אנרג'יאן רוכשת את נכסי הגז והנפט של אדיסון בכ-850 מיליון דולר – ויוצאת לגיוס בזק

אנרג'יאן תצא היום לגיוס בזק של 250 מיליון דולר בישראל ובלונדון ■ הרכישה מוסיפה EBITDA של 434 מיליון דולר בשנה, ותזרים מזומנים מפעילות בסך של כ-300 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדה של אנרג'יאן
אסדה של אנרג'יאןצילום: חברת אנרג'יאן

אנרג'יאן היוונית, המחזיקה במאגרי כריש ותנין בישראל, זכתה במכרז לרכישת חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון. אנרג'יאן תשלם כ-750 מיליון דולר, ועוד 100 מיליון דולר תשלום מותנה, בכפוף להזרמת גז ראשון ממאגר קסיופיאה במים הכלכליים של איטליה (צפי ב-2022). אנרג'יאן תצא היום לגיוס בזק של 265 מיליון דולר בישראל ובלונדון – באמצעות הנפקת מניות.

במסגרת העסקה, רוכשת אנרג'יאן מחברת אדיסון נכסים פעילים במצרים, איטליה, אלג'יריה, הים הצפוני של בריטניה וקרואטיה; וכן נכסים לפיתוח במצרים, איטליה ונורווגיה. הפורטפוליו כולל נכסים מפיקים בהיקף של 69 אלף חביות נפט או שווה ערך לנפט ביום (נכון ל-2018), וכן עתודות בהיקף 292 מיליון חביות נפט או שווה ערך לנפט (P2).

"רכישת אדיסון עומדת בקנה אחד עם האסטרטגיה המוצהרת של אנרג'יאן – להפוך לחברה מובילה באזור הים התיכון בתחום החיפוש וההפקה של גז טבעי. הדבר צפוי לחזק את אנרג'יאן בהיבט של צמיחת החברה וגיוון הנכסים; הזדמנויות אקספלורציה; תרומה מיידית לתזרים; ותמיכה באסטרטגיית הצמיחה של החברה – בשאיפה לחלוקת דיווידנדים בטווח הבינוני", נמסר.

באנרג'יאן ציינו כי רוב הגז של הקבוצה המורחבת יימכר במחירים הקבועים במסגרת חוזים, מה שיספק יציבות וימתן השפעה פוטנציאלית של תנודתיות מחירי הנפט. בחברה הוסיפו כי רכישת אדיסון מוסיפה EBITDA של 434 מיליון דולר בשנה, ותזרים מזומנים מפעילות (Operating Cash Flow) בסך של כ-300 מיליון דולר – כך שבכוונת החברה לחלק דיווידנד בטווח הבינוני. מימון העסקה מבוסס על גיוס כאמור של כ-265 מיליון דולר באמצעות הנפקת מניות, כאשר 600 מיליון דולר ימומנו באמצעות הלוואת גישור.

אדיסון נרכשה לפני כמה שנים על ידי EDF, חברת החשמל הלאומית של צרפת. החברה, שמנוהלת על ידי ברונו לסקור, מעורבת גם בשוק האנרגיה הישראלי: החברה מחזיקה ברישיון רועי, שנמצא בגבול המים הכלכליים של ישראל ומצרים, כ-150 ק"מ מחופי אשקלון. גם לאחר העסקה, אדיסון תקבל תמלוגים בשיעור של 8% על רווחים מהפקה כתוצאה מתגליות במאגרים הנמצאים במים הכלכליים של מצרים.

אנרג'יאן, חברת אנרגיה קטנה יחסית, מוחזקת ומנוהלת בידי המשפחות המייסדות ריגאס וטופוזוגלו, בשותפות עם קרן ההשקעות האמריקאית Third Point. באוגוסט 2016, במסגרת המאמצים להגברת התחרות במשק, רכשה אנרג'יאן את כריש ותנין מקבוצת דלק תמורת מקדמה בסך 40 מיליון דולר, בתוספת תשלומים מותנים בסך 108.5 מיליון דולר (המכירה לא כללה את התמלוגים מהמאגרים לדלק).

אנרג'יאן ביצעה את ההנפקה לפי שווי של כחצי מיליארד דולר, וגייסה בה 460 מיליון דולר, לאחר רואד שואו (סבב מצגות) מקביל בלונדון ובתל אביב. רשימת המשתתפים בהנפקה כללה משקיעי גז ונפט, וכן משקיעים מוסדיים בינלאומיים, כמו קפיטל ריסרץ', פלהאם קפיטל וקרן קרוג'ן. עם השלמת ההנפקה נכנסה אנרג'יאן לרשימה הראשית בלונדון (Premium List).

מאז ההנפקה קפצה מניית אנרג'יאן ב-90%, ממחיר של 4.55 ליש"ט ל-8.5 ליש"ט, ושווי החברה עלה ל-1.32 מיליארד ליש"ט. העלייה החדה מיוחסת להתקדמות בפיתוח מאגרי כריש ותנין, הרחבת פעילות הפקת הנפט ביוון והעלייה במחיר הנפט, שמגדילה את שולי הרווח של החברה. באוקטובר 2018 השלימה החברה גם רישום כפול של מנייתה למסחר בתל אביב.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס: "רכישת אדיסון מבססת את אנרג'יאן כחברה מובילה בתחום החיפוש וההפקה של גז טבעי באזור הים התיכון. העסקה תהפוך את אנרג'יאן לחברה רב-לאומית בעלת שיעור צמיחה משמעותי. לצד זאת, אנו שומרים על פיתוח כריש-תנין והזרמת גז ברבעון הראשון של 2021 כעדיפות גבוהה. אנרג'יאן ממשיכה להוכיח צמיחה משמעותית מאז 2007".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker