החמצה ידועה מראש: חברות החלוקה לא מסתערות על מענקי הממשלה לחיבור מפעלים לגז

חברות החלוקה ביקשו סבסוד גדול יותר, ולא נענו ■ משרד האנרגיה אישר מענק להנחת קו לשכונה בתל אביב - אף שהמשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת תחנות כוח בסביבת מגורים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל סלטי צבר בקרית גת, המחובר לגז טבעי
גז במפעל בדרוםצילום: אייל טואג

משרד האנרגיה הצליח לנצל רק 84 מיליון שקל מתוך 100 מיליון השקל שהקצה לשלב השני של התוכנית הממשלתית לחיבור מפעלים לגז. כך עולה מהודעת המשרד היום (ב') על החברות שזכו במקצה. הסיבה לכך היא שחברות החלקה לא הסכימו להתחייב להניח את כל קווי החלוקה שהמשרד בחר וטענו כי הסבסוד הממשלתי נמוך ואינו מצדיק את ההשקעה בשטחים בהם העבירות קשה.

ללא הגדלת הסבסוד, ההחמצה של המקצה השני עלולה להפוך לכישלון במקצה השלישי והאחרון, המיועד לחיבור מפעלים שהגישה אליהם קשה במיוחד. המקצה השלישי צפוי להיות הגדול ביותר ולעמוד על 300 מיליון שקל.

משרד האנרגיה הודיע ב-2018 על מתן מענקים בסך 600 מיליון שקל להאצת חיבור מפעלים לגז בשלוש פעימות במסגרת קול קורא (מכרז), מהם הוענקו כבר 200 מיליון שקל לחברות החלוקה. היום פורסם על תוצאות המכרז לחלוקת 100 מיליון שקל למקצה השני.

לפי תוצאות המכרז, שש חברות החלוקה יקבלו 84 מיליון שקל להקמת 15 מקטעים באורך כולל של 124 ק''מ. בין השאר, חברת מרימון תקבל כ-29 מיליון שקל לחיבור ארבעה מקטעים לאורך 45 ק"מ, בהם קו חלוקה מעכו לכרמיאל ומצומת קדרים לצפת ולחצור הגלילית.

חברת גז טבעי דרום תקבל כ-22 מיליון שקל לפריסת חמישה קווי חלוקה לאורך 34 ק"מ, בהם לבית חולים ברזילי באשקלון ומאשדוד לאיזור התעשייה חצור ולקרית מלאכי. נגב גז טבעי תקבל כ-9 מיליון שקל לפריסת קו חלוקה קצר לבית קמה לאורך 14.5 ק"מ. חברת סופר אנג'י חדרה והעמקים תקבל כ-5.4 מיליון שקל לפריסת שני קווי חלוקה לאורך 8.4 ק"מ באיזור מגדל העמק.

חברת סופר אנג'י תקבל כ-18 מיליון שקל לפריסת שני קווי חלוקה לאורך 20 ק"מ, בהם קו חלוקה באיזור רידינג לשכונה החדשה שתקום באיזור שפונה משדה דב, ובה מקדמת עיריית תל אביב מהלך ניסיוני של הקמת תחנות כוח קטנות על בסיס גז טבעי לצריכת חשמל עצמית. זאת, אף שהמשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת תחנות כוח בשכונות מגורים ובסביבתן הקרובה ואף שמשרד האנרגיה אומר שטרם גיבש עמדה בנושא. קו נוסף תניח החברה מנשר למודיעין.

חברת רתם גז טבעי תקבל כ-1.3 מיליון שקל לפריסת קו חלוקה קצר באזור ירושלים באורך 2 ק"מ.

שש חברות חלוקת הגז התחייבו בחוזיהן המקוריים שנחתמו החל מ-2009 לפרוש כ-1,200 ק''מ של קווי חלוקה ל-627 צרכנים, רובם מפעלי תעשייה. בפועל נפרשו עד כה כ-361 ק"מ בלבד, כ-30% מההתחייבות, וחוברו רק 73 צרכנים, פחות מ-12% מהמחויבות המקורית. אמנם חלק מהצרכנים הפוטנציאלים כבר לא קיימים, או יצאו מהתוכנית משיקולי רגולציה (קיבוצים, לדוגמה), אך רוב הצרכנים קיימים ומחכים לחיבור לגז, שיוזיל עלויות.

היעד החדש שהוכרז במסגרת תוכנית המענקים מ-2018 הוא חיבור של יותר מ-250 מפעלים תוך שנתיים. היעד בתוכנית העבודה של משרד האנרגיה ל-2019 הוא חיבור 40 מפעלים. המשמעות היא שב-2020 יצטרכו חברות החלוקה לחבר 210 מפעלים לפחות, יעד שנראה דמיוני.

גם במשרד האנרגיה יודעים שהיעדים לא יתממשו וכפי שנחשף ב-TheMarker, שוקלים להלאים את הקווים שישארו ולהעבירם לנתג''ז לביצוע. אלא שגם נתג''ז הבהירה לאנשי המשרד שלא תקבל על עצמה עבודות לא רווחיות.

תוכנית האצת חיבור המפעלים מ-2018 אינה הראשונה. למעשה משרד האנרגיה לא נקט מעולם צעדים קשים נגד חברות החלוקה שלא עמדו בהתחיבויותיהן החוזיות מולו. ניתן לראות המחשה לאזלת היד שלו בכך שב-2017 קיבל 350 מיליון שקל להאצת חיבור המפעלים, אולם ניצל רק 16% מהתקציב, 55 מליון שקל. הפעם התוכנית יותר מגובשת, אולם יתכן שגם היא תוחמץ בעשרות אחוזים, מבלי שיינקטו צעדים נגד חברות שלא עמדו בהתחייבויותיהן.

לפי אמדן משרד האוצר, התעשייה מפסידה כל שנה כ-800 מיליון שקל משריפת דלק מזהם ויקר יותר. לפי אמדן של הכלכלן הראשי של BDO, חן הרצוג, המשק כולו מפסיד 1.6 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker