המדינה תבקש ארכה בתיק קרטל החשמל

רשות החשמל טרם פירסמה שימוע לציבור בסוגיה בעקבות התנגדות לפשרה שהגיש עו"ד גלעד ברנע ■ הרשות בודקת אם סכום הפיצוי שנקבע כפשרה ראוי מבחינת צרכני החשמל

אורה קורן
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלון
תחנת כוח של חברת החשמל באשקלוןצילום: אילן אסייג

המדינה צפויה לבקש מבית המשפט המחוזי בלוד ארכה במתן תשובתה בנושא הסדר הפשרה בפרשת קרטל החשמל. רשות החשמל, שאמורה לגבש את עמדת המדינה בסוגיה, טרם פירסמה שימוע ציבורי בסוגיית הפשרה. לכן תשובת המדינה לבית המשפט בסוגיה, שאמורה להינתן עד אמצע יולי, תידחה למועד שיקבע בית המשפט.

קרטל החשמל כלל בישראל את החברות סימנס, ג'נרל אלקטריק (שרכשה את אלסטום שהיתה בקרטל) ו-ABB. הקרטל פעל בעולם ב-2004-1988 ועסק בתיאום וחלוקת שוק בין חברותיו בתחום של מסדרי מתח מבודדי גז (GIS) - רכיב המווסת את הולכת מתח העל ומגן על הרשת משינויי מתח קיצוניים. בישראל נמכרה היחידה האחרונה במסגרתו בשלהי שנות ה-90. הקרטל נחשף בעולם ובישראל בעקבות הלשנה של אנשי ABB בתמורה לחסינות של חושפי קרטלים.

הסדר הפשרה עם קרטל החשמל כלל את סימנס, אלסטום ו-ABB אשר לגביו סיכמו הצדדים על פיצוי בסך 465 מיליון שקל. רשות החשמל כבר הכירה במחצית מהסכום בתעריף החשמל, לאחר קבלת אישור בכתב מחברת החשמל,

עו"ד גלעד ברנע
עו"ד גלעד ברנעצילום: עופר וקנין

ואולם זמן קצר לאחר מכן הגיש לובי 99, באמצעות עורך הדין גלעד ברנע, התנגדות לפשרה המתייחסת לשני היבטים של הפשרה: הסכום הנמוך יחסית לעומת תביעה בסך 2.3 מיליארד שקל, ונכונות רשות התחרות למחוק את הקביעה שהחברות היו צד להסדר כובל, מהלך שאותו מכנה ברנע "שכתוב ההיסטוריה".

בימים אלה עורכת רשות החשמל בדיקה שנועדה לקבוע אם סכום הפיצוי בסך 465 מיליון שקל שנקבע כפשרה בקרטל החשמל הוא פיצוי ראוי מבחינת צרכני החשמל. הבדיקה נערכת לבקשת פרקליטות המדינה. עמדת הרשות אמורה להיות מוצגת לשימוע ציבורי, ולאחר מכן תובא לדיון מחודש בפרקליטות, שאמורה לפרט את עמדתה לבית המשפט המחוזי בלוד בדיון בהתנגדות לפשרה של ברנע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker