רשות החשמל תומכת בפשרת קרטל החשמל - בלי לבחון את האינטרסים של חברות הקרטל

הרשות פירסמה את תמיכתה בפשרה שגובשה בקרטל החשמל, שלפיו חברות הקרטל יפצו את חברת החשמל ב-465 מיליון שקל ■ רשות התחרות: פטירת העד המרכזי לא מחייבת את ביטול הכרזת הקרטל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוד חשמלצילום: מוטי מילרוד

רשות החשמל פירסמה היום (ג') את תמיכתה בפשרה שגובשה בקרטל החשמל, שלפיו חברות הקרטל ישלמו 465 מיליון שקל לחברת חשמל כפיצוי על רווחיהן מעסקות עמה שבגינן הרוויחו רווח מופרז וקרטליסטי. הרשות נימקה את תמיכתה בכך שההתרשמה כי חברת חשמל פעלה באופן סביר והתייחסה באופן רציני וממצה להליכים המשפטיים ולפשרה.

עוד ציינה רשות החשמל כי חברת חשמל השיגה פיצוי של 22% ביחס לרכש שביצעה מהקרטל, בעוד שבבריטניה הושג פיצוי של 18%. בהולנד הפיצוי עמד על שיעור גבוה במיוחד - 58%, אולם לגביו הוגש ערעור שטרם הסתיים.

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילתצילום: עופר וקנין

רשות החשמל סקרה אחת לאחת את טענות חברת חשמל וקיבלה אותן. בראשן, התביעה שהגישה נגד הקרטל ב-3.8 מיליארד שקל לאחר פטירתו של העד המרכזי בתביעה, נציג חברת הקרטל ABB, אריק מאייר, שחשף את הקרטל. הרשות לא התייחסה במסמך השימוע הציבורי לטענת רשות ההגבלים, שלפיה תוכל להצדיק את קביעת הקרטל גם לאחר פטירתו של מאייר.

רשות החשמל גם לא מתייחסת במסמך לאינטרסים של חברות הקרטל, שגרמו להן להסכים לשלם את הפיצוי, ואינה בוחנת אם ניתן בלחץ נוסף לקבל סכום גבוה יותר. החברות רצו לשים את הפרשה מאחוריהן, כיוון שמדובר ב"זנב" של הפרשה העולמית. על פי מקורות מקורבים לקרטל, מבחינת החברות הפשרה בישראל היא סכום זניח עבור חברה רב-לאומית - עשרות מליוני יורו כל אחת. בתמורה, הן יוכלו לנקות את המאזנים מההפרשות גדולות ששמרו לקנס בישראל, ולחסוך התדיינות משפטית ממושכת שגם היא היתה עולה להן לא מעט. הן גם מרויחות תדמיתית את ביטול הקביעה של רשות ההגבלים, שלפיה הן פעלו כקרטל.

ביטול קביעת הממונה הוצג על ידי חברות הקרטל כתנאי להסכמתן לפשרה. אולם באופן מפתיע, הסכם הפשרה קובע את ההיפך הגמור. לפי ההסכם, גם אם הרשות תחזור בה מביטול הקביעה - לא יהיה בכך כדי לבטל את ההסכם. כלומר, כשהמדינה תגיע לבית המשפט עם ההסכם ועם עמדת הממונה, היא תציג עמדות סותרות לכאורה. רשות התחרות ויתרה על הקביעה מבלי לקבל תמורה כלשהי, כספית או אחרת. עו''ד גלעד ברנע, שהגיש התנגדות לפשרה לבית המשפט המחוזי בלוד, כינה את עמדת הרשות "שכתוב ההיסטוריה". עמדת רשות החשמל תיקבע לאחר השימוע הציבורי ותועבר לפרקליטות המדינה, וזו תציג אותה בתשובת הממשלה להתנגדות.

הפשרה בקרטל החשמל קובעת פיצוי של 465 מליון שקל, שממנו יקבלו התובעים היצוגיים 15 מליון שקל. לאחר שעורכי הדין של חברת חשמל יגזרו את חלקם בפשרה, ישארו לצרכנים 445-440 מיליון שקל. מתוכם, 215 מיליון שקל כבר הוחזרו לצרכנים במסגרת עדכון תעריף החשמל ל-2019.

מפעל סימנסצילום: בלומברג

הקרטל החשמל היה קרטל עולמי, וכלל בישראל את החברות סימנס, ג'נרל אלקטריק (שרכשה את אלסטום שהיתה בקרטל) ו-ABB. הקרטל פעל בעולם בשנים 2004-1988 ועסק בתיאום וחלוקת שוק בין חברותיו בתחום של מסדרי מתח מבודדי גז (GIS) – רכיב המווסת את הולכת מתח העל ומגן על הרשת משינויי מתח קיצוניים. הקרטל נחשף בעולם ובישראל בעקבות עדות של אנשי ABB, בתמורה לחסינות של חושפי קרטלים.

ב-2011 פירסם הממונה על ההגבלים העסקיים אז, דייויד גילה, קביעה שלפיה החברות פעלו כקרטל. החברות עירערו על הקביעה ובמקביל, בעקבות הפרסום, הוגשו שתי בקשות לאישור תביעה יצוגית שמוזגו לאחת, בסכום של כ-2.3 מיליארד שקל. התביעה היתה נגד הקרטל - אך גם נגד חברת חשמל, בטענה ששיתפה פעולה עמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker