בעקבות הפסדי מונופול נשר: משרד הכלכלה מחדש את חקירת ההיצף ביבוא מלט

המשרד החליט לחדש את חקירת ההיצף ביבוא בענף לאחר שמונופול נשר דיווח בחודשים האחרונים על פיטורי עובדים והפסדים ■ ועדת ההיצף תכריע אם יושת היטל על יבוא מלט

אורה קורן
מפעל נשר, בית שמש
מפעל נשר, בית שמשצילום: גיל כהן-מגן
אורה קורן

משרד הכלכלה החליט לחדש את חקירת ההיצף (יבוא לישראל במחיר הנמוך ממחיר המכירה בארץ היצוא) ביבוא מלט, לאחר שמונופול נשר דיווח בחודשים האחרונים על פיטורי עובדים והפסדים. לדברי מקורות בענף המלט, החלטה על כך נמסרה הערב (ד') לחברי ועדת ההיצף - שאמורה לקבל את המלצתו של הממונה על ההיצף ולבחון אותה. 

גם אם הממונה על ההיצף יחליט להשית היטל על יבוא מלט, כפי שעשה בתום הבדיקה הקודמת שלו, ההחלטה תצטרך לקבל את אישור ועדת ההיצף - שדחתה אותה בפעם הקודמת. הוועדה תמליץ לשר הכלכלה, אלי כהן, שההחלטה הסופית בידיו. במהלך 2018 המליץ הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל, על היטל של 22%-7%, ואילו כהן הכריע על היטל של 0.25% בלבד. 

בכך הגיעה לסיומה בדיקת מצב ענף המלט שהחלה לפני כחודש במשרד הכלכלה בעקבות דיווחים על ירידה בנתח השוק של נשר ומכירה במחירים נמוכים במיוחד בשוק.

טל החל ביולי בבדיקה בנימוק שהיבוא גורם לקריסת נשר. הוא המתין לתוצאות הרבעון השני של מונופול נשר כדי להחליט אם להתחיל בתהליך הבדיקה, לאחר שנתוני נשר לגבי הרבעון הראשון של השנה הראו כי החברה נקלעה למצוקה. כך לטענת מקורבים למשרד הכלכלה. לדבריהם, ניתן היה להתחיל בתהליך כבר על פי נתוני הרבעון הראשון של השנה, אולם טל העדיף לחכות לנתוני הרבעון השני ולוודא שמדובר במגמה ולא באירוע חד-פעמי.

דני טל
דני טלצילום: אתר של עיריית שנז'

מתחילת השנה רשמה נשר הפסדים ובמהלכה אף הודיעה על הורדת מחירים ב-8% כדי לחזור ולהגדיל נתח שוק על חשבון היבואנים. זאת, בתקווה כי הגדלת המכירות תפצה על הורדת המחירים ותקזז מההפסדים הבאים. החברה חייבת להגדיל את המכירות כדי לא להשבית את התנור, מצב שיעלה את הוצאותיה והפסדיה.

מקורבים לסימנט, היבואנית הגדולה, אמרו באחרונה ל-TheMarker כי נתוני המלט באגן הים התיכון השתנו לחלוטין מאז הבדיקה הקודמת. כיום מתבצע יבוא בהיצף של 0.25% בלבד משני מקורות בטורקיה וביוון. שאר היבוא מתנהל ללא היצף.

טל יצטרך לבחון טענה זו וכן טענה נוספת שמעלה סימנט לפיה ייתכן שהמצב של נשר טוב מכפי שהוא מצטייר בתקשורת.

מסימנס נמסר בתגובה כי "בזמן שממשלת ישראל עושה כל מאמץ להקל על הציבור ולהוריד את יוקר המחיה בישראל באמצעות פתיחת השוק לתחרות, פקיד אחד מנסה להחזיר את הגלגל לאחור, ובאופן המעורר תהיות פועל בכל הכוח - ובניגוד לעתירה שהוגשה בנושא כדי להעלות שוב את מחירי המלט בישראל. מהלך זה נועד לשרת אך ורק את מונופול המלט הפרטי נשר, לבסס את מעמדו המונופוליסטי, להעלות חזרה את המחירים בעשרות אחוזים  ולחזור להזרים לבעליו מאות מליוני שקלים בכל שנה.

"שוק המלט בישראל התפתח והשתנה לחלוטין בשנים האחרונות. מאז נפתחה התחרות בתחום המלט, קמה תעשייה חדשה וממשית של בטון ומלט בישראל, תעשיה המעסיקה מאות עובדים בעשרות מפעלים, מרביתם בפריפריה. זאת, במקביל להורדת מחירים וחיסכון של מאות מליוני שקלים מדי שנה למשרדי הממשלה, הרשויות המקומיות  ולכל אחד מתושבי ישראל.

חברת סימנט מבטיחה כי תמשיך לשרת את טובת המשק, תעשיית הבטון והמלט, ובעיקר את טובת הציבור הישראלי, ותעשה ככל שביכולתה כדי ליישם את מדיניות ממשלת ישראל להוריד את יוקר המחיה בישראל".

תגיות:

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ