למרות ההתנגדות - בכירי חברת החשמל יקבלו שיפוי ענק עבור הפשרה הסודית עם מצרים

חברת החשמל סירבה לחשוף את מסמכי הפשרה שבגינה ביקשה שיפוי של 2 מיליארד שקל לדירקטורים ולמנכ"ל ■ בחברה שללו בתוקף את הסברה שהפשרה נועדה להכשיר את עסקת יצוא הדלק למצרים ■ בעלי המניות הפרטיים זעמו: "מהלך בלתי תקין בעליל"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טלצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן

סערה פרצה באסיפת בעלי המניות של חברת החשמל, שהתכנסה ביום חמישי לאישור שיפוי ענק לדירקטורים ולמנכ''ל ב-2 מיליארד שקל בגין הפשרה עם מצרים. בעלי המניות הפרטיים בחברה התנגדו למתן השיפוי, בטענה שהפשרה לא הוצגה בפניהם.

בחברת החשמל הודו כי הסתרת הפשרה אינה נובעת מסיבות ביטחוניות או מדיניות. על רקע זה נשאלה החברה אם הסתרת המסמכים נעשתה במטרה להעלים אפשרות שהפשרה העמוקה נועדה להכשיר את עסקת יצוא הדלק של מונופול הגז למצרים. בחברה הכחישו בתוקף זיקה כלשהי בין ההסכמים.

חברת החשמל פירסמה באחרונה כי חתמה על הסכם פשרה עם מצרים, שבמסגרתו תקבל פיצוי של כ-500 מיליון דולר מחברות הגז המצריות בגין הפסקת הזרמת הגז ב-2011. כיוון שההסכם נפרס על פני שמונה שנים, הוא מגלם בהיוון חשבונאי ויתור על כשני מיליארד דולר מהסכום שנפסק לחברה בבוררות בינלאומית. ההסכם ייכנס לתוקף לאחר אישור רשות החשמל, שטרם התקבל. נראה כי הדירקטורים והמנכ''ל שניהלו את המגעים ביקשו את השיפוי בשל החשש מתביעות אישיות בגין הוויתור הענקי.

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמלצילום: רמי שלוש

את האסיפה פתח יו"ר החברה, יפתח רון-טל, בדברי שבח להישגי החברה, ובכללם מכירת תחנת הכוח אלון תבור והסכם מחיקת רוב החוב לחברות הגז המצריות. שאלות שהופנו אליו ישירות בתום דבריו לא נענו, ולדברי חלק מהנוכחים באסיפה, הוא עזב בכעס את האולם במהלך הדיון.

בדיון נשמעו טענות ביחס למתן השיפוי, מחיקת החוב, הגילוי הנאות שנדרש וההליכים שקדמו להחלטות. כל בעלי המניות הפרטיים שנכחו בישיבה והיו בעלי זכות הצבעה דחו את ההצעה להעניק את השיפוי לדירקטורים ולמנכ"ל, אך המדינה השתמשה ברוב השמור לה כבעלת שליטה והעבירה את ההחלטה.

על פי מקורות שהשתתפו בדיון, יוני ספיר, שייצג כמה בעלי מניות פרטיים העלה תהיה אם לא מדובר בוויתור עמוק שנועד לשרת את קבוצת דלק ואת חברת נובל אנרג'י, שכן שלפי פרסומים שונים הסדר החוב הוא תנאי למימוש עסקת היצוא. לדבריו, ההכנסות מהעסקה חיוניות לקבלת מנת האשראי האחרונה שאמורה להתקבל מקונסורציום מממנים ישראלי, לצורך השלמת פיתוח מאגר לוויתן. בחברת החשמל דחו את הטענות ושללו אותן לחלוטין.

עו''ד רנן גרשט, בעל מניות בחברה, אמר בדיון: "בבואנו להחליט החלטה מהותית כזו, עלינו לקבל את כל הנתונים. עליכם להעביר לידינו את ההסכם עם המצרים וכן את פרוטוקול ועדת התגמול של הדירקטוריון, שהמליצה לתת שיפוי כאמור, ולא לתת עדיפות במידע לבעל מניות אחד - מדינת ישראל. זאת במיוחד לאחר שהבהרתם כאן באסיפה, במענה לשאלתי, שאין במסמכים הללו כל מידע סודי (בטחוני או מדיני) או כזה שבעל מניות אינו רשאי להיחשף אליו.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: גיל יוחנן

"יתר על כן, האם ביקשתם שיפוי בעת חתימת הסכם הפשרה עם חברת סימנס? ובעת חתימת הסכם הפשרה עם השופט לשעבר דן כהן? מדוע אתם מבקשים שיפוי דווקא עבור העסקה הזו? מה כל כך מיוחד בעסקה הנוכחית, שהדירקטוריון מסרב לחתום עליה ללא שיפוי חריג ומראש בגין רשלנות - שאמור להינתן, אם בכלל, רק במקרים קיצוניים. ממה החשש הגדול? מה אנחנו לא יודעים ומתבקשים לאשר כשעינינו מכוסות?".

היום אמר גרשט ל-TheMarker כי הציע שמסמכי הפשרה יועברו לבעלי המניות הפרטיים, ושהדיון בעניין יתקיים תוך שבוע, אולם הצעתו נדחתה בכעס. "אמרתי להם שזה נראה כמו מחטף, כמו מראית עין של אסיפת בעלי מניות", אמר. בעלי מניות נוספים התעמתו עם המנכ"ל עופר בלוך ודרשו ממנו לספק תחילה את פרוטוקולי החלטת הדירקטוריון וועדת התגמול, כדי שניתן יהיה להתייחס לנושא.

עו"ד אלי אקסלרוד, שייצג מספר בעלי מניות, אמר בדיון: "איני יכול להצביע, משום שבקשתכם להצביע אינה חוקית. אתם מבקשים שנכשיר את החלטת הדירקטוריון לאשר לעצמו שיפוי בדיעבד, וזה מהלך בלתי תקין בעליל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker