פרשת החשמל הפרטי: "אם מישהו טועה רק בכיוון שנוח לו - זה לא מקרי"

בעקבות הפרסום ב-TheMarker שלפיו יצרני החשמל הפרטיים היטו לכאורה דיווחים כדי להגדיל את הכנסותיהם ממכירת חשמל, מקור בענף טוען כי מנהל מערכת החשמל לא נקט צעדים חריפים נגד בעלי תחנות הכוח ■ היצרנים: "שיחקנו לפי הכללים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח דוראד
אורה קורן

"מנהל מערכת החשמל (יחידה בחברת החשמל; א"ק) - התלונן לפני שנה וחצי על כך שהוא משלם סכומי כסף גבוהים מדי לתחנות הכוח הפרטיות, וכי נראה שהמקור לדרישת התשלומים לא תקין. מנהל המערכת פנה בעניין ליצרנים הפרטיים - אבל הגידול בתשלומים לא נעצר, אלא אף הועצם" - כך אמר היום (ג') מקור בכיר במשק החשמל.

הדברים נאמרו בעקבות הפרסום היום ב-TheMarker, שלפיו מעקב חשאי שערכה רשות החשמל העלה חשד כי בעלי תחנות כוח פרטיות היטו לכאורה דיווחים כדי להגדיל את הכנסותיהם ממכירת חשמל - על חשבון כלל הצרכנים.

לפי החשד, יזמי החשמל הפרטי ניצלו לרעה את רשת הביטחון הפיננסית שהעמידה עבורם המדינה. הם מכרו למדינה עודפי חשמל שייצרו - בעת שתעריף החשמל היה גבוה, ואז רכשו חשמל שהיה חסר להם לכאורה - בעת שהתעריף היה נמוך. ניצול הארביטראז' בתעריפים איפשר ליזמים לגרוף 150-100 מיליון שקל מדי שנה. זאת, תוך שהם מנצלים אסדרה שנועדה להגן עליהם מפני חריגות לא צפויות בביקושים לחשמל.

"אם מישהו טועה כל הזמן לכיוון שכדאי לו כספית - כנראה שזו לא מקריות", אמרו היום מקורות בענף. "איכשהו, החריגה תמיד נעשתה בשיעור שמתאים ליזם מבחינה כלכלית - בדיוק בטווח ה-10% חריגה שמותרים לו עבור קבלת הפיצוי. כך הבינו שמדובר בפעולה שיטתית".

ברשות מגבים את היצרנים

לדברי המקור, מנהל מערכת החשמל לא נקט צעדים חריפים נגד בעלי תחנות הכוח היות שאלה טענו כי הם "פועלים לפי הכללים". לדבריו, לצורך הוכחת "התרגיל" שבו נקטו בעלי תחנות הכוח נעזרה רשות החשמל בסטטיסטיקאי של חברת החשמל, אשר וידא כי החריגות שעליהן דיווחו היזמים אינן אקראיות - כי אם מכוונות. 

יצרני החשמל הפרטי טענו היום כי "שיחקו לפי הכללים" - וכי לא היה במעשיהם פסול. למרבה התמיהה, גם ברשות החשמל מצדדים בעמדה זאת. ברשות ויתרו על בקשה לפתיחה בחקירה פלילית, בטענה כי מדובר ב"ניצול פרצה", ופירסמו בתחילת השבוע החלטה שמבטלת את הסדרי הפיצוי האלה.

לטענת מקורות בענף, חברת אדלטק של אורי אדלסבורג היתה המרוויחה הגדולה ממודל הסחר בחשמל - והיא גם זאת שעשויה להיות הנפגעת העיקרית מהחלטת רשות החשמל לסגור את הפרצה. אדלטק מחזיקה בתחנות הכוח דוראד, אשדוד אנרגיה ורמת נגב אנרגיה, ולפי הערכות נהנתה מיותר מ-50% מהרווח העודף שסיפקה ההתנהלות.

מאדלטק נמסר: "צר לנו על אופן פעולתה של הרשות שחרצה דין עוד לפני קיום שימוע. לגופו של עניין, לא ברורים לנו הנתונים שעליהם מתבסס השימוע. אדלטק תשמיע את עמדתה במסגרת הליכי השימוע".

ממנהל המערכת נמסר בתגובה כי "מיד כשנודע על התופעה, פעל מנהל המערכת מול היצרנים הפרטיים ומול רשות החשמל על מנת להפסיקה לאלתר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker