פניציה ירוחם תרכוש גז מלווייתן

החברה חתמה עם השותפות בלווייתן על חוזה לשבע שנים, בסך עד כמה עשרות מיליוני דולרים – ותחזיק באופציה להכפלת כמות הגז, אם תקים בשטח המפעל תחנת כוח פרטית

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח במאגר לווייתן
אסדת קידוח במאגר לווייתןצילום: Amir Cohen / REUTERS

פניציה ירוחם, בעלת המפעל לייצור מוצרי זכוכית, חתמה השבוע על הסכם לרכישת גז משותפות לווייתן לתקופה של שבע שנים. ההתקשרות תחל מיד עם סיום החוזה בין פניציה למאגר תמר, בספטמבר 2020. נפח ההתקשרות הכולל מוערך ב-0.1 מיליארד מ"ק, עם אופציות להכפלתו. שווי העסקה הכולל עשוי להגיע לכמה עשרות מיליוני דולרים.   

כפי שנקבע במתווה הגז, מחיר הגז ללקוחות תעשייתיים הוא 5.56 דולרים ליחידת אנרגיה (מיליון BTU), בשקלול הצמדות. לדברי מקורבים לעסקה, פניציה סיכמה עם לווייתן על מחיר נמוך יותר. 

פניציה תצרוך מלווייתן כ-600 אלף MMBTU בשנה, עם שתי אופציות להגדלת הכמות: תוספת של כ-300 אלף MMBTU בשנה, אם תחליט להקים בשטח המפעל תחנת כוח קטנה (4.5 MW); ותוספת של כ-400 אלף MMBTU בשנה, בחלוף 18 חודשים מחתימת ההסכם, אם החברה תחליט להיכנס לפיתוח מוצרים חדשים שיגדילו את צריכת האנרגיה שלה. 

מפעל פיניציה
עובד במפעל פניציהצילום: נתן אלפרט / לע"מ

סמנכ"ל פרויקטים ורגולציה בפניציה, מישל בן סימון, אמר ל-TheMarker כי פניציה התחברה ב-2013 לגז טבעי ממאגר תמר, ומאז היא צורכת באופן קבוע כ-550 אלף MMBTU בשנה. אף שהשליטה בשני המאגרים היא של נובל אנרג'י ודלק, לדברי בן סימון, "השוק עושה את שלו והפתיחה לתחרות מאפשרת לנו לקבל תנאים טובים יותר". בשנה האחרונה התפתחה בשוק תחרות בזכות אנרג'יאן היוונית, מפעילת קידוח כריש, שחתמה על הסכמים למכירת גז גם בכ-4 דולרים ליחידת אנרגיה – אך מול צרכני גז כבדים יותר. 

באחרונה עלתה פניציה ירוחם לכותרות על רקע חרם חרדי שהוטל על רכישת בקבוקי יין מתוצרתה, ונומק בכך שאלה מיוצרים גם בשבת. על פי נתונים שפורסמו ב-TheMarker, החרם הוביל לירידה של כ-10% במכירותיה בשנה החולפת.

"החיסכון באנרגיה עוזר, אבל ממש לא מפצה על הירידה בהכנסות מהבקבוקים בעקבות החרם", אמר בן סימון. "אנחנו מאמינים שתעשייה של 60 שנה בירוחם לא תיסגר. יש לנו תוכנית השקעות של 100 מיליון שקל בחמש השנים הקרובות ותוכנית לפיתוח שווקים בחו''ל. לא נוותר על התעשייה", הוסיף בן סימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker