעותה הכספית נעמדת על כ-1,200- 2,500 שקלים בחודש, חניה חינם ממקום העבודה ורכב ממקום העבודה.

עיקרי ההמלצות:

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: אייל טואג
  • להגדיל את היקף ההשקעה בתשתיות התחבורה הציבורית, במטרה לסגור את הפער בהיקפה ובאיכותה בהשוואה למדינות המפותחות.
  • קידום תחבורה ציבורית תת-קרקעית במרכז מטרופולין תל אביב. זאת בנוסף לנתיבי תחבורה ציבורית ייעודיים באזורים צפופים פחות.
  • הקמת רשויות מטרופוליניות על מנת לצלוח את הקשיים ביישום פרויקט המטרו.
  • החלת אגרות גודש.
  • העלאת מחירי החניה.
  • צמצום הטבות שכר והטבות מס המתמרצות שימוש בכלי רכב פרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker