למרות ההארכה: רק שתי קבוצות יתמודדו במכרז לחיפוש גז בחופי ישראל

קבוצה אחת כוללת שתי חברות בריטיות ואת רציו הישראלית; וקבוצה אחרת מורכבת מאנרג'יאן היוונית וחברת הזדמנות הישראלית ■ העובדה שיש רק שתי מציעות מעידה על האטרקטיביות הנמוכה של חיפושי הגז בישראל לעומת מצרים ויוון

אורה קורן
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: Marc Israel SELLEM / POOL / AFP
אורה קורן

שתי הצעות הוגשו למשרד האנרגיה במכרז החדש לחיפושי גז ונפט במים הכלכליים של ישראל. הקבוצות כוללות חמש חברות בינלאומיות וישראליות, שיתמודדות על 12 בלוקים חדשים במים הכלכליים של ישראל, מתוך 19 בלוקים שהוצעו בהליך.

הקבוצה הראשונה מורכבת מהחברות הבריטיות CAIRN (קאירן) ו-SOCO (סוקו) - והחברה הישראלית רציו. הקבוצה השנייה מורכבת מחברת אנרג'יאן, שרכשה באחרונה את אדיסון, וחברת הזדמנות ישראלית. למרות ארכה שניתנה לחברות במכרז, הוגשו רק שתי הצעות, מה שמעיד על אטרקטיביות נמוכה של ישראל לעומת מצרים ויוון.

החברות הבריטיות סוקו וקאירן מצטרפות לחברות הבינלאומיות שכבר פועלות בישראל בשנים האחרונות, נובל ואנרג'יאן. חברות בינלאומיות אחרות כמו אקסון מוביל שהתעניינו במכרז, החליטו לא להתמודד. חלק מהחברות הפועלות גם במדינות ערב ואיראן ביקשו לא לפרסם את התעניינותן במכרז.

מנגד ניתן לראות סדק בחרם הערבי בהתמודדות המשותפת של אנרג'יאן ואדיסון, שפועלת במצרים במכרז. במשרד האנרגיה מקווים כי פורום הגז של מזרח הים התיכון, שיתכנס בשבוע הבא בפעם השלישית בקהיר, יאותת לחברות הבינלאומיות שבאזור נרקם שיתוף פעולה ישראלי ערבי בתחום הגז, מה שעשוי לעודד אותן להתמודד במכרזים העתידיים שיתפרסמו.

יובל שטייניץ. לא היה צריך לחכות למעצרים כדי לדעת שהוא לקח חלק בתהליך עקום
יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג

קאירן היא חברת אנרגיה בינלאומית פרטית הנסחרת בבורסה בלונדון. במהלך 20 השנים האחרונות עוסקת החברה בחיפוש, גילוי ופיתוח של נכסי נפט וגז ברחבי העולם וכיום פעילה באירופה, מרכז ודרום אמריקה ומערב אפריקה. לחברה ניסיון רב כמפעילה ושותפה בנכסי נפט וגז.

אנרג'יאן היא חברה פרטית לחיפוש נפט וגז ומשרדיה ממוקמים בלונדון. עיקר פעילותה ב-38 השנים האחרונות הוא בים בתיכון. החברה בעלת חזקות כריש-ותנין במים הכלכליים של ישראל ובנוסף מחזיקה בחמישה רישיונות חיפוש בהן זכתה בהליך התחרותי הראשון.

רציו חיפושי נפט - שותפות מוגבלת היא שותפות אנרגיה מהמובילות בישראל. החברה נוסדה ב-1992 והשותפות נסחרת במדד תל אביב 90. ב-2010 גילו רציו ושותפותיה את מאגר לווייתן, אחת מתגליות הגז הגדולות במים העמוקים במאה ה-21. חזקותיה הן 15% בלווייתן צפון, 15% בלווייתן דרום ו-70% ברישיון "רועי".

סוקו היא חברה בינלאומית ותיקה לחיפוש והפקת נפט וגז היושבת בלונדון. החברה מחזיקה כיום בנכסי הפקה, פיתוח וחיפוש של נפט וגז בווייטנאם ומצרים ונסחרת בבורסה של לונדון.

הזדמנות ישראלית – מקורות אנרגיה, שותפות מוגבלת נוסדה ב-2010 ונסחרת בבורסת תל אביב לניירות ערך. היא שותפה ובעלת זכויות במספר נכסים ימיים בישראל ובנכסי נפט בצפון אמריקה.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ אמר: "כמה שנים לאחר מתווה הגז, אנחנו מקבלים שלוש קבוצות בינלאומיות, שמבוססות על חברות אירופאיות ואמריקאיות, שיחפשו ויפתחו את אוצרות הגז והנפט של מדינת ישראל. ההצעות שקיבלנו ישלשו את מספר הרישיונות לחיפושי גז ונפט במים הכלכליים של ישראל (משישה בלוקים ל-18). הגעתן של חברות אירופאיות נוספות לישראל, לצד חיבורה הקרוב של אסדת לווייתן והמשך פיתוח מאגר כריש-תנין, יובילו לפירוק המונופול והגברת התחרות בתחום זה. אנחנו ממשיכים לפעול להפיכתה של ישראל למעצמת אנרגיה אזורית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ