רכישת מתקן ההתפלה באשדוד: IDE, האצ'יסון ושיכון ובינוי בין המתמודדות

שש קבוצות הגישו את הצעתן במסגרת השלב המקדים של המכרז לרכישת מתקן ההתפלה של מקורות, ובהן גם אלייד, ורידיס ו-GES ■ למתקן ההתפלה באשדוד - שהוא מהגדולים בישראל - יכולת אספקה של 100 מיליון קוב מים בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן ההתפלה באשדוד
מתקן ההתפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום

ועדת המכרזים למכירת מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד, בראשות מנכ"ל מקורות, אלי כהן, קיבלה היום (ב') את המענים למיון המוקדם (PQ) במכרז למכירת המתקן.

ל-TheMarker נודע כי הקבוצות כוללות את IDE, המעורבת בפרשה הנבדקת שבמסגרתה סיפק המתקן מים בעלי מליחות גבוהה מהמוסכם עם המדינה בשורק 1. IDE נדרשה למכור את אחזקותיה בשורק 1 כדי להתמודד על שורק 2, משיקולי ריכוזיות. לא ברור אם רשות התחרות תאפשר לה לרכוש את מתקן ההתפלה באשדוד.

עוד מתמודדות, על פי המידע שנמסר ל-TheMarker, האצ'יסון, השותפה בשורק 1 שגם היא קשורה לפרשה הנבדקת, שיכון ובינוי, GES, ורידיס ואלייד. מניסיון העבר, חלק מהחברות ניגשות לשלב המקדים אולם נמנעות מלהגיש הצעה מחייבת בשלב השני של המכרז.

במארס פירסמה מקורות פנייה פומבית להגשת מועמדות לרכישת מתקן ההתפלה שחויבה למכור על ידי רשות החברות הממשלתיות לאחר שהסב לה הפסדים כבדים. מועד הגשת ההצעות הסתיים הערב. ההצעות ייבחנו וקבוצות שיעמדו בתנאי הסף של המכרז יעברו לשלב הבא - השלב המכרזי שבו בין היתר נבחנת ההצעה הכספית.

ממקורות נמסר כי קבלת מענים משש קבוצות מובילות בהליך המיון המוקדם מהווה הבעת הערכה ואמון בתהליך המכירה של מתקן ההתפלה באשדוד.

מתקן ההתפלה באשדוד, שנמנה על חמשת מתקני ההתפלה הגדולים בישראל, נחשב למתקן בעייתי במיוחד. המתקן הוקם על ידי חברת מקורות ייזום, חברה בת של מקורות. המתקן בעל יכולת אספקה פוטנציאלית של 100 מיליון קוב מים בשנה, המהווים כ-12% מצריכת המים הביתית והעירונית השנתית במשק.

הקמת המתקן לוותה בעיכובים וכשלים משמעותיים, והוא התקשה לספק את כמות המים החוזית שאליה התחייב הזכיין, המצוי בקשיים פיננסיים. המתקן הסב למקורות הפסדים של כ-400 מיליון שקל.

בחודשים האחרונים הגיעו המדינה, הבנקים המממנים ומקורות להסדר שלפיו יימכרו מלוא מניות הזכיין והמפעיל על ידי מקורות במכרז פומבי, והמתקן יתוקן על ידי הרוכש. החברות מנרב וסדיס, שהקימו את המתקן, ישלמו למדינה פיצויים בסך 190 מיליון שקל. עלות התיקון מוערכת ב-250 מיליון שקל.

לפי גורמים המקורבים להסדר, הכסף נכנס לקופת המתקן ומי שירכוש את המתקן יוכל לתקן את המתקן באמצעותו. במסגרת ההסדר, הוסרו כל התביעות ההדדיות והרוכש מקבל מתקן נקי מתביעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker