אבי גבאי למיכל הלפרין: בדקי הקרטל בין תמר ולווייתן במכרז חברת החשמל

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר העביר מכתב לממונה על התחרות, וכתב: "יש כאן קרטל שקבע מחיר מדויק על הסנט, וככל הנראה ניסה לגרום בכך לחברת החשמל לחלק את הכמות בין שני המאגרים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי גבאי, בפברואר
ח"כ אבי גבאיצילום: אילן אסייג

ח"כ אבי גבאי (העבודה) פנה לממונה על התחרות, מיכל הלפרין, בבקשה שתבחן את "קרטל חברות הגז תמר ולווייתן במכרז של חברת החשמל". גבאי העביר את הפנייה בעקבות הפרסום בשבוע שעבר ב-TheMarker, בנוגע לתיאום מחירים לכאורה בין לווייתן לתמר בהליך המכרזי שניהלה חברת החשמל לרכישת גז, כפי שעולה מפרוטוקולי הדיון בבית המשפט.

"כידוע בית המשפט פסק בערעור שהגישו חלק מבעלי מאגר תמר על החלטת ועדת המכרזים של חברת החשמל. במהלך המשפט התברר מפיהם של עורכי הדין של חברות הגז ומתיאור העובדות על ידי עורך הדין של חברת החשמל כי לא היתה באמת תחרות בין תמר ללווייתן", כתב גבאי במכתב ששיגר להלפרין.

גבאי הוסיף כי "ההצעות וניהולן נעשו על ידי גורם אחד (מנהל השיווק של נובל אנרג'י בישראל; ע"א). כלומר, יש כאן קרטל שקבע מחיר מדויק על הסנט, וככל הנראה ניסה לגרום בכך לחברת החשמל לחלק את הכמות בין שני המאגרים. כפי שהוכח בעבר, כל משפחה בישראל משלמת מאות שקלים יותר על חשבון החשמל שלה בעקבות מחירי הגז הגבוהים. אשמח לקבל את התייחסותך לאירוע ומה בכוונתך לעשות בעניין", הוסיף גבאי.

הממונה על התחרות, מיכל הלפריןצילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר נחשפו ב-TheMarker פרוטוקולי הדיונים שנערכו בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין עתירה מנהלתית שהגישו השותפות הקטנות בתמר בנוגע לזכייה של לווייתן בחוזה אספקת גז לחברת החשמל. הדיונים האשימה חברת החשמל (חח"י) את חברות הגז המחזיקות בלווייתן ובתמר בתיאום מחירים, שנועד לכאורה להקשות על חברת החשמל ולהביא לפיצול החוזה בין שני המאגרים.

השתלשלות האירועים החלה בעתירה מנהלתית שהגישו באפריל ישראמקו, תמר פטרוליום, דור חיפושי גז ואוורסט תשתיות (קרן תש"י והראל) — שהן חלק מהמחזיקות במאגר תמר — נגד חברת החשמל, בבקשה לפסול את זכייתו של לווייתן בחוזה לאספקת גז. רשימת הנתבעות כללה גם את נובל אנרג'י ודלק קידוחים, בשליטתו של יצחק תשובה, שמחזיקות בתמר ובלווייתן במקביל; וכן את רציו, המחזיקה בלווייתן בלבד.

העתירה מיוחסת להליך הסמי־מכרזי (מכרז לא רשמי) שניהלה חברת החשמל בתחילת 2019 בין תמר ללווייתן, לרכישת 3.5–4 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי בין אוקטובר 2019 ליוני 2021. תוצאות המכרז העלו כי תמר ולווייתן הגישו הצעת מחיר זהה — 4.79 דולרים ליחידת אנרגיה — המשקפת לחוזה שווי של 700-600 מיליון דולר. המחיר הזהה אישר ההערכות באשר להיעדר קיומה של תחרות אמיתית בין תמר ולווייתן – גם לאחר מתווה הגז.

עורך דינה של חברת החשמל, יהושע חורש ממשרד ש. הורוביץ, ציין בדיון את שמו של אורי לוינשטיין, מנהל השיווק של נובל אנרג'י בישראל, שניהל את ההליך התחרותי מול חברת החשמל כשהוא מחזיק, למרבה האבסורד, בשני כובעים במקביל: האחד כנציג לווייתן, והשני כנציג תמר. "שתי השותפויות מינו את אותו אדם, לוינשטיין, כדי שיפעל מטעמן בכל מה שנוגע להליך התחרותי הזה... אז איך ננהל את המשא ומתן עם לוינשטיין, פעם אחת בשם השותפות האחת, ופעם אחת בשם השותפות האחרת?" תהה חורש בבית המשפט.

אסדת מאגר הגז לווייתןצילום: רויטרס

עו"ד צבי אגמון, נציגן של נובל, דלק ורציו, הסביר לבית המשפט כיצד קורה שאדם אחד מייצג את שני המאגרים: "השיטה היא על פי דין ובהתאם לדין. נציג בעלי הרישיונות מתמר — שזה יכול היה להיות נציג מדלק קידוחים או מנובל — היה מנהל משא ומתן בשם כולם עם לקוח... הנוכחות של נובל נדרשת בדברים האלה כי היא גם המפעיל. היא גם יודעת מה הקיבולת. כלומר, אם היא תוכל להזרים את כל הקיבולות... לכן, גם לוינשטיין הוא זה שמפעיל, ומביא להם גז שחסך להם מיליארדים עד היום".

לאחר מכן הודה אגמון באופן חד וחלק שהתחרות בין מאגרי הגז היא פנטזיה הרחוקה מהמציאות. "כיום, דלק ונובל יושבות על 85% ממאגר לווייתן, ושומרות על 50% ממאגר תמר. מי מצפה שאני אתחרה בעצמי על הגז שלי? חברת החשמל? העולם?" תהה אגמון בשאלה רטורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker